Nejdepresivnější den roku je tu. Topíme se v záplavě pověrčivosti, říká terapeutka

Tomáš Maca Tomáš Maca
20. 1. 2020 6:01
Ze třetího lednového pondělí známého jako Blue Monday se stal každoroční strašák. Mnoho lidí totiž věří, že jde o nejdepresivnější den v roce i navzdory tomu, že vědci jejich přesvědčení vyvrátili coby nepodloženou fámu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Třetí lednové pondělí, které letos připadá na 20. ledna, si mezi lidmi získalo nechvalný přívlastek nejdepresivnějšího dne v roce. Vánoční pohoda u rodinného krbu už nenávratně vyprchala, člověk postupně začíná porušovat svá novoroční předsevzetí, venku je ošklivé, chladné počasí, a tak není snadné nepropadat splínu.

Novináři proto v toto datum už několik let pravidelně vydávají seznamy tipů, jak takzvané Modré pondělí přežít. Nechybí v nich evergreeny motivačních příruček typu jít si zacvičit, aby organismus uvolnil hormon štěstí endorfin, dosyta se prospat nebo si dát energeticky výživné jídlo. Obvyklou radou také bývá vyhledat nějaké sluníčko, aby tělo dostalo přísun vitamínu D.

To však v šedivých zimních dnech bývá poměrně obtížné, což tušil i britský psycholog Cliff Arnall, který ďáblův vynález jménem Blue Monday stvořil, a to na zakázku cestovní kanceláře Sky Travel. Ta se v roce 2005 už poněkolikáté potýkala s lednovým poklesem zákazníků toužících vyrazit na přímořský zájezd a napadlo ji marketingově využít vědeckou autoritu.

Najala si Arnalla, aby sestavil matematický vzorec, jehož výpočet měl vést právě k určení nejdepresivnějšího dne v roce. Na něj se pak odkázala ve své tiskové zprávě, jejímž skutečným poselstvím bylo veřejnost přesvědčit, že je lepší před smutkem utéct někam do teplých krajů.

Z pohledu laiků vzorec působil věrohodně a využíval mnoho proměnných včetně meteorologických podmínek, zadluženosti, počtu dnů, jež uplynuly od Vánoc, doby, za kterou lidé v průměru porušují svá novoroční předsevzetí a dalších. Navíc pod ní byl podepsaný právě Cliff Arnall, toho času lektor v programu celoživotního vzdělávání na univerzitě v Cardiffu.

Britský list The Guardin později publikoval oficiální prohlášení, ve kterém se univerzita od Arnalla distancovala a zdůraznila, že už na ní nepůsobí. Reportér deníku také zjistil, že firma Sky Travel se pro svou předpřipravenou tiskovou zprávu snažila za úplatu získat vědeckou záštitu hned od několika odborníků. Přijal ji ovšem až Arnall.

Celá řada jeho kolegů z vědecké branže označila vzorec pro výpočet nejdepresivnějšího dne v roce za pseudovědecký blábol a i sám Arnall později potvrdil, že šlo o podvod. Britskému deníku The Independent v roce 2018 řekl, že mu šlo jen o to lidi motivovat k odvážným životním rozhodnutím a nikdy nechtěl, aby veřejnost k Modrému pondělí už dopředu přistupovala negativně.

Modré pondělí může přinést i osvětu

Jenže právě to se stalo, a přestože už byl nejdepresivnější den v roce podobně jako třeba pátek třináctého vyvrácen jako nepodložená fáma, mnoho lidí na něj stále věří. Podle psycholožky Natálie Schwab Figusch jde o projev magického myšlení podobně jako například víra, že černé kočky přebíhající přes cestu, přináší neštěstí.

"Magické myšlení nám může přinášet úzkosti a vyvolávat vyhýbavé chování. Pokud totiž věříme v Modré pondělí nebo pátek třináctého, tak si už preventivně na tento den neplánujeme schůzky či zkoušky, protože jsme přesvědčeni, že by všechno dopadlo špatně. Pouze na základě konkrétního data si předem vytváříme katastrofické scénáře a topíme se v záplavě vlastní pověrčivosti," zdůrazňuje terapeutka.

Dodává, že u lidí, kteří trpí depresí, Modré pondělí ke zhoršení jejich psychického stavu vůbec nevede. "Projevy skutečné depresivní poruchy se vůbec často výrazně odlišují od toho, co lidé v běžné komunikaci označují za 'depku'. Depresivní lidé prožívají stavy beznadějného smutku, únavy, sebeobviňování i sebevražedných myšlenek, které někdy bývají doprovázené i somatickými projevy," vysvětluje odbornice.

Navzdory tomu, že Modré pondělí z vědeckého hlediska nejdepresivnějším dnem v roce není, může podle ní přispět k osvětě v oblasti duševního zdraví. "Je vlastně skvělé, že Modré pondělí existuje, protože upozorňuje na celospolečenský výskyt depresí a úzkostí, o nichž se pak více mluví," myslí si Schwab Figusch.

Video: Sebevraždy mužů? Bojí se přiznat, že mají problém

Každý může přemýšlet o tom, že si sáhne na život, muži ale nejsou schopni dostatečně mluvit o svých problémech, říká Nikita Poljakov z Aktuálně.cz. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 30 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy