Tak jsme vyhubili další druh, stydím se za člověka, reaguje svět na umírajícího nosorožce Sudána

Magazín Magazín
2. 3. 2018 15:01
Sociálními sítěmi rezonuje umírající bílý nosorožec Sudán, poslední samec svého druhu na světě. Lidé horečnatě diskutují o jeho možné záchraně či o zachování jeho druhu. Další lámou hůl nad civilizovaností a moudrostí člověka, vzhledem k tomu, jak se systematicky stará o likvidaci živočišných druhů.
Nosorožec Súdán v Keni
Nosorožec Súdán v Keni | Foto: Aktuálně.cz

Od čtvrtka 1. března, kdy keňská rezervace Ol Pejeta oznámila, že stav Sudána, posledního žijícího samce nosorožce bílého, se dramaticky zhoršil, se objevily na sociálních sítích tisíce přání, proseb i stesků od lidí z celého světa.

"Mé srdce je zraněno," reagovala například na Twitteru dívka, která má několik fotek, jak Sudána krmí. Ta ve svém tweetu také tvrdí, že kromě aktuálních onemocnění byl nosorožec i slepý.

Mnozí rezervaci žádají, aby se pokusila o zachování tohoto ve volné přírodě již vyhynulého druhu. Samec a dvě samice, žijící pod dohledem strážců v Keni, totiž patří Zoo Dvůr Králové nad Labem a do své původní vlasti byli z Česka dovezeni. Lidé z Ol Pejeta říkají, že se snaží o umělé oplodnění, protože samec již páření není schopen a samice mají problémy s reprodukcí.

Na to jim někteří uživatelé sociálních sítí radí, aby zkusili klonování. Tato metoda je však i přes stále větší pokroky vědců značně nejistá, něco jako výhra v loterii. Genom každého druhu zvířat má totiž desetitisíce různých genetických sekvencí, o nichž člověk netuší, k čemu jsou. Někteří uživatelé se však ke klonování zoufale upínají a vidí v něm moderní technologii oproti IVF, tedy "in vitro fertilizaci" neboli umělému oplodnění.

Nicméně pro případné rozmnožení Sudána se dělalo všechno možné, loni se dokonce objevil na Tinderu, což je seznamovací aplikace pro chytré telefony, s žádostí o sehnání partnerky.

O zánik nosorožce bílého se postarali především pytláci, kteří zlikvidovali jeho stavy. Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žilo ještě v roce 1960 na Zemi více než 2000 kusů severního poddruhu bílého neboli tuponosého nosorožce. O dvacet let později, v roce 1980, žilo kvůli útokům pytláků už jen 15 zvířat. Někteří v tom vidí selhání lidské civilizace a pochybují o moudrosti a civilizovanosti lidského druhu.

Jiní se pozastavují nad smutnou skutečností, že Sudán žije jen díky nepřetržité stráži, kterou u něj ozbrojenci drží 24 hodin denně. "S tímto světem je něco špatně," konstatuje se v jednom tweetu.

"Někdy se stydím a je mi trapně, že jsem člověk," říká jiný uživatel. "Takže další druh, který jsme vyhubili, a 'máme to štěstí', že nám umírá přímo před očima."

A to by nebyli Češi, aby i tuto smutnou zprávu nedokázali obrátit v žert. Připomněli slavný facebookový post Pavla Bělobrádka, jenž poučoval majitelku, která přišla o psa, že jí pes neumřel, nýbrž chcípnul. A poznamenali, že šéf lidovců asi není rád, když se o Sudánovi píše, že umírá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
před 46 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy