Big Ben či Buckingham? Londýn je mnohem víc než to

Adam Pešek
30. 6. 2011 16:30
Londýn nejsou jen královské památky, ale i velkolepá moderní architektura
Londýn, hlavní město Anglie
Londýn, hlavní město Anglie | Foto: Isifa/Thinkstock

"Když je člověk unaven Londýnem, je unaven životem, neboť v Londýně je vše, co může život nabídnout," řekl kdysi vůdčí duch pozdního anglického klasicismu Samuel Johnson. A je třeba mu dát do jisté míry za pravdu.

Londýn je pulzující a živou metropolí, centrem světového obchodu, kultury a příští rok i sportu.

Oblíbenost Londýna potvrzují všudypřítomné davy turistů (ročně jich sem zavítá úctyhodných patnáct milionů), které sem vábí notoricky známé památky.

Z turistů si zřejmě nikdo nenechá ujít sídlo královské rodiny v Buckinghamském paláci - většina jich tam míří kolem jedenácté hodiny dopoledne, v době, kdy probíhá výměna stráží. Vnitřek paláce je však veřejnosti přístupný jen během dnů otevřených dveří, které obvykle probíhají od srpna do září.

sídlo královské rodiny v Buckinghamském paláci, Londýn
sídlo královské rodiny v Buckinghamském paláci, Londýn | Foto: Isifa/Thinkstock

Ještě složitější je dostat se do sídla parlamentu ve Westminsterském paláci - ke zhlédnutí tak z něho zůstává pouze slavná hodinová věž Big Ben. Naštěstí alespoň do nedalekého Westminsterského opatství už ale se vstupem problém není. Tedy možná až na výši samotného vstupného. Prohlídka místa královské korunovace totiž dospělého přijde na celých 16 liber (asi 450 Kč).

most Tower Bridge v Londýně
most Tower Bridge v Londýně | Foto: Isifa/Thinkstock

Naopak úplně zdarma je procházka po slavném zvedacím mostě Tower Bridge, z něhož se můžete pokochat pohledem na blízkou pevnost Tower.

Whitehall, dopravní tepnu mezi Parlamentním a Trafalgarským náměstím, lemuje řada státnických budov. Její název vzešel ze jména velkolepého paláce Jindřicha VIII., z něhož však po velkém londýnském požáru zbyl jen malý Banketní dům s úchvatnými stropními malbami od Rubense. V impozantní budově z 19. století sídlí Ministerstvo financí, kolmá na Whitehall je pak ulička Downing Street, sídlo britského premiéra. Různé vládní kanceláře se nachází v bývalé budově Scotland Yardu a na ulici stojí i několik památníků, z nichž zřejmě nejznámější připomínají padlé z obou světových válek či ženy z druhé světové.

moderní Londýnská radnice
moderní Londýnská radnice | Foto: Isifa/Thinkstock

Mezi největší světová obchodní centra se řadí historická čtvrť City, které dominují vysoké budovy Tower 42 a okurku připomínající 30 St Mary Axe. Původní hlavní dominantou čtvrti bylo sídlo Arcibiskupa londýnského v katedrále svatého Pavla - tam se v minulosti konala například svatba princezny Diany.

Omrzí-li vás historické památky, nabídne Vám Londýn i mnoho zajímavých výtvorů moderní architektury. Pozoruhodné jsou zejména budova pojišťovny Lloyds, která veškeré obslužné funkce soustřeďuje do šesti okolostojících věží, nezvykle tvarovaná Londýnská radnice nebo největší samostatně zastřešená stavba světa Millenium Dome.

Westminsterský palác, Londýn
Westminsterský palác, Londýn | Foto: Isifa/Thinkstock

Svými kiny, bary, kluby a obchody je proslulá čtvrť West End. Ve východním Londýně roste areál pro olympijské hry v roce 2012, v jižním pak nalezneme tenisem proslulý Wimbledon či Královskou greenwichskou observatoř s nultým poledníkem. Západní část Londýna zahrnuje luxusního čtvrti Kensington a Chelsea. Pozornosti fotbalových fanoušků by rozhodně neměla uniknout čtvrť Islington v severní části města, sídlo odvěkých rivalů Arsenalu a Tottenhamu.

Zajímavostí má Londýn mnoho. Tolik, že na poznání všech vám krátká dovolená nebude stačit ani náhodou. S několikadenními poznávacími zájezdy se můžete pokusit poznat alespoň část z nich - a to už od osmi tisíc. Nízkonákladové letecké společnosti do města míří i za ceny kolem tří tisíc.


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy