Big Ben či Buckingham? Londýn je mnohem víc než to

Adam Pešek
30. 6. 2011 16:30
Londýn nejsou jen královské památky, ale i velkolepá moderní architektura
Londýn, hlavní město Anglie
Londýn, hlavní město Anglie | Foto: Isifa/Thinkstock

"Když je člověk unaven Londýnem, je unaven životem, neboť v Londýně je vše, co může život nabídnout," řekl kdysi vůdčí duch pozdního anglického klasicismu Samuel Johnson. A je třeba mu dát do jisté míry za pravdu.

Londýn je pulzující a živou metropolí, centrem světového obchodu, kultury a příští rok i sportu.

Oblíbenost Londýna potvrzují všudypřítomné davy turistů (ročně jich sem zavítá úctyhodných patnáct milionů), které sem vábí notoricky známé památky.

Z turistů si zřejmě nikdo nenechá ujít sídlo královské rodiny v Buckinghamském paláci - většina jich tam míří kolem jedenácté hodiny dopoledne, v době, kdy probíhá výměna stráží. Vnitřek paláce je však veřejnosti přístupný jen během dnů otevřených dveří, které obvykle probíhají od srpna do září.

sídlo královské rodiny v Buckinghamském paláci, Londýn
sídlo královské rodiny v Buckinghamském paláci, Londýn | Foto: Isifa/Thinkstock

Ještě složitější je dostat se do sídla parlamentu ve Westminsterském paláci - ke zhlédnutí tak z něho zůstává pouze slavná hodinová věž Big Ben. Naštěstí alespoň do nedalekého Westminsterského opatství už ale se vstupem problém není. Tedy možná až na výši samotného vstupného. Prohlídka místa královské korunovace totiž dospělého přijde na celých 16 liber (asi 450 Kč).

most Tower Bridge v Londýně
most Tower Bridge v Londýně | Foto: Isifa/Thinkstock

Naopak úplně zdarma je procházka po slavném zvedacím mostě Tower Bridge, z něhož se můžete pokochat pohledem na blízkou pevnost Tower.

Whitehall, dopravní tepnu mezi Parlamentním a Trafalgarským náměstím, lemuje řada státnických budov. Její název vzešel ze jména velkolepého paláce Jindřicha VIII., z něhož však po velkém londýnském požáru zbyl jen malý Banketní dům s úchvatnými stropními malbami od Rubense. V impozantní budově z 19. století sídlí Ministerstvo financí, kolmá na Whitehall je pak ulička Downing Street, sídlo britského premiéra. Různé vládní kanceláře se nachází v bývalé budově Scotland Yardu a na ulici stojí i několik památníků, z nichž zřejmě nejznámější připomínají padlé z obou světových válek či ženy z druhé světové.

moderní Londýnská radnice
moderní Londýnská radnice | Foto: Isifa/Thinkstock

Mezi největší světová obchodní centra se řadí historická čtvrť City, které dominují vysoké budovy Tower 42 a okurku připomínající 30 St Mary Axe. Původní hlavní dominantou čtvrti bylo sídlo Arcibiskupa londýnského v katedrále svatého Pavla - tam se v minulosti konala například svatba princezny Diany.

Omrzí-li vás historické památky, nabídne Vám Londýn i mnoho zajímavých výtvorů moderní architektury. Pozoruhodné jsou zejména budova pojišťovny Lloyds, která veškeré obslužné funkce soustřeďuje do šesti okolostojících věží, nezvykle tvarovaná Londýnská radnice nebo největší samostatně zastřešená stavba světa Millenium Dome.

Westminsterský palác, Londýn
Westminsterský palác, Londýn | Foto: Isifa/Thinkstock

Svými kiny, bary, kluby a obchody je proslulá čtvrť West End. Ve východním Londýně roste areál pro olympijské hry v roce 2012, v jižním pak nalezneme tenisem proslulý Wimbledon či Královskou greenwichskou observatoř s nultým poledníkem. Západní část Londýna zahrnuje luxusního čtvrti Kensington a Chelsea. Pozornosti fotbalových fanoušků by rozhodně neměla uniknout čtvrť Islington v severní části města, sídlo odvěkých rivalů Arsenalu a Tottenhamu.

Zajímavostí má Londýn mnoho. Tolik, že na poznání všech vám krátká dovolená nebude stačit ani náhodou. S několikadenními poznávacími zájezdy se můžete pokusit poznat alespoň část z nich - a to už od osmi tisíc. Nízkonákladové letecké společnosti do města míří i za ceny kolem tří tisíc.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy