Big Ben či Buckingham? Londýn je mnohem víc než to

Adam Pešek
30. 6. 2011 16:30
Londýn nejsou jen královské památky, ale i velkolepá moderní architektura
Londýn, hlavní město Anglie
Londýn, hlavní město Anglie | Foto: Isifa/Thinkstock

"Když je člověk unaven Londýnem, je unaven životem, neboť v Londýně je vše, co může život nabídnout," řekl kdysi vůdčí duch pozdního anglického klasicismu Samuel Johnson. A je třeba mu dát do jisté míry za pravdu.

Londýn je pulzující a živou metropolí, centrem světového obchodu, kultury a příští rok i sportu.

Oblíbenost Londýna potvrzují všudypřítomné davy turistů (ročně jich sem zavítá úctyhodných patnáct milionů), které sem vábí notoricky známé památky.

Z turistů si zřejmě nikdo nenechá ujít sídlo královské rodiny v Buckinghamském paláci - většina jich tam míří kolem jedenácté hodiny dopoledne, v době, kdy probíhá výměna stráží. Vnitřek paláce je však veřejnosti přístupný jen během dnů otevřených dveří, které obvykle probíhají od srpna do září.

sídlo královské rodiny v Buckinghamském paláci, Londýn
sídlo královské rodiny v Buckinghamském paláci, Londýn | Foto: Isifa/Thinkstock

Ještě složitější je dostat se do sídla parlamentu ve Westminsterském paláci - ke zhlédnutí tak z něho zůstává pouze slavná hodinová věž Big Ben. Naštěstí alespoň do nedalekého Westminsterského opatství už ale se vstupem problém není. Tedy možná až na výši samotného vstupného. Prohlídka místa královské korunovace totiž dospělého přijde na celých 16 liber (asi 450 Kč).

most Tower Bridge v Londýně
most Tower Bridge v Londýně | Foto: Isifa/Thinkstock

Naopak úplně zdarma je procházka po slavném zvedacím mostě Tower Bridge, z něhož se můžete pokochat pohledem na blízkou pevnost Tower.

Whitehall, dopravní tepnu mezi Parlamentním a Trafalgarským náměstím, lemuje řada státnických budov. Její název vzešel ze jména velkolepého paláce Jindřicha VIII., z něhož však po velkém londýnském požáru zbyl jen malý Banketní dům s úchvatnými stropními malbami od Rubense. V impozantní budově z 19. století sídlí Ministerstvo financí, kolmá na Whitehall je pak ulička Downing Street, sídlo britského premiéra. Různé vládní kanceláře se nachází v bývalé budově Scotland Yardu a na ulici stojí i několik památníků, z nichž zřejmě nejznámější připomínají padlé z obou světových válek či ženy z druhé světové.

moderní Londýnská radnice
moderní Londýnská radnice | Foto: Isifa/Thinkstock

Mezi největší světová obchodní centra se řadí historická čtvrť City, které dominují vysoké budovy Tower 42 a okurku připomínající 30 St Mary Axe. Původní hlavní dominantou čtvrti bylo sídlo Arcibiskupa londýnského v katedrále svatého Pavla - tam se v minulosti konala například svatba princezny Diany.

Omrzí-li vás historické památky, nabídne Vám Londýn i mnoho zajímavých výtvorů moderní architektury. Pozoruhodné jsou zejména budova pojišťovny Lloyds, která veškeré obslužné funkce soustřeďuje do šesti okolostojících věží, nezvykle tvarovaná Londýnská radnice nebo největší samostatně zastřešená stavba světa Millenium Dome.

Westminsterský palác, Londýn
Westminsterský palác, Londýn | Foto: Isifa/Thinkstock

Svými kiny, bary, kluby a obchody je proslulá čtvrť West End. Ve východním Londýně roste areál pro olympijské hry v roce 2012, v jižním pak nalezneme tenisem proslulý Wimbledon či Královskou greenwichskou observatoř s nultým poledníkem. Západní část Londýna zahrnuje luxusního čtvrti Kensington a Chelsea. Pozornosti fotbalových fanoušků by rozhodně neměla uniknout čtvrť Islington v severní části města, sídlo odvěkých rivalů Arsenalu a Tottenhamu.

Zajímavostí má Londýn mnoho. Tolik, že na poznání všech vám krátká dovolená nebude stačit ani náhodou. S několikadenními poznávacími zájezdy se můžete pokusit poznat alespoň část z nich - a to už od osmi tisíc. Nízkonákladové letecké společnosti do města míří i za ceny kolem tří tisíc.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump snížil bývalému guvernérovi státu Illinois Blagojevichovi trest za korupci

Americký prezident Donald Trump snížil trest bývalému guvernérovi státu Illinois Rodu Blagojevichovi, kterého soud poslal na 14 let do vězení za politickou korupci. Blagojevich byl odsouzen v roce 2011 jen několik měsíců poté, co vystoupil v Trumpově televizním pořadu, uvedly světové agentury. Trump snížil tresty i několika dalším lidem, nebo jim tresty prominul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy