Big Ben či Buckingham? Londýn je mnohem víc než to

Adam Pešek
30. 6. 2011 16:30
Londýn nejsou jen královské památky, ale i velkolepá moderní architektura
Londýn, hlavní město Anglie
Londýn, hlavní město Anglie | Foto: Isifa/Thinkstock

"Když je člověk unaven Londýnem, je unaven životem, neboť v Londýně je vše, co může život nabídnout," řekl kdysi vůdčí duch pozdního anglického klasicismu Samuel Johnson. A je třeba mu dát do jisté míry za pravdu.

Londýn je pulzující a živou metropolí, centrem světového obchodu, kultury a příští rok i sportu.

Oblíbenost Londýna potvrzují všudypřítomné davy turistů (ročně jich sem zavítá úctyhodných patnáct milionů), které sem vábí notoricky známé památky.

Z turistů si zřejmě nikdo nenechá ujít sídlo královské rodiny v Buckinghamském paláci - většina jich tam míří kolem jedenácté hodiny dopoledne, v době, kdy probíhá výměna stráží. Vnitřek paláce je však veřejnosti přístupný jen během dnů otevřených dveří, které obvykle probíhají od srpna do září.

sídlo královské rodiny v Buckinghamském paláci, Londýn
sídlo královské rodiny v Buckinghamském paláci, Londýn | Foto: Isifa/Thinkstock

Ještě složitější je dostat se do sídla parlamentu ve Westminsterském paláci - ke zhlédnutí tak z něho zůstává pouze slavná hodinová věž Big Ben. Naštěstí alespoň do nedalekého Westminsterského opatství už ale se vstupem problém není. Tedy možná až na výši samotného vstupného. Prohlídka místa královské korunovace totiž dospělého přijde na celých 16 liber (asi 450 Kč).

most Tower Bridge v Londýně
most Tower Bridge v Londýně | Foto: Isifa/Thinkstock

Naopak úplně zdarma je procházka po slavném zvedacím mostě Tower Bridge, z něhož se můžete pokochat pohledem na blízkou pevnost Tower.

Whitehall, dopravní tepnu mezi Parlamentním a Trafalgarským náměstím, lemuje řada státnických budov. Její název vzešel ze jména velkolepého paláce Jindřicha VIII., z něhož však po velkém londýnském požáru zbyl jen malý Banketní dům s úchvatnými stropními malbami od Rubense. V impozantní budově z 19. století sídlí Ministerstvo financí, kolmá na Whitehall je pak ulička Downing Street, sídlo britského premiéra. Různé vládní kanceláře se nachází v bývalé budově Scotland Yardu a na ulici stojí i několik památníků, z nichž zřejmě nejznámější připomínají padlé z obou světových válek či ženy z druhé světové.

moderní Londýnská radnice
moderní Londýnská radnice | Foto: Isifa/Thinkstock

Mezi největší světová obchodní centra se řadí historická čtvrť City, které dominují vysoké budovy Tower 42 a okurku připomínající 30 St Mary Axe. Původní hlavní dominantou čtvrti bylo sídlo Arcibiskupa londýnského v katedrále svatého Pavla - tam se v minulosti konala například svatba princezny Diany.

Omrzí-li vás historické památky, nabídne Vám Londýn i mnoho zajímavých výtvorů moderní architektury. Pozoruhodné jsou zejména budova pojišťovny Lloyds, která veškeré obslužné funkce soustřeďuje do šesti okolostojících věží, nezvykle tvarovaná Londýnská radnice nebo největší samostatně zastřešená stavba světa Millenium Dome.

Westminsterský palác, Londýn
Westminsterský palác, Londýn | Foto: Isifa/Thinkstock

Svými kiny, bary, kluby a obchody je proslulá čtvrť West End. Ve východním Londýně roste areál pro olympijské hry v roce 2012, v jižním pak nalezneme tenisem proslulý Wimbledon či Královskou greenwichskou observatoř s nultým poledníkem. Západní část Londýna zahrnuje luxusního čtvrti Kensington a Chelsea. Pozornosti fotbalových fanoušků by rozhodně neměla uniknout čtvrť Islington v severní části města, sídlo odvěkých rivalů Arsenalu a Tottenhamu.

Zajímavostí má Londýn mnoho. Tolik, že na poznání všech vám krátká dovolená nebude stačit ani náhodou. S několikadenními poznávacími zájezdy se můžete pokusit poznat alespoň část z nich - a to už od osmi tisíc. Nízkonákladové letecké společnosti do města míří i za ceny kolem tří tisíc.


 

Právě se děje

před 12 minutami

Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské hygienické stanice Pavla Svrčinová, uvedl Babiš pro ČT. Rážovou vystřídá v polovině března

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 56 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy