Firma zrušila vedoucí pozice. Zaměstnanci dali radši výpověď

jaz
13. 8. 2015 14:26
Společnost přešla na revoluční model řízení firmy. Dala zaměstnancům možnost dělat si, co chtějí. Dvě stovky z nich daly výpověď.
Prostřední společnosti Zappos
Prostřední společnosti Zappos | Foto: TechCocktail / Foter / CC BY-SA

Las Vegas – Společnost Zappos, která na internetu prodává obuv a oblečení, oznámila po roční zkušební době, že definitivně ruší manažerské pozice. Zaměstnanci si novou firemní kulturu pochvalují, přesto 210 lidí raději dalo výpověď, informoval server Today.

Společnost v uplynulém roce testovala takzvaný holokratický systém, ve kterém neexistují vedoucí pozice a zaměstnanci řídí jen sami sebe. Ředitel společnosti Tony Hsieh rozdělil podřízené jen do několika skupin, mezi kterými zřídil spojky. Ty dodávají pracovní úkoly a pozorují, zda si lidé v kolektivu navzájem sedí a spolupracují.

kanceláře Zapposu v Las Vegas
kanceláře Zapposu v Las Vegas | Foto: TechCocktail / Foter / CC BY-SA

"Mnoho lidí si myslí, že si mohou dělat, co chtějí," řekl zaměstnanec Zapposu Kelly Wolske. "Můžete si dělat, co chcete a jak dlouho chcete, ale jen pokud se to prolíná s potřebami podniku a vašimi dovednostmi."

Projekt ředitele Zapposu Tonyho Hsieha, který je i zároveň zakladatelem společnosti, tak není úplně bez kontroly. Zaměstnanci mají mnohem větší volnost v práci, kterou si sami vybírají. Mohou si vymyslet vlastní projekty a ve zbylém čase si s kolegy zahrát nějakou tu společenskou hru.

I v tomto bezvládí ale funguje princip povyšování a odměn, ovšem v podobě odznáčků, které zaměstnanci dostávají za své úspěchy. Od všech se také vyžaduje stoprocentní orientace na zákazníka a směřování ke stanoveným cílům společnosti. V rámci okruhů navíc dává celý tým pozor, aby někdo nevypadl z pracovního tempa a místo dokončení práce třeba nelelkoval.

Proti rozhodnutí společnosti zrušit manažerské pozice se postavilo několik zaměstnanců, kterým dala firma na výběr. Buď budou holokratický systém akceptovat, nebo mohou vzít zavděk tříměsíčním odstupným. Řada lidí se opravdu rozhodla pracovní poměr ukončit. Výpověď dalo 210 pracovníků z více jak tisícovky všech zaměstnanců.

Tony Hsieh vybudoval úspěšnou online firmu na prodej bot, která dnes už nabízí i oblečení nebo kosmetiku. V roce 2009 ji prodal za 1,2 miliardy dolarů společnosti Amazon, která ho nechala ve vedení Zapposu i s neomezenými pravomocemi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy