Bezdomovcům vadila bytová krize, postavili si pod mostem "zázračnou" vesnici z hlíny

Magazín Magazín
13. 5. 2021 16:06
Lidé bez domova v kalifornském Oaklandu už dál nechtěli čelit krizi s bydlením. Pod hlavním dopravním tahem si postavili soběstačnou vesnici s hliněnými domky. Nabízejí jídlo, sprchy i zdravotní péči. Neziskové organizace navíc vyhlásily veřejnou sbírku, ve které vybraly v přepočtu přes milion korun. Teď "zázračné" vesnici hrozí demolice.
V Oaklandu žijí celkem asi čtyři tisíce lidí na ulici. Vesnice je pro ně místem, kde dostanou zdravotní péči a jídlo, potažmo si v hliněné peci mohou uvařit své vlastní.
V Oaklandu žijí celkem asi čtyři tisíce lidí na ulici. Vesnice je pro ně místem, kde dostanou zdravotní péči a jídlo, potažmo si v hliněné peci mohou uvařit své vlastní. | Foto: youtube.com/ Cob on Wood/ Essential Food and Medicine

Vesnice nazvaná Cob on Wood se nachází v západní části města a funguje jako komunitní centrum pro oblast, kde trvale přespávají lidé bez domova ve vyhořelých autech, malých stanech a improvizovaných přístřešcích.

Hliněné domy s dřevěnou střechou pomáhali stavět i ti, kteří ve čtvrti mají nemovitost, a tak pod vedením neziskových organizací vzniklo místo se zdravotní péčí, potravinovou bankou, toaletami a sprchovými kouty. Každý den navíc vesnička žije kulturou a hudebními koncerty.

Vesnice nazvaná Cob on Wood (Klas na dřevě) se nachází v západní části města a funguje jako komunitní centrum pro oblast, kde trvale přespávají lidé bez domova.
Vesnice nazvaná Cob on Wood (Klas na dřevě) se nachází v západní části města a funguje jako komunitní centrum pro oblast, kde trvale přespávají lidé bez domova. | Foto: youtube.com/ Cob on Wood/ Essential Food and Medicine

"Chtěli jsme spojit všechny lidi z okolí," řekl deníku The Guardian obyvatel čtvrti Dmitri Schusterman, ředitel jedné z organizací, které koncem roku pomáhaly se stavbou vesnice. S dobrovolníky a lidmi bez domova společně postavili několik udržitelných domů z hlíny a slámy.

Neziskovky odhadují, že v okolí vesničky žije nejméně 300 lidí bez domova. V současné chvíli je jejich počet pravděpodobně ještě vyšší, protože kvůli pandemii koronaviru mnoho lidí přišlo o práci, a tím i možnost krátkodobého pronájmu.

V Oaklandu žijí celkem asi čtyři tisíce lidí na ulici. Vesnice je pro ně místem, kde dostanou zdravotní péči a jídlo, potažmo si v hliněné peci mohou uvařit své vlastní. 

Neziskové organizace odhadují, že v okolí vesničky žije nejméně 300 lidí bez domova.
Neziskové organizace odhadují, že v okolí vesničky žije nejméně 300 lidí bez domova. | Foto: Profimedia.cz

V kalifornském městě existuje asi 140 center pro lidi bez domova. Podle Organizace spojených národů ale mnoho z nich postrádá přístup k teplé vodě, jídlu i zdravotní péči. Vesnice Cob on Wood, která působí, jako by ji vystavěl španělský architekt Antoni Gaudí, je sice jen malým lokálním řešením, mohla by být ale inspirací pro město, potažmo další státy v USA.

Na pomoc lidem bez domova a stavbu dalších improvizovaných vesnic vyhlásilo komunitní centrum národní sbírku, kde zatím vybralo v přepočtu přes milion korun. Teď ale hrozí, že úředníci komunitní vesnici zbourají, domky totiž nemají stavební povolení. 

Video: Muž v Kalifornii dal bezdomovci kalhoty. Video slaví úspěch

Muž v Kalifornii dal bezdomovci kalhoty. Video slaví úspěch | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy