Němec chodí po městě s 99 mobily. Vytváří na Googlu umělé zácpy a říká tomu umění

Magazín Magazín
3. 2. 2020 12:38
Berlíňan a umělec Simon Weckert vymyslel způsob, jak obelstít dopravní mapy na Googlu. Do malého nákladního vozíčku dal 99 mobilů, se kterými chodí po městě a finguje tak dopravní zácpy.
Umělec jezdí po městě s vozíčkem naplněným mobily. V mapách Googlu mění trasy ze zelených na červené. | Video: Simon Weckert

Simon Weckert je berlínský umělec, který zkoumá, jak technologie formují společnost a ovlivňují pohyb ve městě. Od roku 2005, kdy společnost Google představila kartografickou aplikaci na vyhledávání nejrychlejší trasy a určování polohy, se podle umělce zcela změnil způsob, jakým nahlížíme na město, potažmo svět.

Google mapy si podle Weckerta lidé oblíbili hlavně proto, že jsou interaktivní. Nabízejí přiblížení, vyhledávání i tak zvané Street View, které uživatele pomysleně přemístí na konkrétní místo a umožní mu danou trasu virtuálně procházet.

Google, na kterém jsou závislé společnosti poskytující ubytování (Airbnb), alternativní taxi Uber a Bolt anebo rozvoz jídla, tak formuje virtuální kapitalismus.  

Weckert se na tento fenomén rozhodl upozornit svéráznou akcí, kdy si nakoupil 99 chytrých telefonů, dal je do vozíku a jezdí s nimi po vybraných ulicích. Někde se zastaví, jinde zpomalí a celkově tak simuluje dopravní zácpy či zpomalený provoz a ovlivňuje pohyb aut po městě. 

Zelená čára ukazující volnou cestu se totiž v aplikaci přebarví na červenou a řidiče naviguje na objízdnou trasu. Dříve zaplněné ulice najednou zejí prázdnotou a to vše díky muži s červeným vozíkem. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy