Němec chodí po městě s 99 mobily. Vytváří na Googlu umělé zácpy a říká tomu umění

Magazín Magazín
3. 2. 2020 12:38
Berlíňan a umělec Simon Weckert vymyslel způsob, jak obelstít dopravní mapy na Googlu. Do malého nákladního vozíčku dal 99 mobilů, se kterými chodí po městě a finguje tak dopravní zácpy.
Umělec jezdí po městě s vozíčkem naplněným mobily. V mapách Googlu mění trasy ze zelených na červené. | Video: Simon Weckert

Simon Weckert je berlínský umělec, který zkoumá, jak technologie formují společnost a ovlivňují pohyb ve městě. Od roku 2005, kdy společnost Google představila kartografickou aplikaci na vyhledávání nejrychlejší trasy a určování polohy, se podle umělce zcela změnil způsob, jakým nahlížíme na město, potažmo svět.

Google mapy si podle Weckerta lidé oblíbili hlavně proto, že jsou interaktivní. Nabízejí přiblížení, vyhledávání i tak zvané Street View, které uživatele pomysleně přemístí na konkrétní místo a umožní mu danou trasu virtuálně procházet.

Google, na kterém jsou závislé společnosti poskytující ubytování (Airbnb), alternativní taxi Uber a Bolt anebo rozvoz jídla, tak formuje virtuální kapitalismus.  

Weckert se na tento fenomén rozhodl upozornit svéráznou akcí, kdy si nakoupil 99 chytrých telefonů, dal je do vozíku a jezdí s nimi po vybraných ulicích. Někde se zastaví, jinde zpomalí a celkově tak simuluje dopravní zácpy či zpomalený provoz a ovlivňuje pohyb aut po městě. 

Zelená čára ukazující volnou cestu se totiž v aplikaci přebarví na červenou a řidiče naviguje na objízdnou trasu. Dříve zaplněné ulice najednou zejí prázdnotou a to vše díky muži s červeným vozíkem. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy