Bendig: SuperStar mi vzala dospívání. Ztratil jsem soukromí a neměl jsem ani na nájem

Tomáš Maca Tomáš Maca
22. 9. 2021 14:14
Uspět v SuperStar může být pro začínajícího zpěváka důležitý krok do světa showbyznysu. Udržet si zájem fanoušků i po soutěži ale bývá mnohem těžší. Dokládá to i příklad Jana Bendiga, kterému se povedlo znovu prorazit, až když ve své hudbě začal čerpat z romských kořenů. V podcastu Co z tebe bude?! mluví o zkušenostech s rasismem, vyrůstání v Anglii i o tom, jak se v pubertě vyrovnal se slávou.
"Po SuperStar už jsem nepoznal teenagerovský život. Mrzí mě, že jsem si dospívání víc neužil. Když sláva utichla, nevěděl jsem, co je špatně," přiznává v podcastu Co z tebe bude?! zpěvák Jan Bendig.
"Po SuperStar už jsem nepoznal teenagerovský život. Mrzí mě, že jsem si dospívání víc neužil. Když sláva utichla, nevěděl jsem, co je špatně," přiznává v podcastu Co z tebe bude?! zpěvák Jan Bendig. | Foto: Lukáš Bíba

Jeho hudební videoklipy i zábavné seriály o romské komunitě na YouTube často dosahují milionů zhlédnutí. Do povědomí veřejnosti se poprvé dostal v roce 2009 jako finalista SuperStar, který nakonec skončil na čtvrtém místě. V podcastu Co z tebe bude?!, ve kterém redaktor Tomáš Maca zpovídá tváře mladé generace, sedmadvacetiletý Jan Bendig přiznává, že chybělo málo a mohl dnes žít ve Velké Británii, kde strávil půlku dětství.

"Táta přišel o práci, do které chodil mnoho let. Dělal v továrně na textil a dostával za to dobré peníze. Najít nové místo byl ale velký problém. Spousta podniků se totiž na Romy dívala skrz prsty, a když už rodiče pomalu ani neměli na jídlo, táta se naštval a vzpomněl si na svou sestru v Anglii. Věděl, že se jí tam dobře daří a že by tam mohl získat zaměstnání i on," vypráví Bendig.

Díky přestěhování do Velké Británie se poprvé ocitl v kolektivu, který ho přijal a pomohl mu rozvíjet jeho talent. Bylo to něco úplně jiného, než když od první do třetí třídy chodil na základní školu v rodném Hradci Králové, kde si podle svých slov zažil peklo. "Nesnášel jsem učitelky i jiné děti. Se sestrou jsme byli jediní Romové na škole a já jsem byl ještě k tomu brýlatý a trochu při těle, takže jsme se setkávali se šikanou," vzpomíná.

V podcastu Co z tebe bude?! zpěvák Jan Bendig mluví o svých zkušenostech s rasismem, vyrůstání v Anglii i o tom, jak se v pubertě vyrovnal se slávou.
V podcastu Co z tebe bude?! zpěvák Jan Bendig mluví o svých zkušenostech s rasismem, vyrůstání v Anglii i o tom, jak se v pubertě vyrovnal se slávou. | Foto: Lukáš Bíba

"V Anglii byli naproti tomu spolužáci i učitelé přátelští a pomáhali mi s jazykem. Přitom jsem první den ve škole uměl anglicky jenom 'hello', 'how are you' a 'goodbye'. Když pak zjistili, že umím zpívat, tak mě neuvěřitelně podporovali," popisuje. Ke svému překvapení zvítězil v pěvecké soutěži anglických škol Academy Idol a ve 14 letech se přihlásil do britského X Factoru. Jeho otec ale mezitím rozhodl, že se rodina vrátí zpátky do Česka, a tak místo toho skončil v Česko Slovenské SuperStar.

Účast ve finále mu na jednu stranu otevřela dveře do světa pop-music, zároveň ale kvůli ní přišel o bezstarostné teenagerovské roky, protože se ze dne na den ocitl pod drobnohledem médií a rozjezd hudební kariéry vyžadoval spoustu úsilí. Dva a půl roku vystupoval s repertoárem, který zpíval v SuperStar, což ale k úspěchu nestačilo, a zájem publika postupně utichl. Nějakou dobu dokonce uvažoval, že by dráhu sólového zpěváka opustil a živil se třeba jako kadeřník.

Rozhovor s Janem Bendigem o tom, jak nakonec našel svůj hudební směr a stal se z outsidera hvězdou, si můžete poslechnout na platformách SoundCloud, SpreakerSpotifyApple Podcasts Google Podcasts.

Podcast Co z tebe bude?!

Podcast Co z tebe bude?!
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcast Google Podcast.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Kosovo vyhošťuje dva ruské diplomaty za "poškozování národní bezpečnosti"

Kosovo nařídilo vyhoštění dvou ruských diplomatů kvůli "ohrožování národní bezpečnosti". Uvedla to v pátek agentura Reuters s odvoláním na prezidentku této balkánské země, která také obvinila Rusko ze snahy destabilizovat region.

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová v prohlášení uvedla, že požádala ministerstvo zahraničí, aby prohlásilo dva pracovníky styčného úřadu Ruské federace v Kosovu za "personae non gratae", a to kvůli "škodlivým aktivitám, které ohrožují národní bezpečnost a ústavní řád". Ministerstvo zahraničí podle ní informovalo příslušné donucovací orgány, aby rozhodnutí provedly.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Evropská komise chystá kvůli kartelovým dohodám další razie ve firmách

Evropská komise (EK) chystá další razie ve firmách, které podezírá z uzavírání kartelových dohod. V pátek to řekla místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti i hospodářskou soutěž. Kritizovala také ilegální dohody, které firmy uzavírají mezi sebou a ve kterých si vzájemně slibují, že si nebudou přetahovat zaměstnance.

Komise minulý týden provedla razii ve firmách Stora Enzo a UPM, které patří k největším producentům buničiny v Evropě, a také ve firmě Metsa Fibre, která patří do skupiny Metsa Board. Byly to první takové akce za dva roky, plány na dřívější inspekce překazila pandemie.

Firmy, u kterých má komise podezření z účasti na dalších kartelových dohodách, by měly návštěvu vyšetřovatelů očekávat už brzy, řekla Vestagerová. "A to bude jen začátek série razií, které plánujeme na příští měsíce - chápejte, že nemohu říct kdy nebo kde přesně to bude," řekla komisařka na konferenci, kterou v Římě zorganizoval italský antimonopolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy