Benátky táhne ke dnu i masová turistika. Město proto zakázalo otevírat nové hotely a restaurace

Magazín Magazín
14. 6. 2017 9:50
Davy turistů v centru Benátek a úbytek rodilých obyvatel donutily vedení města k tomu, aby přijalo opatření, které povede ke snižování přílivu turistů. Každý rok údajně navštíví potápějící se město zhruba 30 milionů lidi, což je asi polovina všech obyvatel Itálie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pixabay.com

Každý rok zavítá do italských Benátek zhruba 30 milionů turistů. Město se však rozhodlo zabránit stále se zvyšujícímu počtu turistů tím, že zakázalo otevírání nových hotelů a dokonce i fast foodových restaurací.

Italské město na vodě se tak potápí nejen vlivem geologických změn, ale také pod tíhou přílivu turistů.

Podle britského deníku Daily Mail se vedení města rozhodlo také postupně snižovat počet návštěvníků, protože místní obyvatelé protestují nejen proti neustávajícím turistickým davům v centru, ale také rostoucím životním nákladům. Podle radního Massimiliana De Martina je situace velmi vážná.

Každý rok navštíví Benátky 30 milionů lidí

Jiný britský deník The Independent napsal, že opatření by se neměla dotknout poskytování soukromého ubytování, jako například Airbnb a ostrovů mimo centrum.

Zákaz otevírání nových hotelů přichází zhruba měsíc poté, co vedení zatrhlo otevření nových fast foodových restaurací s cílem zachovat benátské kulturní dědictví. Nové květnové nařízení také limituje počet obchůdků prodávající kousky pizzy.

Benátky také zvažují zavedení systému lístků pro návštěvu slavného náměstí svatého Marka, aby snížilo počtu turistů tísnících se na několika stech metrech čtverečních.

Benátky
Benátky | Foto: ČTK

V současné době nabízí Benátky více než 25 tisíc pokojů. Podle studie Global Tourism Review každý rok do města zavítá na 30 milionů návštěvníků, což je zhruba polovina obyvatel Itálie.

Za posledních 60 let počet obyvatel benátského centra klesl ze 175 tisíc na 55 tisíc. Pokud by toto tempo pokračovalo i nadále, do roku 2030 by podle lokálních médií nezbyl v centru historického města žádný rodilý Benátčan. Místní proto vloni uspořádali dvě demonstrace.

Loni v září se stovky místních zúčastnily demonstrace na výletních loďkách a o dva měsíce později vyšly další stovky lidí do ulic s kufry, čímž chtěly upozornit na neustálý odchod rodilých Benátčanů z přeplněného města.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy