Benátky táhne ke dnu i masová turistika. Město proto zakázalo otevírat nové hotely a restaurace

Magazín Magazín
14. 6. 2017 9:50
Davy turistů v centru Benátek a úbytek rodilých obyvatel donutily vedení města k tomu, aby přijalo opatření, které povede ke snižování přílivu turistů. Každý rok údajně navštíví potápějící se město zhruba 30 milionů lidi, což je asi polovina všech obyvatel Itálie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pixabay.com

Každý rok zavítá do italských Benátek zhruba 30 milionů turistů. Město se však rozhodlo zabránit stále se zvyšujícímu počtu turistů tím, že zakázalo otevírání nových hotelů a dokonce i fast foodových restaurací.

Italské město na vodě se tak potápí nejen vlivem geologických změn, ale také pod tíhou přílivu turistů.

Podle britského deníku Daily Mail se vedení města rozhodlo také postupně snižovat počet návštěvníků, protože místní obyvatelé protestují nejen proti neustávajícím turistickým davům v centru, ale také rostoucím životním nákladům. Podle radního Massimiliana De Martina je situace velmi vážná.

Každý rok navštíví Benátky 30 milionů lidí

Jiný britský deník The Independent napsal, že opatření by se neměla dotknout poskytování soukromého ubytování, jako například Airbnb a ostrovů mimo centrum.

Zákaz otevírání nových hotelů přichází zhruba měsíc poté, co vedení zatrhlo otevření nových fast foodových restaurací s cílem zachovat benátské kulturní dědictví. Nové květnové nařízení také limituje počet obchůdků prodávající kousky pizzy.

Benátky také zvažují zavedení systému lístků pro návštěvu slavného náměstí svatého Marka, aby snížilo počtu turistů tísnících se na několika stech metrech čtverečních.

Benátky
Benátky | Foto: ČTK

V současné době nabízí Benátky více než 25 tisíc pokojů. Podle studie Global Tourism Review každý rok do města zavítá na 30 milionů návštěvníků, což je zhruba polovina obyvatel Itálie.

Za posledních 60 let počet obyvatel benátského centra klesl ze 175 tisíc na 55 tisíc. Pokud by toto tempo pokračovalo i nadále, do roku 2030 by podle lokálních médií nezbyl v centru historického města žádný rodilý Benátčan. Místní proto vloni uspořádali dvě demonstrace.

Loni v září se stovky místních zúčastnily demonstrace na výletních loďkách a o dva měsíce později vyšly další stovky lidí do ulic s kufry, čímž chtěly upozornit na neustálý odchod rodilých Benátčanů z přeplněného města.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy