Benátky: Romantické město na laguně

Ilona Víchová
29. 8. 2012 8:31
Severní pobřeží Jaderského moře se dotýká největšího turistického cíle v Itálii, Benátek.

Elegantní místo s romantickou duší, tak popisují Benátky turisté z celého světa. Historické město, muzea, památky a gondoliéři vítají své návštěvníky s laskavým úsměvem. Ostrovní město Benátky jsou vybudované na laguně. Kdysi sklářské středisko a obchodní velmoc láká turisty na snovou dovolenou.

Benátky - město na laguně

Hlavní město severoitalské oblasti Benátsko má turistům opravdu co nabídnout. Historické jádro leží na překrásné laguně a ostatní část města najdeme na rozsáhlém břehu. Od roku 1987 jsou Benátky nejnavštěvovanější italskou destinací. Snad právě proto nesou hrdé místo na seznamu UNESCO.

Město je rozdělené několika kanály na ostrovy a části. Benátky mají okolo 360 tisíc obyvatel, ale jen 100 tisíc má tu čest žít a bydlet v překrásné historické části na ostrovech v laguně. Historii a klasické jádro Benátek najdete na 118 ostrovech a ostrůvcích, které spojuje neuvěřitelných 400 mostů.

Foto: Reuters

Gondoliéři a slavné mosty

Bez mostů bychom si život v Benátkách jen sotva dokázali představit. Tvoří jakési stezky pro turisty, které přímo svádí k tomu, abychom vytáhli fotoaparát a jedinečný pohled na historii zvěčnili. Mezi hlavní patří mosty přes Grand kanál. Nejstarším z nich je Most Rialto, který je zahalený do kamene a svou jedinečností patří k nejoblíbenějším u fotografů. Byl postavený v roce 1592 a je spojnicí do rušné střední části města. Za zmínku stojí i Most Academia s dřevěnou konstrukcí z roku 1854. Tento mostek spojuje centrální část Benátek s jižním městem. V Benátkách je okolo 400 kamenných mostů a asi 15 tisíc domů stojí na dubových kůlech. Nejmladším mostem od architekta Santiaga Calatravi je stavba z roku 2007.

Foto: Radim Klekner

Kdo si vybaví Benátky, spatří na kanálech gondoly. Jsou neoddělitelnou součástí života v Benátkách už od 11 století. Mají štíhlý trup a ploché dno, aby snadno proplouvaly mělkými kanály. Všechny gondoly jsou černé a obydlené gondoliéry. Každý rok můžete vidět slavnosti Regatta Storice, které vedou k soše světce Jana Nepomuckého. Turistické lákadlo bohužel nepatří k nejlevnějším záležitostem.

Putování po Benátkách

Tradičně navštěvované turisty je náměstí Piazza san Marco a jeho okolí. Centrum je velmi rušné, ale také patří k nejromantičtějším místům v Itálii. Velkolepost Italů vypozorujete v Bazilice svatého Marca, kde se prolíná vliv Západu a Východu. I zde se zakrývají ramena a kolena. Překrásný výhled na tuto baziliku budete mít ze Zvonice, která je vysoká 99 metrů a k jejímu vrcholu vás vyveze výtah. Užijete si jedinečný výhled na celé Benátky.

Foto: sxc.hu

Rezidence vládců Benátek, Dóžecí palác se nachází taktéž v blízkosti náměstí. Spolu s tímto místem musíte spatřit Libreria Marciana, knihovnu svatého Marka, která je úchvatnou renesanční stavbou od Sansovina. Schraňuje vzácné rukopisy a knihy. Unikátní stavbou v Benátkách jsou Dva sloupy z 12. století. Najdete je na nábřeží mezi Dóžecím palácem a knihovnou. Na jednom z nich je úžasný okřídlený lev, symbol Benátek.

Benátky jsou doslova prošpikované překrásnými památkami, historickými stavbami a celou řadou muzeí a galerií světoznámých umělců. Na procházku po městě si raději vyšetřete alespoň tři dny. Vždyť jedno dopoledne strávíte ve slavné Galerria dell´Accademia, v největší sbírce benátského umění.

Dovolená v Benátkách

Pokud si zvolíte Benátky za místo své dovolené, určitě si zajistěte hotel v hlavní části města. Raději si připlaťte za centrum a užijte si tu krásnou atmosféru. Město je rozdělené do sestiere, neboli čtvrtí. Čeká vás prohlídka Cannaregio, Castello, San Marco, San Polo, Santa Croce a Dorsoduro. Nejatraktivnější částí je San Marco, kde se nachází řada turistických zajímavostí.

V Benátkách je unikátní kanál Grande, který si prohlédnete z přívozů nebo ze čtyř krásných mostů. Kdokoliv se ve městě ztratí, měl by použít vodní autobus Vaporetto po kanálu Grande. Ale nemějte strach, že byste zabloudili. Všude na vás vykukují turistické směrové cedule a nebo se držte s davy turistů, kteří míří k těm nejhlavnějším památkám.

Foto: Reuters

Dovolená v Itálii vychází okolo 10 tis korun na osobu za osm dní s polopenzí. Cesta autem do Benátek také není nijak náročná. Za pouhých 931 kilometrů dorazíte do hlavního města Benátska. Stačí jen 9 hodin v automobilu a ocitnete se na nejromantičtějším místě v Evropě.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy