Během několika desítek let nebude v moři co lovit

Martina Kollerová
28. 2. 2008 15:05
Kvůli změnám klimatu dojde ke kolapsu rybářství

Praha/Monako (Ekolist) - V důsledku masivního rybolovu a znečištění oceánů dojde v horizontu desítek let k úplnému kolapsu rybářství. Alespoň to tvrdí ředitel Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) Achim Steiner.

Šéf UNEPu na to upozornil minulý pátek na klimatické konferenci, které se v Monaku účastnilo více než 150 zástupců různých národů. Citovala ho agentura Reuters.

Zničené potravinové řetězce

Klimatické změny, růst teplot a nadměrný rybolov mají řadu negativních důsledků - mizejí korálové útesy, jsou ohrožena místa, na nichž docházelo ke tření tuňáků, posouvají se oceánské proudy a s nimi se mění i výskyt planktonu a malých ryb. A to má pak obrovský vliv na oceánské potravinové řetězce.

Na bílkovinách pocházejících z ryb v současné době závisí 2,6 miliardy lidí.

Život "v mrtvých vodách"

"Naším úkolem proto není zastavit rybolov jako takový, nýbrž zvrátit průběh klimatických změn," uvedl Christian Nellemann, autor zprávy Programu OSN pro životní prostředí nazvané "In Dead Water", jež byla zveřejněna právě na monacké konferenci.

... stejně jako lov velryb
... stejně jako lov velryb | Foto: Greenpeace

Zmiňovaná zpráva varuje, že posun oceánských proudů zapříčiní do sta let přerušení přísunu živin do nejvýznamnějších rybolovných oblastí.

Kromě toho se naruší i pročišťování daných lokalit. V důsledku zvyšování teploty oceánů pak do roku 2050 vymizí 50 procent korálových útesů.

Moři škodí i výfuky aut

Emise uhlíku, které vznikají spalováním fosilních paliv, navíc vytvářejí kyselinu, jež se rozpouští v moři. Následkem toho dosáhne v nadcházejících desetiletích kyselost moří největší míry za posledních 65 milionů let. To může způsobit, že se v některých vodách přestanou tvořit měkkýšům schránky.

Nellemann na konferenci uvedl, že zotavení může oceánům trvat milion let.  

Čtěte více z Ekolistu:

 

Právě se děje

Další zprávy