Bazén s výhledem na všechny strany. Takhle bude vypadat unikátní "plavečák" v Londýně

Magazín Magazín
8. 6. 2019 20:14
Na střeše mrakodrapu v Londýně možná brzy vznikne bazén bez hranic. Angličané by se tak jako první na světě mohli pyšnit "plavečákem" s výhledem nejen do stran, ale také pod sebe. Pokud vše půjde podle plánu, stavba luxusního hotelu začne už příští rok.
Foto: Compass Pools

Nejdřív byl bazén a pak teprve mrakodrap, tvrdí projektanti netypického bazénu v Londýně. Vodní nádrž, která má být 200 metrů nad zemí, nabídne výhled na celé město i protékající řeku Temži.

Foto: Compass Pools

Bazén bude prvním prototypem na světě a stojí za ním společnost Compass Pools. "Bude mít objem 600 tisíc litrů a nerušený výhled na všechny strany," tvrdí designéři.

Foto: Compass Pools

Všechna patra mrakodrapu budou z průhledného materiálu, aby se lidé z nižších pater mohli dívat na plavce. "Měli jsme problém vymyslet, jak se lidé do bezbřehého bazénu vlastně dostanou," říká designér a technický ředitel Compass Pools Alex Kemsley. Řešením byl nakonec jednoduchý princip kruhovitých dveří, který se používá například v ponorce. 

Foto: Compass Pools

Celou budovu včetně bazénu bude řídit počítačový systém, který bude dohlížet i na rychlost větru a hladinu vody, aby se nestalo to, že voda z bazénu vyšplouchne dolů na lidi, vysvětlují designéři. 

Stavba unikátního výškového bazénu by podle tvůrců mohla začít už v roce 2020. Místo, kde by mohl luxusní mrakodrap stát, ale zatím známé není. 

Podívejte se také na video: Tulipán dostal souhlas k růstu nad Londýnem. Mrakodrap nabídne jedinečný výhled

Tulipán dostal souhlas k růstu nad Londýnem. Mrakodrap nabídne jedinečný výhled | Video: Thetulip.com
 

Právě se děje

před 53 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy