Bazén s výhledem na všechny strany. Takhle bude vypadat unikátní "plavečák" v Londýně

Magazín Magazín
8. 6. 2019 20:14
Na střeše mrakodrapu v Londýně možná brzy vznikne bazén bez hranic. Angličané by se tak jako první na světě mohli pyšnit "plavečákem" s výhledem nejen do stran, ale také pod sebe. Pokud vše půjde podle plánu, stavba luxusního hotelu začne už příští rok.
Foto: Compass Pools

Nejdřív byl bazén a pak teprve mrakodrap, tvrdí projektanti netypického bazénu v Londýně. Vodní nádrž, která má být 200 metrů nad zemí, nabídne výhled na celé město i protékající řeku Temži.

Foto: Compass Pools

Bazén bude prvním prototypem na světě a stojí za ním společnost Compass Pools. "Bude mít objem 600 tisíc litrů a nerušený výhled na všechny strany," tvrdí designéři.

Foto: Compass Pools

Všechna patra mrakodrapu budou z průhledného materiálu, aby se lidé z nižších pater mohli dívat na plavce. "Měli jsme problém vymyslet, jak se lidé do bezbřehého bazénu vlastně dostanou," říká designér a technický ředitel Compass Pools Alex Kemsley. Řešením byl nakonec jednoduchý princip kruhovitých dveří, který se používá například v ponorce. 

Foto: Compass Pools

Celou budovu včetně bazénu bude řídit počítačový systém, který bude dohlížet i na rychlost větru a hladinu vody, aby se nestalo to, že voda z bazénu vyšplouchne dolů na lidi, vysvětlují designéři. 

Stavba unikátního výškového bazénu by podle tvůrců mohla začít už v roce 2020. Místo, kde by mohl luxusní mrakodrap stát, ale zatím známé není. 

Podívejte se také na video: Tulipán dostal souhlas k růstu nad Londýnem. Mrakodrap nabídne jedinečný výhled

Tulipán dostal souhlas k růstu nad Londýnem. Mrakodrap nabídne jedinečný výhled | Video: Thetulip.com
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy