Bavorský Regen provoní o víkendu pivo a polévka

Radmila Nagovská
25. 7. 2012 11:52
Příhraniční městečko ožije slavnostmi s tradicí od roku 1742
Foto: Regen.de

Na šest dní se bavorské městečko Regen promění v ozářené centrum, kterým zavoní hustá zeleninová polévka a pivo poteče proudem. Od pátku 27. července až do středy 1. srpna se v Regenu koná tradiční už 138. ročník Pichelsteinerfestu.

Historie těchto v Dolním Bavorsku nejznámějších, největších a také nejstarších oslav spadá do roku 1742. Tehdy se jedna místní selka musela postarat o pandura Trenka a jeho družinu. Žena jim navařila nad ohněm ve velkém kotli hustou polévku, do které dala spousty zeleniny a masa. Jídlo jim tak chutnalo, že se tehdejší recept uchoval dodnes a leckterá kuchařka nejen v Německu jej s oblibou vaří i dnes.

Na řeku vyjedou gondoly

Regenský fest začne už v pátek odpoledne. Do centra dění, kde nebudou chybět pojízdné obchody a obrovské stany pro návštěvníky, přijede velký pivovarský vůz tažený koňmi, aby jeho posádka slavnostně narazila pivo. Oslavy budou pokračovat i následujících dnech.

Foto: Regen.de

Divácky atraktivní je pokaždé sobotní večer, kdy se na zdejší řeku se stejným jménem jako město Regen vydají nádherně nazdobené a osvícené gondoly. Tento nevšední zážitek je navíc umocněný spoustou světel a lamp svítících po celém městě. Jízda gondol s mottem Po Regenu okolo světa začíná ve 20:45 hodin.

Na ty, kdo zvolí jako návštěvní den neděli, čeká v půl druhé odpoledne průvod městem. V čele průvodu pojede desetispřeží soukromého pivovaru J. B. Falter. Tradiční hustá zeleninová polévka, po které je festival pojmenován, se bude podávat v pondělí v pravé poledne. Každoročně tu vydají kolem tří tisíc porcí tohoto vynikajícího pokrmu. V úterý odpoledne je připraven zábavný program pro děti a ve středu se organizátoři zaměřili na seniory.

Zábavu si ale v Regenu po dobu nadcházejících šesti dnů najde každá věková kategorie. Na náměstí v centru dominují stánky a pojízdné obchůdky. Ve vyzdobených halách a stanech hraje hudba od bavorské dechovky až po moderní žánry. A součástí oslav jsou i každodenní vodní hry. Regenský fest zakončí ve středu večer v 10 hodin velký ohňostroj.

Skleněný les

Bavorské městečko má ale svým návštěvníkům co nabídnout i mimo festivalové veselí. Ne nadarmo bývá Regen nacházející se v srdci Bavorského lesa nazýván Perlou na řece. Za návštěvu určitě stojí skleněný les. Tradiční jedle, smrky, osiky a další stromy jsou vyrobené ze skla. Na ploše kolem dvou tisíc metrů čtverečních propojili autoři lesa cestovní ruch a bavorskou sklářskou tradici. Zvláště při západu slunce hrají sklenění velikáni ve tvaru kužele, špiček nebo kruhů zajímavou směsicí barev.

Foto: Regen.de

Skleněný les stojí v těsně blízkosti zříceniny hradu Weissenstein a Fressende Haus neboli žeroucího domu. Objekt pocházející z roku 1100 sloužil v minulosti jako sýpka, do které se ukládalo obilí pro obyvatele hradu i z tamní vesnice. Později se dům stal na několik dlouhých let místem, kde žil a tvořil baltský básník Siegfried von Vegesack. Ten označil kvůli stále rostoucím nákladům na provoz dům jako žeroucí a to už mu zůstalo dodnes. V žeroucím domě se kromě místnosti věnované životu a dílu zesnulého básníka Vegesacka nachází i největší soukromá sbírka krabiček na šňupací tabák.

Regen leží pouhých pětadvacet kilometrů od českých hranic, ideálně zvolte přechod v Alžbětíně u Železné Rudy. Zvláště v těchto dnech tu potkáte spousty krajanů, kteří se hromadně vydávají na blížící se Pichelsteinerfest.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 23 minutami

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy