Banksy ukázal depresivní betlém, Ježíš se tu narodil u betonové zdi provrtané střelou

ČTK ČTK
23. 12. 2019 13:19
Britský umělec Banksy připomenul Vánoce a také situaci Palestinců svým novým dílem v Betlémě. V pátek tam odhalili v jeho nepřítomnosti dílo s názvem Betlémská jizva. Scéna svaté rodiny s jesličkami je instalována u repliky betonové zdi dělící Betlém od Izraele provrtané střelou.
Banksyho betlém
Banksyho betlém | Foto: Reuters

Betlém, který leží na palestinském západním břehu Jordánu, je podle křesťanů rodištěm Ježíše Krista a nyní v něm vrcholí přípravy na vánoční oslavy.

Scéna Narození Páně byla instalována u vchodu do hotelu, jenž stojí přímo u betonových panelů zdi, kterou zdobí Banksyho tvorba podobně jako interiér hotelu. The Walled Off Hotel Banksy vyzdobil v roce 2017. Okna pokojů směřují právě na zeď.

Nová kreace spočívá ze stolku, na němž postavičku ležícího malého dítěte obklopují Josef a Marie a vedle nich po každé straně leží kráva a osel. Stolek je těsně u betonové zdi a nápisy za scénou vyzývají k míru a lásce. Prostřední panel nahoře nad výjevem je prostřelen a jizvy v betonu kolem něj připomínají vánoční hvězdu.

Ředitel hotelu Visám Salsa řekl, že Betlémská jizva je symbol "hanby, jež se týká těch, kdo podporují nelegální (izraelskou) okupaci". Izrael Západní břeh obsadil ve válce v roce 1967. V roce 2002 začal kolem tohoto území stavět zeď z betonových bloků vysokých několik metrů a zdůvodnil to bezpečnostní situací. Mezinárodní soudní dvůr konstrukci označil za nelegální.

Banksy se už delší dobu inspiruje situací na palestinských územích a jesličky u zdi jsou jeho novým příspěvkem. "Je to úžasný a odlišný způsob, jak mluvit o Betlému a přinutit lidi přemýšlet o tom, jak tady žijeme," řekl Salsa.

Banksyho graffiti se začaly v Británii objevovat v roce 2003, do Betléma se umělec vydal v roce 2007 a zanechal za sebou několik maleb na bezpečnostní zdi.

Video: Banksy vystavoval v Benátkách na ulici, vykázali ho policisté

Benátky v oleji. Banksy vystavoval na ulici, vykázali ho policisté | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 minutami

V americkém Baltimoru došlo k výbuchu, zemřela jedna žena, další lidé jsou zranění

V Baltimoru v americkém státě Maryland byla v pondělí hlášena velká exploze. O život přišla žena a několik dalších lidí bylo zraněno, uvedla místní televize, podle níž šlo o výbuch plynu.

Záběry z televize WBFF zachytily trosky několika budov. Kanál WJZ-TV uvedl, že exploze poničila domy v severozápadním Baltimoru. O život přišla žena a nejméně další dva lidé byli ve vážném stavu odvezeni do nemocnice. Na místě zasahují hasiči. Agentura Reuters s odvoláním na místní hasičský sbor napsala, že v troskách může být stále uvězněno nejméně pět lidí včetně dětí.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Libanonský premiér večer oznámí rezignaci své vlády kvůli výbuchu v Bejrútu

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi své vlády. Podle agentury Reuters to dnes uvedl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Libanon se v posledních dnech potýká s masivními protivládními protesty po ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu, při níž přišlo o život více než 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno.

"Celá vláda rezignovala," řekl podle agentury AP Hasan novinářům po jednání vlády. Premiér Dijáb podle něj nyní pojede za prezidentem, aby mu za celý kabinet podal demisi.

Kancelář premiéra uvedla, že Dijáb "promluví k národu" v 19:30 místního času (18:30 SELČ).

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy