Benátky v oleji. Banksy vystavoval na ulici, vykázali ho policisté

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2019 19:27
V Benátkách momentálně probíhá prestižní přehlídka současného výtvarného umění Biennale di Venezia. Pozvánku údajně nedostal Banksy, který se proto do italského města pozval sám a natočil o tom video.
Benátky v oleji. Banksy vystavoval na ulici, vykázali ho policisté | Video: Reuters

Banksy na Instagramu zveřejnil video, jak "obyčejný" pouliční umělec rozloží stánek a rozmístí devět maleb, které dohromady vytvářejí jeden velký obraz s obrovskou výletní lodí, kolem níž krouží benátští gondoliéři.

Maskovaného umělce (zřejmě samotného Banksyho) po chvíli vykážou policisté, protože nemá potřebné povolení.

Dílo dvojsmyslně nazvané Benátky v oleji (Venice in oil) je jednak kritikou turismu, znečišťování životního prostředí a má zřejmě jisté paralely s kontroverzní instalací vraku rybářské lodi, na které v roce 2015 zemřelo až 1100 migrantů.

"Děkujeme Banksymu za to, že do našeho zuboženého města přinesl toto umělecké dílo," napsala na facebooku benátská iniciativa Ne velkým lodím (No grandi navi). "A jaké je poselství tohoto videa? To, že my (občané, umělci a běžní lidé) musíme odejít a ony (velké výletní lodi) mohou zůstat," uvedla iniciativa.

Město na laguně, kde citelně ubývá místních, se s náporem turistů snaží v poslední době vyrovnat regulací. Plánuje se, že od roku 2022 si turisté budou muset svůj pobyt rezervovat.

Před týdnem se v Benátkách objevilo na zdech graffiti, které italská média připisují také Banksymu. Zachycuje dětského ztroskotaného uprchlíka v záchranné vestě, který má v ruce zapálenou světlici.

Banksy, jehož první graffiti se objevila na zdech v anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si však na své anonymitě. Jeho díla se v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Dálnici D1 kolem Brna v obou směrech uzavřely nehody kamionů

Dálnici D1 kolem Brna v obou směrech uzavřely nehody kamionů. Kolony dosahují kolem deseti kilometrů. Ráno se na 173. kilometru ve směru na Prahu převrátil kamion, dálnice tam zůstává uzavřená. Asi o hodinu později se na 190. kilometru ve směru na Brno srazily tři nákladní vozy, policisté po dvou hodinách provoz obnovili. I tato nehoda je bez zranění. Kamion na 173. kilometru se převrátil před 8:00, policisté odklánějí dopravu mezi 168. a 178. kilometrem na souběžnou silnici druhé třídy. Kamion leží mimo plochu dálnice. "Uvidíme, jak půjdou odklízecí práce a jak to půjde, tak provoz na dálnici zase vrátíme," řekl mluvčí policie Pavel Šváb. Web dopravních informací odhaduje čas zprůjezdnění dálnice kolem 14:00.

před 45 minutami

Američané nedali vízum několika ruským senátorům, nedostanou se na summit OSN

Několik ruských senátorů nedostalo americké vízum a nemůže se zúčastnit nynější schůze Valného shromáždění OSN v New Yorku. Oznámila to v úterý ruská tisková agentura TASS a informaci potvrdila i mluvčí ruské diplomacie. Důvody odepření víz nejsou jasné.

Mezi senátory, kteří vízum nedostali, je vlivný předseda zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov, který patří v ruském parlamentu k nejčastějším a nejtvrdším kritikům americké zahraniční politiky. Kteří další členové horní parlamentní komory vízum nedostali, TASS neuvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy