reklama
 
 

Benátky v oleji. Banksy vystavoval na ulici, vykázali ho policisté

Aktualizováno 23. 5. 2019 19:27
Benátky v oleji. Banksy vystavoval na ulici, vykázali ho policisté | Video: Reuters |  00:57
V Benátkách momentálně probíhá prestižní přehlídka současného výtvarného umění Biennale di Venezia. Pozvánku údajně nedostal Banksy, který se proto do italského města pozval sám a natočil o tom video.

Banksy na Instagramu zveřejnil video, jak "obyčejný" pouliční umělec rozloží stánek a rozmístí devět maleb, které dohromady vytvářejí jeden velký obraz s obrovskou výletní lodí, kolem níž krouží benátští gondoliéři.

Maskovaného umělce (zřejmě samotného Banksyho) po chvíli vykážou policisté, protože nemá potřebné povolení.

Dílo dvojsmyslně nazvané Benátky v oleji (Venice in oil) je jednak kritikou turismu, znečišťování životního prostředí a má zřejmě jisté paralely s kontroverzní instalací vraku rybářské lodi, na které v roce 2015 zemřelo až 1100 migrantů.

"Děkujeme Banksymu za to, že do našeho zuboženého města přinesl toto umělecké dílo," napsala na facebooku benátská iniciativa Ne velkým lodím (No grandi navi). "A jaké je poselství tohoto videa? To, že my (občané, umělci a běžní lidé) musíme odejít a ony (velké výletní lodi) mohou zůstat," uvedla iniciativa.

Město na laguně, kde citelně ubývá místních, se s náporem turistů snaží v poslední době vyrovnat regulací. Plánuje se, že od roku 2022 si turisté budou muset svůj pobyt rezervovat.

Před týdnem se v Benátkách objevilo na zdech graffiti, které italská média připisují také Banksymu. Zachycuje dětského ztroskotaného uprchlíka v záchranné vestě, který má v ruce zapálenou světlici.

Banksy, jehož první graffiti se objevila na zdech v anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si však na své anonymitě. Jeho díla se v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů.

autoři: Magazín, ČTK | 23. 5. 2019 13:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama