Benátky v oleji. Banksy vystavoval na ulici, vykázali ho policisté

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2019 19:27
V Benátkách momentálně probíhá prestižní přehlídka současného výtvarného umění Biennale di Venezia. Pozvánku údajně nedostal Banksy, který se proto do italského města pozval sám a natočil o tom video.
Benátky v oleji. Banksy vystavoval na ulici, vykázali ho policisté | Video: Reuters

Banksy na Instagramu zveřejnil video, jak "obyčejný" pouliční umělec rozloží stánek a rozmístí devět maleb, které dohromady vytvářejí jeden velký obraz s obrovskou výletní lodí, kolem níž krouží benátští gondoliéři.

Maskovaného umělce (zřejmě samotného Banksyho) po chvíli vykážou policisté, protože nemá potřebné povolení.

Dílo dvojsmyslně nazvané Benátky v oleji (Venice in oil) je jednak kritikou turismu, znečišťování životního prostředí a má zřejmě jisté paralely s kontroverzní instalací vraku rybářské lodi, na které v roce 2015 zemřelo až 1100 migrantů.

"Děkujeme Banksymu za to, že do našeho zuboženého města přinesl toto umělecké dílo," napsala na facebooku benátská iniciativa Ne velkým lodím (No grandi navi). "A jaké je poselství tohoto videa? To, že my (občané, umělci a běžní lidé) musíme odejít a ony (velké výletní lodi) mohou zůstat," uvedla iniciativa.

Město na laguně, kde citelně ubývá místních, se s náporem turistů snaží v poslední době vyrovnat regulací. Plánuje se, že od roku 2022 si turisté budou muset svůj pobyt rezervovat.

Před týdnem se v Benátkách objevilo na zdech graffiti, které italská média připisují také Banksymu. Zachycuje dětského ztroskotaného uprchlíka v záchranné vestě, který má v ruce zapálenou světlici.

Banksy, jehož první graffiti se objevila na zdech v anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si však na své anonymitě. Jeho díla se v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy