Banksy prohrál spor s výrobcem blahopřání o ochrannou známku

ČTK ČTK
17. 9. 2020 14:12
Britský streetartový umělec a aktivista Banksy prohrál právní spor s výrobcem blahopřání, který chtěl používat jeho graffiti známé jako Love is in The Air nebo Flower Thrower. Podle rozhodnutí Úřadu EU pro duševní vlastnictví (EUIPO) je umělcova ochranná známka neplatná, a dílo se tedy může volně reprodukovat.
Banksy
Banksy | Foto: ČTK

Obrázek protestujícího muže v kšiltovce s napůl zakrytým obličejem, jak hází kyticí květin, vytvořil Banksy v roce 2005 v Jeruzalémě. Spor o to, zda je dílo pod ochrannou známkou, vedla britská firma Full Colour Black se společností Pest Control Office, která zastupovala umělce, jehož skutečné jméno a identita nejsou známy.

Full Colour Black prodává výrobky potištěné Banksyho díly. Firma argumentovala, že ochranná známka na házejícího kyticí , kterou umělec nechal zaregistrovat v roce 2014, není platná, protože ji sám Banksy nevyužívá. Tvrdila také, že o ni požádal pouze proto, aby zabránil "pokračujícímu využívání díla, které již nechal reprodukovat" a připomněla, že umělec v jedné své knize sám napsal "copyright je pro lůzry".

Úřad jí dal za pravdu i přesto, že Banksy začal poté, co Full Colour Black podala stížnost, prodávat svou vlastní řadu výrobků sám na internetu v obchodě s názvem Gross Domestic Product. Podle evropských vyšetřovatelů obchod vznikl jen proto, aby prokázal, že Banksy ochrannou známku skutečně používá a ne za účelem prodeje jako takového. Proti rozhodnutí úřadu je možné podat odvolání.

O Banksym se ví jen to, že pochází z Bristolu a koncem 90. let se přestěhoval do Londýna. Jméno si udělal svými sociálně kritickými a často i kontroverzními díly.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy