Banksy se zapojil do záchrany věznice v Anglii, nakreslil prchajícího Oscara Wildea

Britský streetartový umělec Banksy potvrdil, že obraz prchajícího vězně, který se objevil na zdi vězení v anglickém městě Readingu, je jeho dílem. Autor, jemuž se stále daří tajit svou totožnost, také zveřejnil video nazvané Create Escape. Zachycuje vytvoření díla na vězeňské zdi v noci.
Banksyho vězeň: Oscara Wilda s psacím strojem slézá po laně z prostěradel | Video: Associated Press

Video se zpočátku tváří jako epizoda známého pořadu již zesnulého amerického malíře Boba Rosse, radícího s technikou malby, poznamenává agentura AFP.

Obraz zachycuje vězně, silně připomínajícího nejznámějšího zdejšího trestance, dramatika, básníka a spisovatele Oscara Wildea, jak slézá po laně spleteném z prostěradel a přivázaném k psacímu stroji. Stalo se tak během kampaně zaměřené na to, aby bývalá věznice napříště raději sloužila umění, než aby byla prodána na bydlení, doplňuje server BBC.

Ministerstvo spravedlnosti si je vědomo, že "Banksy potvrdil odpovědnost za graffiti", a "zvažuje další kroky". Další vyjádření poskytne "v pravý čas".

Městská rada v Readingu vyjádřila potěšení, že se Banksy zapojil do kampaně za záchranu věznice a její přeměnu v "maják umění a kultury". Rada také ujistila, že naléhá na ministerstvo spravedlnosti coby vlastníka zařízení, aby podniklo kroky k uchování Banksyho obrazu. Svou vděčnost "nepolapitelnému umělci a jeho týmu" vyjádřila též kampaň za přeměnu věznice.

Oscar Wilde si v Readingu v letech 1895 až 1897 odpykával trest za homosexualitu. Zdejší káznici ve své baladě zvěčnil jako symbol krutosti viktoriánského justičního systému.

Reading leží asi 70 kilometrů západně od Londýna. Věznice neslouží svému účelu od roku 2013 a vláda se ji snaží prodat. Ministerstvo má tento měsíc rozhodnout o dalším osudu zařízení. Kampaň za přeměnu věznice v umělecké centrum podle BBC podpořili i známí herci, například Kenneth Branagh, Natalie Dormerová či Judi Denchová.

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevila na zdech anglického města Bristol, patří k nejvýraznějším současným umělcům. Zakládá si na anonymitě, jeho díla, která často kritizují současnou společnost, se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce eur. Své výtvory kromě Británie zanechal například na zdech v USA, ve Francii nebo v palestinském Pásmu Gazy.

 

Právě se děje

Další zprávy