Královnino letní sídlo trpí kvůli zavřeným záchodkům, v okolí se množí „podpapíráci“

Magazín Magazín
30. 6. 2020 12:00
Zaměstnanci zámku Balmoral, který Alžběta II. přes rok využívá jako své letní sídlo, si stěžují na použité ubrousky v okolí a apelují na návštěvníky, aby královské místo nepoužívali jako venkovní toaletu.
zámek Balmoral ve Skotsku
zámek Balmoral ve Skotsku | Foto: Shutterstock

Veřejné toalety ve Spojeném království jsou uzavřené kvůli bezpečnostním opatřením v boji proti koronaviru. Lidé sice mohou venku cvičit nebo se potkávat, ale logicky pak vyhledávají i místa v přírodě, kde si mohou ulevit. Své o tom vědí pracovníci zámku Balmoral ve Skotsku, kteří kvůli turistům a jejich potřebám vydali prohlášení na Twitteru, píše web CNN.

"Jsme zklamaní z toho, kolik použitých ubrousků vidíme kolem panství, hned vedle cest a památek. Mějte, prosím, na paměti, že momentálně nenajdete v širokém okolí žádné otevřené veřejné záchodky," napsal personál zámku Balmoral.

Problém je, že lidé vyhazují do přírody spoustu biologicky nerozložitelného odpadu, dodali pracovníci, kteří radí návštěvníkům panství - když už si musíte ulevit, najděte si odlehlejší místo.

"Pokud už musíte močit, vykonejte potřebu aspoň 30 metrů od jezer nebo potoků," napsal personál na Twitteru v obavách, aby lidé nekontaminovali vodní toky. V případě "velké strany" doporučují odlehlejší místo v dostatečné vzdálenosti od obydlí a hospodářských zvířat a vše pak ideálně zahrabat do země.

Ve Velké Británii momentálně panuje teplé počasí, což přimělo mnoho Britů k návštěvě pláží, parků a venkovských míst po celé zemi.

Britové kašlou na koronavirová opatření a hromadně obsazují pláže | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 38 minutami

Češi v průběhu pandemie víc stahovali nelegální filmy, říká šéfka fondu

V průběhu pandemie koronaviru v Česku opět stouplo nelegální stahování filmů. Na panelové diskusi, kterou ve čtvrtek v Praze uspořádal karlovarský festival, to řekla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. Podle ní je stávající situace příležitostí k osvětě, protože mnoho lidí stále neví, zda si audiovizuální obsah stahuje legálně, nebo nelegálně.

"Připravovaná novela autorského zákona obsahuje sice nástroje, které by měly pomoci zneškodňovat nelegální úložiště. Uživatelé by také měli vědět, že když platí za bajty, neznamená to, že platí za autorská práva," řekla Fraňková. Podle ní jsou české legální VOD platformy stále málo vidět a je třeba posílit jejich propagaci.

Ivo Andrle z distribuční společnosti Aerofilms konstatoval, že jeho firmě během krize stoupla distribuce formou video-on-demand, to znamená videa na vyžádání. "Zasáhlo to lidi, na které bychom si netroufli, zájem se vrací na 2,5 až trojnásobek toho, co bylo před krizí," řekl Andrle. Legální nabídka stahování filmů v Česku ale stále není širší než nabídka toho, co poskytují nelegální servery, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy