Balkánské lípy zabíjejí po tisících české čmeláky

Pavel Baroch
28. 7. 2009 11:20
Úřady je vysazují, protože jsou odolnější vůči smogu
Foto: Petr Stýblo, ČSOP

Kladno - Lidé z Českého svazu ochránců přírody našli v Kladně stovky usmrcených čmeláků. Hmyz chráněný zákonem nezabil člověk, ale dvě exotické lípy, které v české přírodě nepatří mezi původní druhy.

Ředitel ochranářského sdružení Petr Stýblo uvedl, že nepůvodní druhy lip vysazují radnice v Česku stále častěji. Jsou totiž odolnější než české druhy i vůči silně znečištěnému ovzduší.

"Jejich nektar ovšem likviduje naše původní živočichy - zejména čmeláky," dodal Stýblo, který se nepůvodním druhům věnuje dlouhodobě. Exotické lípy podle Stýbla zabíjejí v těchto dnech na mnoha místech republiky. Pod každým stromem lze najít stovky až tisíce čmeláků.

"Kde všude se to děje, ale není známo. A neví se přesně ani to, o jaké všechny druhy lip jde," dodal Stýblo, který je spoluautorem obsáhlé knihy Nepůvodní druhy fauny a flóry České republiky. Publikace popisuje bezmála pět set nepůvodních druhů včetně dovezených lip.

Foto: Petr Stýblo, ČSOP

Čmelák rychle uhyne hlady

Mezi nejrozšířenější nepůvodní druhy patří lípa plstnatá neboli stříbrná. Pochází z Balkánu a Asie a úřady tímto stromem nahrazují stromořadí, která uhynula kvůli městskému smogu.

"Lípa plstnatá kvete později než naše dva původní druhy lip. Má velmi vonné a pro čmeláky neodolatelně lákavé květy. Nektar je pro ně ovšem nestravitelný," řekl Stýblo.

"Při získávání nektaru vydává čmelák mnohem více energie, než získá, a proto velmi rychle zemře hlady," dodal Stýblo.

Ochranáři chtějí vysazování lip zamezit

Český svaz ochránců přírody vyzval veřejnost, aby pomohla zastavit vysazování nepůvodních druhů lip.

Adresa ČSOP

Dům ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4

Žádá lidi, kteří se setkají s hromadným úhynem čmeláků, aby "místo činu" včetně stromu, listů a květů co nejpodrobněji vyfotografovali a poslali na adresu ochranářského sdružení, které bude dokumentaci shromažďovat.

"Budeme-li mít dostatek hodnověrných podkladů, můžeme působit na úřady a arboristy, aby nebezpečné lípy u nás nevysazovali," dodal ředitel Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

Norek americký vyluxuje celý potok

Exotické lípy nejsou zdaleka jediným zavlečeným druhem, který škodí domácí přírodě. Známý je případ norka amerického, který se do Česka a dalších evropských zemí rozšířil z kožešinových farem.

Norek americký je vážnou hrozbou pro českou přírodu
Norek americký je vážnou hrozbou pro českou přírodu | Foto: Wikimedia Commons

"Majitelé je vypustili, když se jim už nevyplatilo je dál chovat. Vypouštěli je i někteří radikální ochránci přírody," řekl Stýblo.

Norek americký je velmi adaptabilní, přenáší račí mor, těžko se loví, brání návratu původního norka evropského. A zanechává za sebou spoušť. "Potok úplně vyluxuje," tvrdí Stýblo. Zkušenost s tím mají například na Domažlicku, kde likviduje vodní ptactvo na rybnících a řekách.

Mezi velmi známé nepůvodní druhy, které zcela vytlačují české rostlinstvo a na ně navázané živočichy, je bolševník velkolepý anebo křídlatky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bidenovi začala letní dovolená, stráví ji s rodinou v Jižní Karolíně

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi začala letní dovolená, informuje agentura AP. Šéf Bílého domu podle ní stráví se svou rodinou v Jižní Karolíně nejméně sedm dní. Biden opustil Bílý dům v doprovodu první dámy Jill Bidenové. Na Andrewsově letecké základně v Marylandu nedaleko hlavního města Washingtonu na ně čekal prezidentský speciál Air Force One, který je dopravil do Charlestonu. Na palubě byli také prezidentův syn Hunter Biden, snacha Mellisa Cohenová a vnuk Beau.

Prezidentský pár má podle AP v plánu strávit dovolenou na ostrově Kiawah, kde bude mít k dispozici soukromou pláž a golfový resort. Na místě podle agentury zůstanou do úterý.

Bílý dům nereagoval na žádost AP o podrobnosti k Bidenovým dovolenkovým plánům, včetně dotazu, kdy se prezident vrátí do Washingtonu.

Letní dovolené jsou prezidentskou tradicí. George Bush mladší často trávil srpen prací na svém texaském ranči v téměř čtyřicetistupňových vedrech. Barack Obama se zdokonaloval v golfu na ostrově Martha's Vineyard u pobřeží Massachusetts. Donald Trump trávil čas ve svém soukromém golfovém klubu v New Jersey. Loni Bidenovy letní plány narušil legislativní kalendář, nárůst počtu případů covidu-19 a chaotické stahování amerických sil z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy