Pravčická brána je zachovalá čtyřicátnice. Vydrží mnohem déle než Azurové okno, říká mluvčí parku

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 3. 2017 14:15
Azurové okno, které se ve středu zřítilo do moře, bývala dominanta Malty, Češi ho znali také jako "maltskou Pravčickou bránu". I ona postupně podléhá zvětrávání a ztenčuje se. Nedávno ji však geologové podrobně proskenovali a zjistili, že se těší poměrně dobrému zdraví. "Předvídáme Pravčické bráně ještě stovky let, možná tisíce," říká Tomáš Salov, mluvčí Národního parku České Švýcarsko. "Nicméně Azurovému oknu předpovídali ještě desítky let a jeho zkáza přišla nečekaně," dodává.
Malta přišla o přírodní klenot. Podívejte se na záběry před zřícením Azurového okna a po něm | Video: Malta, Marietta Marra

O skalním útvaru Azurové okno na Maltě, který se ve středu zřítil do moře, se hovořilo jako o maltské obdobě Pravčické brány. Toto srovnání se přímo nabízí - oba klenuté skalní útvary patřily k fotogenickým dominantám a k častému cíli turistů, věhlas obou přesáhl hranice země, vždyť Pravčická brána se dostala do užšího výběru kandidátů na sedm novodobých divů světa.

Kdybychom měli oba útvary porovnat z hlediska geologického, pak Pravčická brána je křemenný pískovec, zatímco Azurové okno byl vápenec. Oba tyto útvary podléhají erozi, pískovec dokonce více, ale Pravčická brána má jednu velkou výhodu - neomývá ji moře.

"Při působení mořské vody a mořských proudů probíhá eroze mnohem rychleji. Z hlediska trvanlivosti je na tom v tomto ohledu Pravčická brána podstatně lépe," říká mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov a dodává, že kdyby bylo Azurové okno také z pískovce, degradoval by mnohem rychleji.

Azurové okno se již řadu let vlivem zvětrávání ztenčovalo, podobné procesy působí i na Pravčickou bránu, ale zdaleka nejsou tak rychlé.

"Azurové okno se prakticky rozpadalo před očima. Co chvíli odpadla nějaká větší část. Nicméně předpovídaly se mu ještě desítky let, konec přišel nečekaně," míní Salov.

Překvapivé rovněž je, jak se tento přírodní skvost zřítil. "Všichni čekali, že zůstane stát pilíř a spadne jen trámec, nakonec se zdá, že se zhroutil právě onen pilíř. K destrukci tedy došlo úplně jiným mechanismem, než se předpokládalo."

Také z Pravčické brány se odloupávají povrchové části, takzvaná krusta. Jde však jen o malé kamínky. Nedávno tato největší pískovcová skalní brána v Evropě prošla pečlivým průzkumem, geologové jí po něm přisoudili ještě dlouhá léta.

"Nechci teď střílet do vlastních řad, ale to o Azurovém okně říkali také," směje se tiskový mluvčí Národního parku České Švýcarsko. "Úplně dovnitř horniny nikdy nevidíme, nicméně podrobný průzkum - mimo jiné i rychlosti zvětrávání - ukázal, že zatím nic nenasvědčuje nějakému blízkému kolapsu. Kolega geolog ji označil za ‚dobře zachovalou čtyřicátnici‘."

Co to tedy znamená z hlediska délky jejího života? "Myslíme si, že nám vydrží o mnoho a mnoho let déle než Azurové okno," tvrdí tiskový mluvčí. Zatímco vzhledem k velikosti opadu se u maltského skvostu předvídala další životnost v desítkách let, Pravčická brána má podle Salova reálnou šanci na stovky, ne-li tisíce let.

Malta přišla o Azurové okno. Záběry z místa, kde se zhroutila slavná skalní brána. | Video: Marietta Marra
 

Právě se děje

před 7 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy