Pravčická brána je zachovalá čtyřicátnice. Vydrží mnohem déle než Azurové okno, říká mluvčí parku

Azurové okno, které se ve středu zřítilo do moře, bývala dominanta Malty, Češi ho znali také jako "maltskou Pravčickou bránu". I ona postupně podléhá zvětrávání a ztenčuje se. Nedávno ji však geologové podrobně proskenovali a zjistili, že se těší poměrně dobrému zdraví. "Předvídáme Pravčické bráně ještě stovky let, možná tisíce," říká Tomáš Salov, mluvčí Národního parku České Švýcarsko. "Nicméně Azurovému oknu předpovídali ještě desítky let a jeho zkáza přišla nečekaně," dodává.
Malta přišla o přírodní klenot. Podívejte se na záběry před zřícením Azurového okna a po něm | Video: Malta, Marietta Marra

O skalním útvaru Azurové okno na Maltě, který se ve středu zřítil do moře, se hovořilo jako o maltské obdobě Pravčické brány. Toto srovnání se přímo nabízí - oba klenuté skalní útvary patřily k fotogenickým dominantám a k častému cíli turistů, věhlas obou přesáhl hranice země, vždyť Pravčická brána se dostala do užšího výběru kandidátů na sedm novodobých divů světa.

Kdybychom měli oba útvary porovnat z hlediska geologického, pak Pravčická brána je křemenný pískovec, zatímco Azurové okno byl vápenec. Oba tyto útvary podléhají erozi, pískovec dokonce více, ale Pravčická brána má jednu velkou výhodu - neomývá ji moře.

"Při působení mořské vody a mořských proudů probíhá eroze mnohem rychleji. Z hlediska trvanlivosti je na tom v tomto ohledu Pravčická brána podstatně lépe," říká mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov a dodává, že kdyby bylo Azurové okno také z pískovce, degradoval by mnohem rychleji.

Azurové okno se již řadu let vlivem zvětrávání ztenčovalo, podobné procesy působí i na Pravčickou bránu, ale zdaleka nejsou tak rychlé.

"Azurové okno se prakticky rozpadalo před očima. Co chvíli odpadla nějaká větší část. Nicméně předpovídaly se mu ještě desítky let, konec přišel nečekaně," míní Salov.

Překvapivé rovněž je, jak se tento přírodní skvost zřítil. "Všichni čekali, že zůstane stát pilíř a spadne jen trámec, nakonec se zdá, že se zhroutil právě onen pilíř. K destrukci tedy došlo úplně jiným mechanismem, než se předpokládalo."

Také z Pravčické brány se odloupávají povrchové části, takzvaná krusta. Jde však jen o malé kamínky. Nedávno tato největší pískovcová skalní brána v Evropě prošla pečlivým průzkumem, geologové jí po něm přisoudili ještě dlouhá léta.

"Nechci teď střílet do vlastních řad, ale to o Azurovém okně říkali také," směje se tiskový mluvčí Národního parku České Švýcarsko. "Úplně dovnitř horniny nikdy nevidíme, nicméně podrobný průzkum - mimo jiné i rychlosti zvětrávání - ukázal, že zatím nic nenasvědčuje nějakému blízkému kolapsu. Kolega geolog ji označil za ‚dobře zachovalou čtyřicátnici‘."

Co to tedy znamená z hlediska délky jejího života? "Myslíme si, že nám vydrží o mnoho a mnoho let déle než Azurové okno," tvrdí tiskový mluvčí. Zatímco vzhledem k velikosti opadu se u maltského skvostu předvídala další životnost v desítkách let, Pravčická brána má podle Salova reálnou šanci na stovky, ne-li tisíce let.

Malta přišla o Azurové okno. Záběry z místa, kde se zhroutila slavná skalní brána. | Video: Marietta Marra
 

Právě se děje

před 38 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy