Místo oslav v "mekáči" hypotéky a mimina na Instagramu. Jak stárnou čeští mileniálové

Tomáš Maca Tomáš Maca
13. 5. 2021 10:51
Od oslav vysvědčení v "mekáči" a tajného sledování seriálů namísto kroužků až po splácení hypoték a fotky zdánlivě bezstarostných matek s miminy na Instagramu. Autorka bestselleru Devadesátky! Johana Fundová vydává román o stárnoucích mileniálech, kteří někdy s nostalgií vzpomínají na své dospívání. Jmenuje se Hezký, ale narovnej se! podle hlášky, kterou její vrstevníci slýchávali od svých rodičů.
Dnešní třicátníci se podle Johany Fundové sice často odmítají příliš vázat, současně ale vidí, jak jejich vrstevníci pomalu zakládají rodiny, takže si říkají, jestli by taky neměli zapustit kořeny.
Dnešní třicátníci se podle Johany Fundové sice často odmítají příliš vázat, současně ale vidí, jak jejich vrstevníci pomalu zakládají rodiny, takže si říkají, jestli by taky neměli zapustit kořeny. | Foto: Gabriela Nováková

Kniha Devadesátky! před dvěma lety na českém trhu vyvolala zájem, který se jinak strhne snad jenom kolem novinek Radky Třeštíkové nebo Aleny Mornštajnové. Atakovala nepsanou hranici deseti tisíc prodaných kusů, která v Česku znamená bestseller, a nakladatelství nakonec u nečekaného hitu dělalo tři dotisky. Na začátku úspěchu přitom stála jen populární facebooková stránka Pure devadesátky, kterou dnes sleduje přes 40 tisíc lidí.

Její zakladatelka a zároveň autorka zmíněné knihy Johana Fundová začala shromažďovat fotky upomínající na období 90. let, kdy do Česka rychle pronikala západní popkultura - od fastfoodového řetězce McDonald’s přes bizarní módní výstřelky typu šusťákovek a ledvinek až po televizní seriál Divoký anděl. V bestselleru pak obrazový záznam doby doplnila o vlastní vzpomínky a eseje od známých osobností, jejichž hvězda v porevolučních časech strmě stoupala.

"Myslím, že knížce hodně pomohl fakt, že se Češi rádi ohlížejí do minulosti. Milujeme retro, což je vidět při retro týdnech v Lidlu, ale i na oblibě seriálů typu Vyprávěj. Dlouho se ale u nás vzpomínalo hlavně na hezkou tvář socialismu a na porevoluční fenomény tolik ne. Knížka vyšla v době výročí sametové revoluce, kdy jsme se k polistopadovému období začali vracet víc, a z ohlasů čtenářů vím, že lidi často chtěli mít vzpomínku na svoje dětství nebo dospívání v jedné ucelené publikaci," vysvětluje si Fundová vysoká čísla prodeje.

Sama se narodila v roce 1989, takže fialová saka, zmrzlinářské auto Family Frost nebo pořad Volejte řediteli tvořily kulisy jejích dětských let. "Dekáda, ve které prožijeme dětství, bývá pro každého z nás výjimečná. Člověk, který už byl ve stejné době dospělý, by si podle mě spoustu věcí z devadesátek tak živě nevybavil. Nevěnoval jim totiž třeba takovou pozornost, jako kdyby byl dítě," myslí si Fundová.

Hranolky v zaplivaném stánku byly dobrodružství

Tam, kde Devadesátky! končily, začíná její nová knížka Hezký, ale narovnej se!, kterou nakladatelství 13. května uvádí na trh pod nálepkou "generační román". Autorka, která se jinak živí marketingem, sice škatulku román nemá moc ráda, protože to její odlehčený beletristický debut staví po bok umělecké literatury, ale nostalgii stárnoucích mileniálů se jí v novince skutečně zachytit podařilo.

První polovina knihy se odehrává na prahu milénia a sleduje tři páťáky, kteří spolu chodí na základku, než se jejich cesty rozejdou, jeden skončí jako premiant na gymplu, druhý se zase kvůli rozvodu rodičů stěhuje z Prahy na maloměsto. Jako většina dětí řeší hlavní hrdinové nejdřív zdánlivě banální věci spojené s porevoluční popkulturou, těší se na oslavu vysvědčení v "mekáči" nebo přemlouvají rodiče, aby jim koupili první mobil, a oni tak zapadli mezi spolužáky.

"Inspirovala jsem se knihami jako Děti z Bullerbynu, kde se sice nic závratného neděje, ale je tam krásně vykreslený dětský svět a obyčejné okamžiky, které v tom věku prožíváte. Sama si vzpomínám, že když jsme se spolužáky vyrazili třeba na hranolky do zaplivaného stánku, bylo to pro nás velké dobrodružství. Nebo když jsme s kamarády nešli do kroužků, abychom se doma mohli dívat na seriály, a rodiče o tom netušili. Doufám, že se čtenáři do téhle atmosféry přenesou," říká Fundová.

S Alcatelem jsem ve třídě byla trapná

Když se sama zamyslí, čím v roce 2000 žila, vybaví se jí, jak se vždycky těšila, až se v trafice objeví nové číslo časopisu Bravo. "Někteří spolužáci měli Bravíčko zakázané, což se u nás naštěstí nedělo. Moje máma sice dala oči v sloup, když viděla, že si v páté třídě čtu o sexu, ale zároveň věděla, že kdyby mi časopis zatrhla, tak bych si ho sehnala někde jinde," vypráví.

Velkým milníkem pro ni byla taky chvíle, kdy od rodičů dostala vysněný tlačítkový Alcatel s roztomilou anténkou. "Až nedávno jsem zjistila, že jsem s ním před spolužáky možná byla trapná, protože se mu prý říkalo Alcas**č. Když jsem na facebookové skupině nechala lidi hlasovat o tom, jaký mobil si bude přát jedna z hlavních postav, myslela jsem, že Alcatel anketu jednoznačně vyhraje, ale ukázalo se, že všichni fandili Nokii a můj tehdejší telefon pro ně byl Alcas**č," směje se Fundová.

Hlášku "hezký, ale narovnej se", která skončila v názvu románu, od své mámy sama slýchávala, když toužila po ocenění a místo toho slízla napomenutí, že se hrbí. "Myslím, že moji generaci rodiče oproti dnešním dětem ještě tolik nechválili, a když už jsme nějakou pochvalu dostali, stejně po ní následovala ještě nějaká výčitka. Tím nechci svoje rodiče rozhodně nějak hanět, byl to zkrátka styl výchovy, který se tady držel dlouhé roky před revolucí," upozorňuje.

Kamarádi dnes mění práci jako na běžícím pásu

Zmíněná rodičovská hláška je zároveň leitmotivem, který spojuje první polovinu knihy s druhou. Tu autorka naopak zasadila do současnosti, kdy se trio hlavních hrdinů po 20 letech potkává na třídním srazu. Někdejší spolužáci zjišťují, kdo ze třídy se už usadil v satelitním městečku někde za Prahou a vede tam spořádaný středostavovský život a kdo naopak zůstává stále single a bydlí v podnájmu.

Postava přidrzlé markeťačky Anety, se kterou se sama autorka ztotožňuje nejvíc, patří do druhé skupiny a s rodiči už se po 20 letech nehádá kvůli dvojce na vysvědčení, ale spíš rozdílným představám o budoucnosti. Když jim například oznámí, že dá v práci výpověď, protože ji to tam nebaví, klepou si na čelo. Rychlá a razantní změna, kterou si česká společnost se sametovou revolucí prošla, totiž podle autorky mohla mezi dnešními třicátníky a jejich rodiči vytvořit ještě větší generační propast, než jaká mezi různými věkovými skupinami existovala dříve.

"Generace mých rodičů je třeba zvyklá, že když nastoupíš do práce, musíš tam nutně vydržet dlouho, aby sis budoval kariéru. Představa, že po roce po dvou ze zaměstnání odejdeš, aniž bys povýšil, je pro ni nepochopitelná. Spousta mých kamarádů přitom mění práci jako na běžícím pásu. Existují ale samozřejmě i případy, kdy moji vrstevníci dělají něco jenom proto, že to tak chtějí jejich rodiče," uvažuje Fundová.

"Inspirovala jsem se knihami jako Děti z Bullerbynu, kde se sice nic závratného neděje, ale je tam krásně vykreslený dětský svět," říká Fundová o své novince.
"Inspirovala jsem se knihami jako Děti z Bullerbynu, kde se sice nic závratného neděje, ale je tam krásně vykreslený dětský svět," říká Fundová o své novince. | Foto: Gabriela Nováková

Z jedné strany na nás tlačí rodiče, ze druhé Instagram

Dnešní třicátníci si podle ní na jednu stranu často chtějí zachovat nezávislost a odmítají se příliš vázat, současně ale vidí, jak jejich vrstevníci pomalu zakládají rodiny a berou si hypotéky, takže si říkají, jestli by přece jenom taky neměli zapustit kořeny. Ti, kteří se usadili, naopak kolikrát přemítají, jestli udělali dobře, obzvlášť když se jim vztahy hroutí pod rukama, jak se to děje některým hrdinům v její knize.

"Myslím, že jsme zmatení a nevíme, co ve skutečnosti chceme. Z jedné strany nám radí rodiče, ze druhé vidíme dokonalé životy našich kamarádů na Instagramu, takže o sobě čím dál víc pochybujeme. Člověk má pocit, že všichni kolem něj jsou hrozně happy a on jediný není. Když se pak přitom potká s ostatními mimo sociální sítě, tak mu kamarádi řeknou, že ve skutečnosti nejsou tak spokojení, že se s někým rozešli, že je vyhodili z práce a podobně," přemýšlí Fundová.

Vzpomínky na bezstarostné časy dětství na přelomu tisíciletí pak mohou mileniálům přinášet útěchu a některé postavy románu Hezký, ale narovnej se! k nim i po 20 letech rády unikají. "Sama nostalgii někdy propadám víc, než bych chtěla. Občas si to vyčítám. Člověk by totiž v minulosti neměl uváznout, protože když neustále přemýšlí, co kdysi mohl udělat jinak, může se zaseknout a těžko se mu pak dělá krok novým směrem," dodává Fundová.

Mohlo by vás zajímat: Potřebuju se zpovídat jako člověk, lidi na balkoně sbírám jako pokémony, říká Třeštík

Moje kniha je bilance života, žiju rychle, spoustu věcí zapomínám, napsal jsem něco, co bych si chtěl přečíst o lidech kolem sebe, říká fotograf. | Video: Daniela Písařovicová, DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy