reklama
 
 

Autenticita a původnost lákají turisty do Pyhrn-Prielu

15. 4. 2018 9:05
Rekreační oblast Pyhrn-Priel najdete v jižním Horním Rakousku na hranici se Štýrskem. V její východní části leží část Národního parku Kalkalpen. Oblast je proslulá četnými turistickými stezkami a zachovalou přírodou. Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

Komerční projekt - Region Pyhrn-Priel nabízející hluboké lesy, svěží zelené louky a nepřehlédnutelné horské vrcholy je pro turisty atraktivní hlavně tím, že si zachoval svou původní tvář a autenticitu. Dokazuje to množství salaší zvoucích k odpočinku. Můžete se tu zastavit a vychutnat si původní krajinu, pochutnat si přitom na výtečných místních specialitách připravovaných podle osvědčeného domácího receptu. Můžete tu strávit celý večer a místy i přespat.

Hlavním centrem pozornosti regionu je národní park Kalkalpen, zřízený v roce 1997. Žije v něm 50 různých druhů savců, 80 druhů ptáků a na 1000 druhů rostlin. Život je soustředěný zejména městečky Windischgarsten, Roßleithen a Spital am Pyhrn. První jmenované čítá 2500 obyvatel a nabízí kromě sportovních atrakcí také prohlídku kostela z 12. století. V Roßleithenu uvidíte úplnou raritu - jedno z posledních kosařství v Rakousku. V blízkosti Spitalu jsou proslulé skalní malby. Přímo ve městě pak pozdně gotický kostel sv. Leonarda (Kirche St. Leonhard) a barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Celkem pěti lanovkami se pohodlně dostanete na některý z okolních vrcholů, například na význačný Warscheneck, kam se dostanete i pěšky. Můžete navštívit také několik muzeí, například Alpineum v Hinterstoderu, zaměřené na dobývání Alp. Další zajímavé muzeum najdete v obci St. Pankraz a je věnováno tématu tamějších zvířat a myslivosti, ale také pytláctví. Tím se přesouváme k podrobnějšímu popisu některých zajímavých aktivit.

Vysokohorská turistika

Vyznavači vysokohorské turistiky si mohou užít výstupu na dva vrcholy regionu Pyhrn-Priel, po nichž dostal druhou část jména, a to Malý (2136 m n. m.) a Velký Priel (2555 m n. m.) v pohoří s nelákajícím názvem Totes Gebirge (Mrtvé pohoří). Oba vrcholy jsou od blízkého Hinterstoderu vzdáleny ani ne deset kilometrů vzdušnou čarou, ale převýšení k Velkému Prielu je skoro 2000 metrů… Zážitkem je hřebenový přechod mezi oběma vrcholy (necelých 11 hodin).

Pytlácká stezka - horský běh

Horská stezka Wildererweg je ukázkou rozmanitosti. Při horském běhu otestujete své síly. Wildererweg není však jediným outdoorovým vrcholem regionu. Najdete zde téměř 600 kilometrů značených turistických cest všech náročností od procházkových tras až po náročné lezecké stezky. Krajinu plnou luk, třpytivých jezer a strmých vrcholů si užijí nejen milovníci přírody a požitkáři. Na vodáky čeká dramatický rafting a nebo canyoningu na tyrkysově zbarvených řekách a bouřlivých potocích.

Túra Dolomitensteig

Vyrazíte z Hinterstoderu a vrátíte se zpátky, takže můžete jít nalehko. Asi pětihodinová cesta je po pevném povrchu, dlouhá jen asi deset kilometrů s převýšením 827 metrů. V jednom místě zvaném Kuhstückl je výstup prudký, ale ještě nedávno tudy chodil dobytek na pastvu… První sedlo je v polovině výstupu a pak se už můžete kochat výhledy. Uvidíte mimo jiné výše zmíněný Velký Priel a řadu dalších majestátních velikánů. Po cestě je sice několik chat, ale vesměs neobsazených.

Pro ty pohodlnější

Turistická stezka vede nejdelší soutěskou v Horním Rakousku, zvanou Vogelgesangova, kde procházíte po chodnících ze dřeva, uchycených na skále. Vede k chatám Bosruckhütte, Rohrauerhaus a Hofalm, odkud se následně vrátíte do výchozího bodu. Trasa je asi pětihodinová s převýšením cca 700 metrů. Na několika místech lze volit alternativní trasu. Po cestě je několik otevřených chat, takže si lze odpočinout.        

Praktické tipy

Skvělá dostupnost díky přímému připojení dálnicí A9 - z Prahy asi čtyři hodiny autem přes Linec. U nejznámějších vyhlídkových míst najdete četné bezplatné nebo cenově výhodné možnosti parkování a můžete využít i autobusy. Nezapomeňte na kartu Pyhrn-Priel AktivCard, která vám umožňuje bezplatný přístup k mnoha atrakcím a cílům v regionu.

Tipy na sportovní aktivity

Canyoning v Hinterstoderu
Bikepark Wurbauerkogel
Sportovní lezení Kampermauer am Hengstpass
Lesní lanový park u Gleinkersee
Skalní lanový park Hexenkessel

Tipy na sportovní výlety

Start Gowilalm, cíl Kleiner Pyhrgas
Start Zellerhütte, cíl Lagelsberg nebo Warscheneck
Start Prielschutzhaus, cíl Großer Priel nebo Spitzmauer
Start Dümlerhütte, přes Rote Wand
Start Wiederlechnerhütte, cíl Stubwieswipfel

Novinky

Explorer Hotel v Hinterstoderu
Trans Nationalpark
Single trail Wurzeralm
Ferrata Poppenberg
Muzeum ve Spital am Pyhrn

Musíte vidět

Přírodní klenot Gleinkersee
Soutěska Dr. Vogelgesanga
Pěší túra na Schiederweiher
Panoramatická věž Wurbauerkogel
Vyhlídková plošina Hutberg

Tento článek vznikl ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

autor: red | 15. 4. 2018 9:05

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama