Australský ostrov v ohrožení. Devastují ho králíci

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
15. 1. 2009 9:40
Likvidace vetřelců přijde na 17 miliónů dolarů
Králíci devastují australský ostrov. Od té doby, co z něj lidé odstranili kočky.
Králíci devastují australský ostrov. Od té doby, co z něj lidé odstranili kočky. | Foto: Wikimedia Commons

Macquarie - Macquarie, 34 kilometrů dlouhý ostrov mezi Austrálií a Antarktidou, čelí neobvyklé hrozbě. Zdejší flora a fauna si nedokáže poradit s drobným, leč nebezpečným vetřelcem: s králíkem.

Na území, které je politicky součástí australského státu Tasmánie, králíky na konci 19. století zavlekli lovci tuleňů. Zvířata tu neměla přirozené nepřátele, a tak se následně přemnožila.

Australské úřady se je několikrát pokusily vymýtit. Bez úspěchu.

V šedesátých letech proti nim poprvé nasadily virus, který způsobuje myxomatózu. Jde o infekční onemocnění domácích i divokých králíků, projevující se zánětem spojivek a otoky hlavy. Zvířata při ní hromadně hynou.

Počet králíků na ostrově poté sice poklesl na zhruba 10 tisíc, pak ale začal znovu růst.

Foto: Aktuálně.cz

Škody, které na ostrově Macquarie napáchali, jsou tak obrovské, že jsou vidět i na družicových záběrech z vesmíru, píše britská BBC.

Kočičí spása

Dokud na ostrově, který je od roku 1997 zapsán na Seznamu světového dědictví Unesco, žily kočky, nezvyšoval se počet králíků nijak dramaticky.

Kočky však lovily i zdejší vzácné mořské ptáky, a tak byly v roce 2000 z Macquarie cíleně odstraněny.

To, co se na ostrově děje teď, zavání ekologickou katastrofou, informují biologové z Austrálie v odborném časopise Journal of Applied Ecology. Právě badatelé z australské výzkumné stanice jsou jedinými stálými obyvateli unikátního tichomořského souostroví.

Souostroví Macquarie je proslulým hnízdištěm tučňáků.
Souostroví Macquarie je proslulým hnízdištěm tučňáků. | Foto: Aktuálně.cz

Kočky králičí populaci přirozeně regulovaly. Ta se teď ale nekontrolovatelně množí a likviduje zeleň na Macquarie. Dnes jich tu žije kolem 100 tisíc.

Se zelenými rostlinami z ostrova mizí i potrava pro další živočichy. Macquarie je přitom proslulý zejména tím, že zde hnízdí tučňáci, včetně tučňáka královského.

"Naše studie dokládá, že tu v letech 2000 až 2007 došlo k rozsáhlé devastaci," řekla BBC Dana Bergstromová z Australské antarktické divize.

Příběh "králíků z Macquarie" je podle ní varováním pro každého, kdo by chtěl uměle zasahovat do fungujících ekosystémů.

Náprava za milióny

Australská vláda ale boj s králíky nevzdává. Má s ním ostatně letité zkušenosti.

Kromě králíků mají z ostrova zmizet i krysy. Aby nežraly ptačí mláďata.
Kromě králíků mají z ostrova zmizet i krysy. Aby nežraly ptačí mláďata. | Foto: Aktuálně.cz

Od 19. století tu evropští ušáci přispěli k masivnímu úbytku původních druhů živočichů. Řada vědců dokonce tvrdí, že králičí invaze je pro ojedinělou australskou faunu největší pohromou v celé historii.

Každý rok zlikvidují úrodu za mnoho miliónů dolarů. Na svědomí mají i erozi půdy.

Aby králíky vyhnala z Macquarie, hodlá Canberra investovat 17 miliónů amerických dolarů.

Spolu s nimi mají souostroví opustit i myši a krysy. Ty totiž ve velkém požírají čerstvě vylíhlá ptačí mláďata.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy