Australské veletoky vysychají. V říjnu přijde kolaps

gaz
21. 6. 2008 10:00
Vědci: na některých místech je místo vody kyselina
Soutok řek Murray a Darling
Soutok řek Murray a Darling | Foto: Antonov14

Melbourne - Austrálii hrozí ekologická katastrofa. Země čelí největším obdobím sucha za posledních sto let, která ohrožují samu existenci říčního systému Murray-Darling.

Povodí více než 3000 kilometrů dlouhých řek, které znají čeští diváci ze seriálu Co přináší řeka, produkuje 40 procent australských potravin.

Zdejší ekosystémy však kvůli nedostatku vody začaly vymírat, a pokud se do října situace nezlepší, hrozí podle panelu vědců překročení "bodu, ze kterého není návratu".

Mokřiny v dolní části řeky vyschnou, vegetace zmizí a některé druhy ryb budou vyhubeny.

Krizi vyhrotilo sucho, za hlavního viníka je však považováno zemědělství. Sázení pšenice v okolí města Narrabri
Krizi vyhrotilo sucho, za hlavního viníka je však považováno zemědělství. Sázení pšenice v okolí města Narrabri | Foto: Reuters

Palba kritiky se snáší i na pomalou reakci australské vlády, která se jinak snaží profilovat ekologicky.

Čtěte také: Australská vláda bude zelená. Má i ministra pro Kjóto

Místo vody kyselina

Vědecká zpráva, jejíž výsledky nyní pronikly do médií, je už měsíc stará. Setkání federálních a státních ministrů vodního hospodářství je přitom plánováno až na listopad, tedy měsíc poté, co systém může zkolabovat.

"Když tam ponoříte ruce, spálíte se," řekl serveru news.com.au o některých částech povodí profesor vodního hospodářství na univerzitě v Adelaide Mike Young.

"Je to kyselina sírová," poukazuje profesor na to, že prostřednictvím slunečního záření se ze dna mokřin začaly uvolňovat kyselé látky. "Tyhle systémy jsou už navždy mrtvé."

Jak australští zelení, tak ještě nedávno vládnoucí liberálové současnou administrativu kvůli bagatelizování problému ostře kritizují. Podle ministryně pro klimatické změny a vodní hospodářství Penny Wongové však vláda dělá, co může.

Vláda jedná, ale pomalu

"Pokud je třeba učinit urgentní rozhodnutí ministerské rady, může k němu dojít mimo (pravidelné) zasedání," říká Wongová, která upozorňuje, že vláda investuje více než tři miliardy dolarů do zpětného výkupu vody původně určené na zavlažování.

Podle Younga ale celý proces postupuje příliš pomalu. Vinu však vidí více na straně regionálních vlád než federální administrativy.

 

Právě se děje

Další zprávy