Kampaň o sexuálním násilí v Austrálii je fiasko. Videa plná dvojsmyslů sklízí kritiku

Magazín Magazín
Aktualizováno 21. 4. 2021 10:29
Měla to být poučná a vtipná kampaň, která by teenagerům vysvětlila, že se sexem musí vždycky souhlasit obě strany a bez vzájemného respektu může snadno dojít k sexuálnímu obtěžování. Australské vládě se ovšem webová stránka plná edukativních videí příliš nepovedla a schytala za ni kritiku.
Jedna z nejpropíranějších scén kampaně: Dívka rozmaže svému příteli po obličeji mléčný koktejl | Video: The Good Society

Jak dospívajícím žákům v roce 2021 vysvětlit, co je to sexuální zneužívání a proč intimní styk vždy vyžaduje vzájemný respekt? Australská vláda k citlivému tématu přistoupila pomocí metafor a dvojsmyslů, které mají školáky varovat před rizikovými situacemi a nabádat je k zodpovědnosti.

Ve spolupráci s vybranými experty zřídila edukativní web The Good Society, na němž si teenageři mohou přehrát více než 350 videí a podcastů, které se sexuální výchově věnují. K dispozici jim je také množství článků. Informoval o tom zpravodajský web stanice BBC.

V jednom z videí, zaměřeném na cílovou skupinu ve věku mezi 14 a 17 lety, lze například sledovat dospívající dívku, která svému příteli rozmazává po obličeji mléčný koktejl, aniž by jí k tomu mladík dal svolení. V jiném mají být názorně ukázány situace, kdy by se partneři měli toho druhého zeptat na souhlas, a jako příklad tam tvůrci uvádějí jedení pizzy a sahání na zadek.

Další video pojednává o potřebě respektovat rozhodnutí druhé strany v případech, kdy každý z partnerů vnímá situaci jinak. Dívka v něm pochybuje nad rozhodnutím jít si zaplavat se žraloky, ale její chlapec ji přemlouvá, aby to přece jenom zkusila.

Neziskovým organizacím bojujícím za ženská práva obsah zmíněného webu připadá znepokojivý a bizarní. Vadí jim, že audiovizuální materiály úplně vynechávají slova sex, znásilnění či obtěžování a nevycházejí ze skutečných situací a vztahů.

Organizace Fair Agenda usilující o genderovou rovnost proti kampani dokonce rozjela petici a požaduje, aby vláda "škodlivé materiály" vyměnila za "preventivní iniciativu opřenou o hlasy skutečných expertů na sexuální násilí". "Mladí lidé potřebují, aby s nimi někdo otevřeně a nevyhýbavě mluvil o tom, jak se v partnerských vztazích chovat," uvedla skupina aktivistů.

Autoři kampaně jsou přesvědčeni, že zveřejněné materiály studentům poutavým způsobem pomáhají rozvíjet bezpečné a zdravé vztahy. Australská vláda kampaň také nadále brání. "Tyto materiály poskytují mladým lidem dodatečnou podporu a doplňují už existující programy nabízené státem i regionálními samosprávami," uvedl australský ministr školství Alan Tudge.

Mohlo by vás zajímat: Nejsem extremistka, svět může být spravedlivější, říká Češka ve výběru 50 feministek světa

Část společnosti si pořád myslí, že zásadním bojem feminismu je genderově neutrální záchod, ale nevidí ten celek, říká Johanna Nejedlová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy