Vesnici chyběli pracovníci, chtěla je přilákat na parcely zdarma. Zájem byl obří

ČTK ČTK
27. 10. 2021 9:08
Zapadlá vesnice v odlehlém koutě australského státu Queensland se rozhodla vyřešit nedostatek pracovních sil tím, že novým usedlíkům nabídne stavební parcely zdarma.
Queensland (ilustrační foto)
Queensland (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Radnice obce Quilpie doufala, že štědrou nabídkou naláká několik rodin, během dvou týdnů se jí ale ozvalo přes 250 zájemců včetně několika ze zahraničí. Informovala o tom agentura DPA.

Quilpie má necelých 600 stálých obyvatel a v poslední době měly místní podniky problémy sehnat zaměstnance. Chyběla například obsluha v restauracích, učitelé či bankovní úředníci. Radnice proto vymyslela, že se pokusí přilákat nové obyvatele díky stavebním parcelám, a nabídla, že kdo si v obci postaví dům a zůstane v něm alespoň půl roku bydlet, dostane 12 500 australských dolarů (přes 200 tisíc Kč), což se rovná ceně parcely o rozloze 1000 metrů čtverečních.

"Potřebujeme lidi, kteří tady v regionu budou pracovat, ale nemáme dost domů, kde by se mohli ubytovat," vysvětlil záměr starosta Stuart Mackenzie. Radní Justin Hancock velká očekávání neměl a start projektu uvedl slovy, že pokud se přihlásí pět rodin, bude to považovat za "obrovský úspěch".

Úředníci ale byli zavaleni zájemci z Austrálie i ze zahraničí, o parcely se přihlásilo přes 250 lidí. Podle DPA se to dá přičítat zejména rostoucím cenám nemovitostí a finančním problémům rodin, které bojují s důsledky covidové pandemie. Levnější život na venkově teď vyhledává stále větší počet Australanů, což dokládá i fakt, že nejvíce zájemců o parcely v Quilpie pochází z asi 1000 kilometrů vzdálené metropole Quennslandu Brisbane.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy