Austrálie začala skladovat CO2 pod zemí

gaz
2. 4. 2008 15:15
Je první na jižní polokouli
Foto: Reuters

Canberra - Austrálie otevřela první továrnu na jižní polokouli, která chytá emise oxidu uhličitého z ovzduší a ukládá je dva kilometry pod zem.

Pod povrchem se CO2 z blízké elektrárny bude skladovat v tekuté formě, a to na místě vytěženého plynového naleziště, které je údajně ideálním úložním prostorem.

Cílem je uskladnit tímto způsobem 100 tisíc tun emisí na neomezeně dlouhou dobu. Jde o další z pilotních projektů, které by měly pomoci v boji s globálním oteplováním.

Čtěte také: ČEZ chce chytat skleníkové plyny a ukládat pod zem.

"To, co zde máme, je pravděpodobně ten nejkomplexnější program monitoringu pro uložení CO2 kdekoliv ve světě," citovala BBC Petera Cooka, jednoho z architektů projektu. "Máme zde mnoho mezinárodních společností, které s námi na tomto experimentu spolupracují."

PR uhlobaronů?

Projekt, který se rozjel ve městečku Nirranda nedaleko Melbourne, podporuje vláda i místní uhelný průmysl. Nelíbí se však australské Straně zelených, podle kterých je 100 tisíc tun příliš málo a celá akce spíše "vládou placeným PR uhelného průmyslu".

Některým ekologům se také nelíbí, že technologie není vyzkoušená a neví se, jak přesně bude plyn pod povrchem reagovat. Je také drahá a snižuje tak investice do tradičnějších zelených technologií.

Emise už pode dnem Severního moře roky skladuje Norsko, pilotní projekt se rozjel i u jedné elektrárny v Dánsku.

S možností skladovat CO2 pod zemí koketuje i ČEZ. V současné době se prověřuje vhodnost tří lokalit v Česku. Vít Hladík z České geologické správy už dříve Aktuálně.cz řekl, že je možné zachytávat více než 90 procent vypouštěného CO2.

 

Právě se děje

Další zprávy