Atletka není žena ale hermafrodit, prokázaly testy

Martin Jůzek
11. 9. 2009 14:10
Londýn - Atletka Caster Semenyaová, která na nedávném mistrovství světa vybojovala v běhu na 800 metrů zlatou medaili, je podle uznávaného britského deníku The Times opravdu hermafrodit.
Caster Semenyaová o své příslušnosti k ženskému rodu nepochybuje. Testy ale ukázaly něco jiného
Caster Semenyaová o své příslušnosti k ženskému rodu nepochybuje. Testy ale ukázaly něco jiného | Foto: Reuters

List se opírá o svědectví, podle něhož to dokázala provedená zkouška pohlaví.

Pokud se tyto výsledky potvrdí, je pravděpodobné, že osmnáctiletá běžkyně z Jižní Afriky přijde o zlato a bude jí zakázáno závodit.

Semenyaová letos vtrhla na atletický ovál suverénně, jenže její zlepšení (za rok o patnáct vteřin) vzbudilo pochybnosti podobně jako spíše mužská muskulatura. A právě na mistrovství světa se tato kauza rozpoutala naplno.

Mezinárodní atletická federace (IAAF) se totiž rozhodla zkontrolovat, zda atletka může opravdu závodit mezi ženami. Kvůli tomu, že to vyhlásila do světa, nyní čelí kritice. V Jižní Africe navíc představitele z IAAF označili za rasisty.

Nemá vaječníky a dělohu

"Je zřejmé, že je to žena, ale možná ne úplně na sto procent," řekl nyní Pierre Weiss, generální sekretář IAAF.

Problém je údajně v tom, že Semenyaová nemá všechny orgány typické pro ženské pohlaví. The Times tvrdí, že podle testů Semenyaové chybí jak vaječníky, tak děloha.

Spekulacím proti její osobě navíc nahrává fakt, že se ve čtvrtek "propadla do země" a zřejmě se ani nepostaví na start plánovaného závodu v Pretorii, kde se měla zúčastnit národního šampionátu v krosu.

První zprávu o tom, že je hermafrodit, přinesl už během šampionátu švýcarský bulvární list Blick.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy