Astronaut Scott Kelly má na Zemi problém s bolestí svalů, citlivou kůží i špatným odhadem gravitace

hrz
7. 3. 2016 12:00
Americký astronaut Scott Kelly po 340 dnech na ISS přiznává, že tentokrát jsou bolest a únava svalů mnohem výraznější než po jeho kratších vesmírných misích. Problém má i s přecitlivělou kůží, která si odvykla fyzickému kontaktu. A jak dodává, nemůže si zatím zvyknout na zemskou přitažlivost, neboť se mu těžko odhadují účinky gravitace.
Scott Kelly po návratu do Houstonu
Scott Kelly po návratu do Houstonu | Foto: Reuters

Americký astronaut Scott Kelly tráví první dny na planetě Zemi po svém téměř ročním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici. Před touto náročnou misí strávil ve vesmíru celkem 180 dní, ale podle serveru The Verge říká, že tentokrát je jeho tělo, a obzvláště svaly, v mnohem horší kondici.

"Míra bolesti a únavy svalů je mnohem výraznější, než to bylo posledně," svěřil se po prvních vyšetřeních na Zemi.

Podle serveru je navíc Kellyho kůže extrémně citlivá na jakýkoliv dotek, neboť neměl během roku příliš fyzického kontaktu. Jak vylíčil, při tlaku předmětů na kůži cítí nepříjemné pálení.

Rok mimo planetu mu však přinesl i příjemnosti, například větší sblížení se svou přítelkyní Amiko Kaudererovou z oddělení NASA pro veřejné záležitosti. Byla to totiž právě ona, kdo mu pomáhal se stovkami tweetů a postů na sociální sítě. "Odvedla mimořádnou práci, byla to skvělá spolupráce," nechal se slyšet astronaut.

Americká vesmírná celebrita nicméně zatím neměla příliš volného času. První lékařské testy podstoupil hned po úterním přistání v Kazachstánu. Pokračoval letadlem do Norska, kde mu provedli další sérii testů. Z Norska pokračoval do Houstonu, kde strávil lékařskými prohlídkami další tři hodiny, konkrétně od jedné v noci do čtyř do rána.

O šest hodin později se znovu hlásil do služby na další kolo testů. Ostatně i následný půlrok až rok ho čeká nekonečný kolotoč návštěv u lékařů a vědců.

Kelly se také nechal slyšet, že má problémy se zemskou přitažlivostí. Například při basketbalu v házení míče na koš je nyní prý zcela marný. "Když házím věci, mám tendenci podceňovat efekt gravitace," cituje ho server The Verge.

Ovšem ani všechny tyto těžkosti mu nevzaly chuť do dalších vesmírných dobrodružství. Neví jistě, zda se ještě bude účastnit nějakého letu NASA, neboť pořadník skvěle vycvičených astronautů je celkem dlouhý, nevyloučil nicméně účast v nějakém komerčním letu do vesmíru.

Hubbleův teleskop pořídil snímek galaxie GN-Z11, která je od Země vzdálená asi 13,4 miliardy světelných let. Tak hluboko do vesmíru nikdo nedohlédl. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy