Asie na pokraji krize. Dochází pitná voda

ntq, Reuters
10. 12. 2007 13:00
Rozvojové země neřeší čištění a odtok vody
Někdejší turistická atrakce, čínské jezero Yingtan, je nyní zamořeno řasami a chemikáliemi.
Někdejší turistická atrakce, čínské jezero Yingtan, je nyní zamořeno řasami a chemikáliemi. | Foto: Reuters

Singapur - Asie stojí na pokraji vážné krize. Některým tamním zemím totiž začíná docházet pitná voda. Ve své zprávě to uvádí Asijská rozvojová banka (Asian Development Bank, ADB).

K začínající krizi přispívají změny klimatu, rapidní rozvoj průmyslu a také rychlý růst populací. To všechno může vyústit ve zdravotní a sociální katastrofu, která bude stát ročně miliardy dolarů, varují odborníci.

"Jestliže současné neuspokojující trendy budou pokračovat i nadále, v jednom či ve dvou desetiletích se začnou rychle rostoucí asijské země potýkat s krizí, která v lidských dějinách nemá obdoby," píše jeden z autorů studie, Ajit Biswas.

Zprávu nazvanou "Asian Water Development Outlook" banka předložila na Asijsko-pacifickém vodním fóru, které se uskutečnilo v Singapuru. Příští týden se jejími závěry budou zabývat v Japonsku.

Zveřejnění studie přichází v době, kdy se v Indonésii na ostrově Bali jedná o budoucnosti Kjótského protokolu.

Právě problémy se zásobami vody, které s sebou přináší současná masivní urbanizace, se většinou projeví až v době, kdy už je pozdě.

"Kvalita vody je záležitost, která je v asijských zemích často přehlížená, avšak investice do tohoto resortu by měly ročně přesahovat miliardu dolarů," napsal Biswas.

Foto: Ondřej Besperát

"Na rozdíl od velkých měst ve vyspělých zemích, jako třeba Tokio, rozvojové země zatím vůbec neřeší svod, čištění a odtok znečištěných vod," tvrdí.

Autoři zprávy dále varují, že klimatické změny jen zvýší počet extrémních situací - such a záplav. Ty pak ukážou, jak jsou nevyvinuté kanalizace a vodovody neschopné na takové situace reagovat. A dojde ke katastrofám.

Analýza, kterou sepsal tým odborníků a specialistů na problematiku pitné vody, zahruje dvanáct asijských zemí: Bangladéš, Kambodžu, Čínu, Fidži, Indii, Indonésii, Kazachstán, Pákistán, Filipíny, Samou, Srí Lanku a Vietnam.

Těmto zemím ADB doporučuje jediné - razantní změnu v dosavadním vodohospodářství. Příklad si mohou brát z úspěšných modelových situací v Singapuru a Kambodži, kde značně vylepšili systém sledování konzumované pitné vody.

 

Právě se děje

Další zprávy