Důchodci mají vlastní město. Je plné kostelů, bazénů a nesmějí v něm žít děti

ČTK ČTK
23. 3. 2023 9:58
Miliony Američanů se po dosažení důchodového věku stěhují na jih za slunečným počasím a klidem. Mezi jejich oblíbené destinace už více než 60 let patří i arizonské Sun City, jedna z prvních komunit ve Spojených státech vybudovaná výlučně pro důchodce.
Sun City
Sun City | Foto: ČTK

Průměrný věk zdejších zhruba 40 tisíc obyvatel je kolem 73 let, v každé domácnosti musí bydlet alespoň někdo starší 55 let, žádné děti zde žít nesmí.

"Počasí," shrnuje Bill Pearson jedním slovem, proč se do místa vzdáleného asi 40 minut jízdy od arizonské metropole Phoenixu rozhodl na důchod přestěhovat. Původně si s manželkou myslel, že skončí někde na Floridě, a nechtělo se mu žít jen s dalšími starými lidmi.

Pak do Sun City ale přijel na návštěvu. "Hned jsem volal manželce, že tady jednou budeme žít. Smála se mi," líčí rodák z Minnesoty, který v jednom ze zdejších přízemních domků bydlí už 20 let. Za sousedy má 101letou paní a 98letého pána.

To, že Sun City nevzniklo živelně, je dobře patrné už při prvním pohledu na mapu, na níž zaujme to, že značná část ze zdejších 27 500 domů stojí na kruhových ulicích. Uprostřed několika prstenců takových ulic jsou pak umístěné kostely a rekreační centra. Vše ostatní je také nedaleko, a to včetně dalších zhruba 20 kostelů, 16 nákupních center, osmi golfových hřišť, sedmi bazénů, dvou umělých jezer, dvou bowlingových center, nemocnice, knihovny nebo divadla pod otevřeným nebem.

I když by byla část z nich snadno dosažitelná pěšky, na zdejších ulicích se vždy upravenými předzahrádkami člověk spatří mnohem častěji palmy, kaktusy a americké vlajky než chodce. Místní se pohybují prakticky bez výjimek auty nebo golfovými vozítky.

Sun City
Sun City | Foto: ČTK

"Navíc je tu čisto a lidé jsou milí," doplňuje další přednosti komunity Ellie, další z obyvatelek. Je to dost možná i tím, že v Sun City nemohou bydlet děti, které by rušily klid důchodců. Pravidla stanoví, že žádnému členu domácnosti nesmí být méně než 19 let a alespoň jednomu musí být 55 a víc. Když se někdy přeci jen stane, že se přistěhuje někdo, kdo sem věkem nepatří, může ho sdružení vlastníků vyhostit.

"Ale pokud se zítra rozvedete a dáte se dohromady s jednou z těch mnoha sedmdesátnic, které si tady hledají manžela, tak tu můžete zůstat tak dlouho, dokud ona bude naživu," radí se smíchem Bill, jak vyzrát na pravidla.

Důležitou součástí života v Sun City jsou i dobrovolnické aktivity a možnost navštěvovat některý z více než 120 volnočasových kroužků. Využívají je dodnes i Neil a Ellie, kteří tady žijí už 22 let. Dříve rádi chodili na golf nebo plavat, teď, v pokročilejším věku, jezdí Neil dvakrát týdně zpívat do kostelního sboru a Ellie zase hraje s kamarádkami pravidelně hru mahjong.

Na novátorský nápad komunity vznikající výhradně pro aktivní důchodce se tehdy jen za první víkend přijely podívat desetitisíce Američanů. Ještě nepostavených domů se tu rovnou prodalo 237, a za první rok pak celkem na 2000, i když plány developera Dela Webba počítaly s tím, že se jich tolik neprodá ani za tři roky.

Video: Kůň navštěvuje nemocné seniory (16. 11. 2022)

U některých klientů je napojení hodně silné. Několikrát se stalo, že se Sagi hlavou opřel o místo, kde měl pacient problém, říká Veronika Volgemutová. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy