Jeremymu Clarksonovi hrozí tři roky vězení. Argentina otevřela rok starou kauzu s espézetkami

pej
30. 10. 2015 11:34
Kontroverzní moderátor Jeremy Clarkson zřejmě stane před soudem kvůli rok staré kauze. Argentinští váleční veteráni mu totiž neodpustili, že se jejich zemí proháněl autem s poznávací značkou, která připomínala datum války o Falklandy. Na popud jednoho z nich byl teď případ opět otevřen. Prokurátoři žádají pro moderátora a jeho dva kolegy až tříletý trest odnětí svobody.
Foto: Reuters

Ushuaia/Londýn - Nechvalně proslulá cesta Jeremyho Clarksona, Richarda Hammonda a Jamese Maye Argentinou bude mít zřejmě soudní dohru.

Rok stará kauza, která skončila vyhoštěním moderátorů Top Gearu ze země, byla na žádost argentinských válečných veteránů opět otevřena. Za používání státní poznávací značky, připomínající datum války Velké Británie a Argentiny o Falklandy, teď hrozí Clarksonovi a jeho kolegům až tři roky ve vězení za falšování SPZ, informuje The Guardian.

"Jsme přesvědčeni o tom, že když posádka Top Gearu vyměňovala poznávací značky, uvědomovala si, že je to nezákonné," uvedl mluvčí válečných veteránů. 

Případ byl otevřen na základě stížnosti podané u odvolacího soudu v Ohňové zemi. Loni byl incident uzavřen argentinskou soudkyní s tím, že tým Top Gearu nejednal v dobré víře a že k odstranění značek přistoupil až po nátlaku vlády a médií.

Kritiku a protesty Argentinců vyvolala SPZ na jednom z vozů. Podle tamních úřadů mělo mít jedno z aut značku H982 FKL, která asociovala válku o Falklandy, kterou Argentina v roce 1982 prohrála. Nepokoje a protesty válečných veteránů před hotelem, kde pobýval tým Top Gearu, vyústily ve vyhoštění trojice moderátorů z Argentiny.

Clarksonovu kariéru doprovází celá řada kontroverzních výroků. Například označoval Mexičany za "lenochy a budižkničemy". Kritizován byl rovněž kvůli tomu, že často a rád používal rasistické, homofobní nebo šovinistické výrazy.

Definitivní tečku za jeho kariérou ale udělala jeho roztržka s režisérem letos v březnu, kdy ho BBC dočasně odvolala a poté mu neprodloužila smlouvu. Následně podepsal smlouvu na nový pořad, který bude vysílat Amazon.

BBC si myslí, že Clarkson působí víc problémů než užitku, já s tím nesouhlasím, značka Top Gear bude jeho odchodem znehodnocena, říká publicista Luděk Staněk. Podle něj Clarkson na BBC skončí. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 minutami

Sdruženář Pažout je po skoku na MS devátý, vede Jamamoto

Sdruženář Ondřej Pažout je devátý po skokanské části závodu na středním můstku na mistrovství světa v Oberstdorfu. Do desetikilometrové běžecké části, která odstartuje v 16:00, vyrazí s odstupem 41 sekund za vedoucím Rjotou Jamamotem z Japonska. Favorizovaný Nor Jarl Magnus Riiber vyběhne za obhajobou titulu na trať z třetího místa a ztrátou 22 sekund na lídra.

Juniorský mistr světa z roku 2018 Pažout skočil 103 metrů a ve dvaadvaceti letech se dlouho vyhříval v křesle pro vedoucího závodníka. V elitní desítce po skoku je na MS jako první Čech od šampionátu v Liberci před 12 lety. Aleš Vodšeďálek tehdy na středním můstku překvapil osmým nejlepším skokem, ale v běhu klesl na 37. místo.

Z dalších českých reprezentantů skočil Tomáš Portyk 94,5 metru a před během je třicátý s dvouminutovou ztrátou. Jan Vytrval zvládl o půl metru méně a do stopy se vydá o dvě místa a sedm sekund za Portykem.

před 23 minutami

Huawei chce vyrábět elektromobily, první modely může představit už letos

Čínská technologická společnost Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Některé modely by mohla představit už v letošním roce, uvedla v pátek s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters. Firma už podle zdrojů jedná se státní společností Changan Automobile a dalšími automobilkami o využití jejich továren pro výrobu svých elektromobilů. Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, kvůli sankcím ze strany Spojených států ale v poslední době expanduje do nových odvětví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy