Jeremymu Clarksonovi hrozí tři roky vězení. Argentina otevřela rok starou kauzu s espézetkami

pej
30. 10. 2015 11:34
Kontroverzní moderátor Jeremy Clarkson zřejmě stane před soudem kvůli rok staré kauze. Argentinští váleční veteráni mu totiž neodpustili, že se jejich zemí proháněl autem s poznávací značkou, která připomínala datum války o Falklandy. Na popud jednoho z nich byl teď případ opět otevřen. Prokurátoři žádají pro moderátora a jeho dva kolegy až tříletý trest odnětí svobody.
Foto: Reuters

Ushuaia/Londýn - Nechvalně proslulá cesta Jeremyho Clarksona, Richarda Hammonda a Jamese Maye Argentinou bude mít zřejmě soudní dohru.

Rok stará kauza, která skončila vyhoštěním moderátorů Top Gearu ze země, byla na žádost argentinských válečných veteránů opět otevřena. Za používání státní poznávací značky, připomínající datum války Velké Británie a Argentiny o Falklandy, teď hrozí Clarksonovi a jeho kolegům až tři roky ve vězení za falšování SPZ, informuje The Guardian.

"Jsme přesvědčeni o tom, že když posádka Top Gearu vyměňovala poznávací značky, uvědomovala si, že je to nezákonné," uvedl mluvčí válečných veteránů. 

Případ byl otevřen na základě stížnosti podané u odvolacího soudu v Ohňové zemi. Loni byl incident uzavřen argentinskou soudkyní s tím, že tým Top Gearu nejednal v dobré víře a že k odstranění značek přistoupil až po nátlaku vlády a médií.

Kritiku a protesty Argentinců vyvolala SPZ na jednom z vozů. Podle tamních úřadů mělo mít jedno z aut značku H982 FKL, která asociovala válku o Falklandy, kterou Argentina v roce 1982 prohrála. Nepokoje a protesty válečných veteránů před hotelem, kde pobýval tým Top Gearu, vyústily ve vyhoštění trojice moderátorů z Argentiny.

Clarksonovu kariéru doprovází celá řada kontroverzních výroků. Například označoval Mexičany za "lenochy a budižkničemy". Kritizován byl rovněž kvůli tomu, že často a rád používal rasistické, homofobní nebo šovinistické výrazy.

Definitivní tečku za jeho kariérou ale udělala jeho roztržka s režisérem letos v březnu, kdy ho BBC dočasně odvolala a poté mu neprodloužila smlouvu. Následně podepsal smlouvu na nový pořad, který bude vysílat Amazon.

BBC si myslí, že Clarkson působí víc problémů než užitku, já s tím nesouhlasím, značka Top Gear bude jeho odchodem znehodnocena, říká publicista Luděk Staněk. Podle něj Clarkson na BBC skončí. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy