Jeremymu Clarksonovi hrozí tři roky vězení. Argentina otevřela rok starou kauzu s espézetkami

pej
30. 10. 2015 11:34
Kontroverzní moderátor Jeremy Clarkson zřejmě stane před soudem kvůli rok staré kauze. Argentinští váleční veteráni mu totiž neodpustili, že se jejich zemí proháněl autem s poznávací značkou, která připomínala datum války o Falklandy. Na popud jednoho z nich byl teď případ opět otevřen. Prokurátoři žádají pro moderátora a jeho dva kolegy až tříletý trest odnětí svobody.
Foto: Reuters

Ushuaia/Londýn - Nechvalně proslulá cesta Jeremyho Clarksona, Richarda Hammonda a Jamese Maye Argentinou bude mít zřejmě soudní dohru.

Rok stará kauza, která skončila vyhoštěním moderátorů Top Gearu ze země, byla na žádost argentinských válečných veteránů opět otevřena. Za používání státní poznávací značky, připomínající datum války Velké Británie a Argentiny o Falklandy, teď hrozí Clarksonovi a jeho kolegům až tři roky ve vězení za falšování SPZ, informuje The Guardian.

"Jsme přesvědčeni o tom, že když posádka Top Gearu vyměňovala poznávací značky, uvědomovala si, že je to nezákonné," uvedl mluvčí válečných veteránů. 

Případ byl otevřen na základě stížnosti podané u odvolacího soudu v Ohňové zemi. Loni byl incident uzavřen argentinskou soudkyní s tím, že tým Top Gearu nejednal v dobré víře a že k odstranění značek přistoupil až po nátlaku vlády a médií.

Kritiku a protesty Argentinců vyvolala SPZ na jednom z vozů. Podle tamních úřadů mělo mít jedno z aut značku H982 FKL, která asociovala válku o Falklandy, kterou Argentina v roce 1982 prohrála. Nepokoje a protesty válečných veteránů před hotelem, kde pobýval tým Top Gearu, vyústily ve vyhoštění trojice moderátorů z Argentiny.

Clarksonovu kariéru doprovází celá řada kontroverzních výroků. Například označoval Mexičany za "lenochy a budižkničemy". Kritizován byl rovněž kvůli tomu, že často a rád používal rasistické, homofobní nebo šovinistické výrazy.

Definitivní tečku za jeho kariérou ale udělala jeho roztržka s režisérem letos v březnu, kdy ho BBC dočasně odvolala a poté mu neprodloužila smlouvu. Následně podepsal smlouvu na nový pořad, který bude vysílat Amazon.

BBC si myslí, že Clarkson působí víc problémů než užitku, já s tím nesouhlasím, značka Top Gear bude jeho odchodem znehodnocena, říká publicista Luděk Staněk. Podle něj Clarkson na BBC skončí. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 minutami

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy