Záhada tajemného kruhu z kamenů ve Skotsku rozluštěna. Vědci neskrývají zklamání

Magazín Magazín
22. 1. 2019 17:53
Kruh z kamenů ležící v osadě Leochel-Cushnie ve skotské oblasti Aberdeenshire považovali archeologové za památku starou tisíce let. Ukázalo se, že je ve skutečnosti mnohem novější. Bývalý rolník totiž přiznal, že ho postavil v 90. letech 20. století.
Kruh z kamenů ležící v osadě Leochel-Cushnie
Kruh z kamenů ležící v osadě Leochel-Cushnie | Foto: Profimedia.cz

Skotští historikové a archeologové měli kruh za velmi neobvyklý úkaz, protože se od podobných památek lišil svým menším průměrem a relativně malými kameny. Mysleli si, že jde o dochovaný výtvor jejich prapředků, a zkoumali ho až do letoška, kdy se jim ozval původní majitel pozemku, na němž ho objevili.

Ten se jim podle britského deníku The Guardian svěřil, že kamenný kruh sám vybudoval v 90. letech jako repliku útvaru, který měl na jeho farmě stávat původně. "Jsme pochopitelně zklamaní, že nejde o autentickou památku, ale to neznamená, že stavba není zajímavá," řekl listu archivář oblasti Aberdeenshire Neil Ackerman.

"Skutečnost, že chtěl autor vytvořit co nejvěrnější napodobeninu regionální památky, poukazuje na to, že lokální komunita tyto stavby dovede ocenit a povědomí o nich si předává z generace na generaci. Přestože kruh není starodávný, nachází se na fantastickém místě a výborně doplňuje krajinu," dodal.

Kamenné kruhy obvykle vznikaly před 3500 až 4500 lety a jsou unikátní právě pro severovýchod Skotska. "Datace těchto památek bývá velmi složitá. Z tohoto důvodu zahrnujeme do našich záznamů i jejich zdánlivě moderní napodobeniny, kdyby se později ukázalo, že jsme se v otázce jejich původu mýlili," vysvětlil Ackerman.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy