Záhada tajemného kruhu z kamenů ve Skotsku rozluštěna. Vědci neskrývají zklamání

Magazín Magazín
22. 1. 2019 17:53
Kruh z kamenů ležící v osadě Leochel-Cushnie ve skotské oblasti Aberdeenshire považovali archeologové za památku starou tisíce let. Ukázalo se, že je ve skutečnosti mnohem novější. Bývalý rolník totiž přiznal, že ho postavil v 90. letech 20. století.
Kruh z kamenů ležící v osadě Leochel-Cushnie
Kruh z kamenů ležící v osadě Leochel-Cushnie | Foto: Profimedia.cz

Skotští historikové a archeologové měli kruh za velmi neobvyklý úkaz, protože se od podobných památek lišil svým menším průměrem a relativně malými kameny. Mysleli si, že jde o dochovaný výtvor jejich prapředků, a zkoumali ho až do letoška, kdy se jim ozval původní majitel pozemku, na němž ho objevili.

Ten se jim podle britského deníku The Guardian svěřil, že kamenný kruh sám vybudoval v 90. letech jako repliku útvaru, který měl na jeho farmě stávat původně. "Jsme pochopitelně zklamaní, že nejde o autentickou památku, ale to neznamená, že stavba není zajímavá," řekl listu archivář oblasti Aberdeenshire Neil Ackerman.

"Skutečnost, že chtěl autor vytvořit co nejvěrnější napodobeninu regionální památky, poukazuje na to, že lokální komunita tyto stavby dovede ocenit a povědomí o nich si předává z generace na generaci. Přestože kruh není starodávný, nachází se na fantastickém místě a výborně doplňuje krajinu," dodal.

Kamenné kruhy obvykle vznikaly před 3500 až 4500 lety a jsou unikátní právě pro severovýchod Skotska. "Datace těchto památek bývá velmi složitá. Z tohoto důvodu zahrnujeme do našich záznamů i jejich zdánlivě moderní napodobeniny, kdyby se později ukázalo, že jsme se v otázce jejich původu mýlili," vysvětlil Ackerman.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy