Archeologové v Egyptě objevili vzácné trosky plavidla ze starověkého Hérakleiónu

ČTK ČTK
19. 7. 2021 18:03
Tým egyptsko-francouzských archeologů zkoumající zaplavené trosky dávného města Hérakleión objevil vzácné trosky vojenského plavidla a pohřební komplex dokládající přítomnost řeckých obchodníků. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vojenské plavidlo se potopilo, když se ve druhém století před naším letopočtem zřítil slavný Amonův chrám, v jehož blízkosti kotvilo. Předběžná studie ukazuje kýl 25 metrů dlouhé lodi s plochým dnem, s vesly a velkou plachtou, která byla postavena v klasickém stylu a nesla rysy typické pro lodě stavěné v době antického Egypta.

V další části města archeologové odhalili pozůstatky velké řecké pohřební oblasti, která pochází z prvních let čtvrtého století před naším letopočtem.

Hérakleión kdysi býval největším egyptským přístavem. Ovládal vstup do Egypta u ústí západní části Nilu a dominoval oblasti celá staletí předtím, než v roce 331 před naším letopočtem Alexandr Veliký založil opodál Alexandrii.

Město Hérakleión zničilo a zatopilo společně s velkou částí delty Nilu několik zemětřesení a přívalových vln. Objevili ho až v roce 2001 archeologové v zátoce Abú Kír.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Srážka nákladního vozu s autobusem si v Indii vyžádala 18 mrtvých

Nejméně 18 mrtvých a deset zraněných si ve středu vyžádala dopravní nehoda v severoindickém státě Uttarpradéš. Příliš rychle jedoucí nákladní automobil při ní narazil do přeplněného patrového autobusu, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko města Barabanki. V autobuse jelo asi 150 cestujících, když do něj narazil nákladní vůz. Nejméně deset lidí bylo přepraveno do nemocnic v Lakhnaú, metropoli Uttarpradéše. Podle některých informací se autobus porouchal a nákladní vůz do něj narazil poté, co s ním řidič na dálnici zastavil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy