Apríl či pravda? Čtenáři tipují, tady je rozuzlení

David Slížek, Report
1. 4. 2009 18:00
Praha - Bylo pět neuvěřitelných zpráv, které vám dnes redakce Reportu přinesla, pravdivých nebo šlo o aprílové žerty? Tady je rozuzlení.

První duben bývá i v médiích časem, kdy se vydávají aprílové zprávy.

Můžete se tak dočíst například o zaručeném návodu, jak jednoduše přeměnit auto značky Lada na luxusní mercedes (jak dnes napsal ruský deník Izvestija), nebo že EU podpoří dotací 80 milonů eur celotělní holení mužů.

Rozlišit, co je pravdivá zpráva a co žert, je často hodně těžké.

Dali jsme vám tu možnost u pěti dnešních zpráv, které redakce Reportu vydala. U každé mohli čtenáři hlasovat, jestli je zpráva pravdivá, nebo jde o kachnu.

Jak jste v tipování dopadli?

Foto: Aktuálně.cz

Nahá žena zapálila stanici policie v Olomouci

Ačkoli většina čtenářů (celkem 88 procent) hlasovala, že jde o jasný apríl, tato zpráva je pravdivá. Úplně nahá žena se v pondělí opravdu pokusila zapálit strážnici na olomouckém vlakovém nádraží. Minula vás tato zpráva? Přečtěte si ji zde.

Policisté i lékaři olomoucké fakultní nemocnice ji dobře znají, už několikrát byla hospitalizována na psychiatrii. Podle mluvčí městské policie Lenky Proškové v minulosti také vyhrožovala, že skočí pod vlak.

Jak dopadla anketa? Pro apríl hlasovalo 88 procent čtenářů, pro to, že je zpráva pravdivá 9 procent, necelá tři procenta přiznala, že neví.

,,Je to jasný signál, že se policie mění, modernizuje," říká Langer o nových autech.
,,Je to jasný signál, že se policie mění, modernizuje," říká Langer o nových autech. | Foto: Attila racek

Kdo otrávil dětem poníka, zjišťuje policie

Některé události jsou na první pohled tak nepochopitelné, že si člověk říká, že se přece nemohly stát. Zpráva o neznámém traviči, který v Českých Budějovicích zřejmě otrávil poníka, se ale zakládá na pravdě. Minula vás tato zpráva? Přečtěte si ji zde.

Desetiletá klisna přitom byla speciálně vycvičena pro hipoterapii a pomoc postiženým dětem.

V naší anketě pravdivosti zprávy nevěřilo skoro 20 procent čtenářů, 71 procent si naopak správně tiplo, že jsme si nevymýšleli. Skoro deset procent čtenářů se nedokázalo rozhodnout.

Požár zachytily bezpečnostní kamery
Požár zachytily bezpečnostní kamery | Foto: Report

Špatný vtip: Muž škrtl sirkou na benzínce

V případě zprávy z arizonské benzínky, kde muž žertem škrtl sirkou a málem uhořel, bylo hlasování čtenářů nejvyrovnanější. Nadpoloviční většina ale tipovala, že jde o apríl. Minula vás tato zpráva? Přečtěte si ji zde.

Omyl, i tato zpráva byla pravdivá.

Mladý voják, který byl doma na dovolené, hloupým vtipem zabil málem nejen sebe, ale i své známé s dítětem. Jen zázrakem se jim nic nestalo.

Pro apríl hlasovalo v tomto případě 56 procent lidí, pravdu tipovalo 39 procent, celkem 5 procent nevědělo, na kterou stranu se přiklonit.

Kolové nápoje typu light cukr sice neobsahují, ale chemické látky jako aspartam, sacharin či cyklamát rozhodně ke zdraví příliš nepřispívají.
Kolové nápoje typu light cukr sice neobsahují, ale chemické látky jako aspartam, sacharin či cyklamát rozhodně ke zdraví příliš nepřispívají. | Foto: www.sxc.hu

Kněz pokřtil dítě colou místo svěcené vody

Může někdo pokřtít dítě něčím jiným, než svěcenou vodou? V Norsku evidetně ano.

Zprávu o faráři, kterému v mrazivém počasí zamrzla voda v kropence, a tak provedl křest citrónovou colou, přinesly světové agentury už v úterý 31. března. Minula vás tato zpráva? Přečtěte si ji zde.

Jestli je křest platný, agenturní zprávy neřešily. V naší anketě je každopádně platí odpověď, že nejde o kachnu.

O vymyšlenosti zprávy bylo přesvědčeno 83 procent čtenářů, pravdivost jí přiznalo 15 procent, zbytek, tedy 2 procenta, zůstal nerozhodnutý.

Foto: Jaroslav Jiřička

Vědci našli lék na zlomené srdce: Aspirin

Poslední zpráva v naší aprílové tipovací soutěži pocházela z vědeckého prostředí. Může opravdu při léčení "zlomeného srdce" pomoci aspirin? Minula vás tato zpráva? Přečtěte si ji zde.

Z vlastní zkušenosti to sice nevíme, ale zpráva o výzkumu amerických vědců je pravdivá a přinesla ji renomovaná britská BBC.

Nevěřilo tomu 73 procent čtenářů, pro pravdivost zprávy hlasovalo 21 procent a zdrželo se 6 procent lidí.

Všech pět zpráv, které jsme nominovali do aprílového klání, tedy bylo pravdivých. Byli jste při svém tipování úspěšní ? Podělte se s námi v diskusi pod článkem!

 

Právě se děje

Další zprávy