Antinatalisté: Bojí se klimatické změny a nechtějí, aby lidstvo dál plodilo děti

Magazín Magazín
15. 8. 2019 6:01
Partneři by spolu neměli mít děti a nejlepší by bylo, kdyby lidský druh úplně vyhynul. Na této myšlence stojí filozofie antinatalismu, která v poslední době zažívá nevídaný vzestup na sociálních sítích. V rozsáhlém článku o ní teď napsal reportér britského zpravodajského webu BBC Jonathan Griffin.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Ten si všímá, že zejména na Facebooku a Redditu existuje hned několik antinatalistických skupin a některé z nich mají tisíce členů. Filozofie má své zastánce po celém světě a mezi jejich nejčastější argumenty patří obavy z genetického dědictví, z přelidnění a z vývoje životního prostředí. Podporovatelé rovněž zmiňují, že nechtějí, aby děti budoucích generací trpěly.

Přestože jde zatím o okrajové hnutí, jeho pesimistický pohled na stav planety proniká i do mainstreamové společenské debaty. Například princ Harry se k antinatalismu sice nehlásí, ale nedávno oznámil, že kvůli znepokojení z klimatické změny plánuje mít se svou ženou Meghan maximálně dvě děti.

Otevřeně se s myšlenkami antinatalismu naopak ztotožňuje třeba 29letý Thomas žijící na východu Anglie. Ten se pro BBC svěřil, že mu lidský život přijde nesmyslný, a proto chtěl od lékařů provést vasektomii, která by ho sterilizovala. Ti to ovšem odmítli, protože pochybovali, že je zákrok v nejlepším zájmu pacienta.

Reportáž britského webu však zdůrazňuje, že navzdory nihilistické rétorice členové antinatalistických skupin nepodporují jakékoli formy násilí. Jeden z jejich klíčových ideových principů totiž představuje souhlas. Zrození nebo zničení každého lidského života musí vycházet ze souhlasu daného člověka.

"Pamatuji si rozhovor s mou matkou, když mi byly čtyři roky. Řekla mi, že mít děti byla její volba. Dnes mi to vůbec nedává smysl. Jak můžete z vlastní vůle přivést na svět někoho, kdo před narozením nerozeznává žádné své touhy ani potřeby, aby tam pak trpěl, nebo dokonce umíral?" ptal se v textu BBC antinatalista Kirk z texaského San Antonia.

Kirk zdůraznil, že žádného člověka se nikdo nikdy neptal, jestli se chce narodit a že volba vždycky stojí na rodičích. Proto chce, aby se lidi dobrovolně rozhodli přestat na svět přivádět další děti. Mnozí antinatalisté pak nejvíc odsuzují rodiče, kteří zplodí děti navzdory vědomí, že mají psychické onemocnění, které jejich potomci mohou geneticky zdědit.

"Sám zápasím se schizofrenií a depresí. Depresí si přitom procházeli i další členové mé rodiny, takže kdybych sám měl děti, existuje vysoká pravděpodobnost, že budou taky depresivní a nebudou mít rády svůj život," vysvětlil své stanovisko výše citovaný Thomas.

V některých skupinách se také vyskytují argumenty, že by v žádném případě neměli plodit děti rodiče žijící ve válečných zónách nebo v nízkopříjmových domácnostech. Někteří zastánci filozofie se potom staví kriticky k porodům, u nichž hrozí vysoká pravděpodobnosti, že dítě bude tělesně postižené. Antinatalisté však nejsou v názorech na tyto problémy jednotní.

Mnozí z nich se současně řadí k aktivistům bojujícím za ochranu životního prostředí. "Pořídit si v téhle době děti mi přijde sobecké. Každý další člověk na téhle planetě totiž přispívá k větší destrukci životního prostředí," namítala v reportáži Nancy. Tato Filipíňanka je zároveň veganka, která agituje za práva zvířat, vyhýbá se výrobkům v plastových obalech a učí jógu.

V jedné z antinatalistických facebookových skupin nyní koluje petice, kterou chtějí její autoři poslat představitelům OSN. Petice nese název "Přelidnění jako jeden z kořenů klimatické katastrofy - konec plození děti po celém světě hned" a zatím sesbírala 27 tisíc podpisů.

Video: Bojujeme i za Ovčáčka, ze zatýkání máme radost, říká mluvčí Rebelie proti vyhynutí

Klimatická krize se týká všech, i Jiřího Ovčáčka, jsme tu pro všechny, i pro něj, naše postupy jsou adekvátní závažnosti situace, říká Holcnerová | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy