Antarktida se kdysi podobala Sibiři. Než úplně zmrzla

vk
6. 8. 2008 9:25
Před 14 miliony let tam žil hmyz a rostly lišejníky
Vědci našli v Antarktidě zbytky pravěkého života.
Vědci našli v Antarktidě zbytky pravěkého života. | Foto: Portland State University

Washington - Tam, kde se dnes rozkládají ledem pokrytá, nehostinná údolí Antarktidy, rostly kdysi lišejníky a lezl hmyz. Zjistili to vědci, kteří pod ledem našli důkazy o dávném životě na zmrzlém kontinentě.

Před čtrnácti miliony let byla v teď pusté antarktické krajině tundra podobná jako na Aljašce, v Kanadě nebo na Sibiři. Chladná, ale umožňující život.

Antarktickou ledovou pokrývku studoval geolog Adam Lewis ze Severodakotské státní univerzity. Spolu se svými spolupracovníky nalezl v údolích zachovalé zbytky lišejníků.

Čtěte také: Čína míří k Severnímu pólu. I ona chce vliv v Arktidě

Zmrzlé, jako nové

Lišejníky jsou v podstatě uschlé a zmrzlé, řekl Lewis. Oproti fosilním palivům, kde se měkké materiály změnily v nerosty, většina rostlinné tkáně zůstala.

"Nejlepší na tom je, že zůstaly zachovány všechny detaily, přestože ta rostlina je mrtvá už čtrnáct milionů let. Jsou to doopravdy rostlinné tkáně jako takové," vysvětlil Lewis.

Souvislosti: U Kanady se odlomila obrovská kra. A další praskají

Další výzkum pak pod ledem odhalil zbytky miniaturních korýšů známých jako ostracoda, malé mušky a brouky a pyl z jižních bukových lesů a růžových rostlin.

"Existence vlhkých ledovců, předledovcových jezer, vegetace a hmyzu z tundry dohromady ukazuje, že podnebí západoolympského pásma bylo před 14 miliony let teplejší a vlhčí než dnes," uvedl americký vědec.

Ochlazování 50 milionů let

Je důležité to vědět, protože tak lépe pochopíme klimatický systém Země, vysvětlil význam svého objevu Lewis.

Před 50 miliony let se podle něj planeta začala ochlazovat. A pak přišel moment, kdy Antarktida zamrzla docela.

"Musíte pochopit, kde přesně byla ta hranice," uvedl. "Protože pokud lidstvo nebude mít dost štěstí a postrčí klima za jednu z takových hranic, může to být totální katastrofa."

Čtěte také: V Antarktidě umrzly tisíce tučňáků. Pršelo, když nemělo

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Muž, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v budově kanceláří, měl plně funkční zbraň

Zbraň muže, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v kancelářské budově, byla plně funkční. Policie při prohlídce budovy našla i zničenou místnost a v ní možné části výbušného systému. Muže zatím nebylo možné vyslechnout. Na policejním webu o tom ve čtvrtek informoval mluvčí David Chaloupka. Policie zveřejnila video ze zásahu, kdy muže zajistila. Při události se nikdo z evakuovaných lidí nezranil.

"Případ si převzali kriminalisté, kteří jej kvalifikovali jako nebezpečné vyhrožování a obecné ohrožení. Zadrženého muže zatím vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nebylo možné vyslechnout, zůstává hospitalizovaný v uzavřeném zdravotnickém zařízení," uvedl Chaloupka.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku uložil soud muži 12 let vězení

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně uzavřel loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než sto kilogramů této drogy.

Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství sloučenin, z nichž se dají chemickým postupem drogy fyrobit. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově na Šumpersku ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455 tisíc korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. "Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí," uvedl soudce Martin Lýsek.

Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I z toho důvodu byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy