Antarktida se kdysi podobala Sibiři. Než úplně zmrzla

vk
6. 8. 2008 9:25
Před 14 miliony let tam žil hmyz a rostly lišejníky
Vědci našli v Antarktidě zbytky pravěkého života.
Vědci našli v Antarktidě zbytky pravěkého života. | Foto: Portland State University

Washington - Tam, kde se dnes rozkládají ledem pokrytá, nehostinná údolí Antarktidy, rostly kdysi lišejníky a lezl hmyz. Zjistili to vědci, kteří pod ledem našli důkazy o dávném životě na zmrzlém kontinentě.

Před čtrnácti miliony let byla v teď pusté antarktické krajině tundra podobná jako na Aljašce, v Kanadě nebo na Sibiři. Chladná, ale umožňující život.

Antarktickou ledovou pokrývku studoval geolog Adam Lewis ze Severodakotské státní univerzity. Spolu se svými spolupracovníky nalezl v údolích zachovalé zbytky lišejníků.

Čtěte také: Čína míří k Severnímu pólu. I ona chce vliv v Arktidě

Zmrzlé, jako nové

Lišejníky jsou v podstatě uschlé a zmrzlé, řekl Lewis. Oproti fosilním palivům, kde se měkké materiály změnily v nerosty, většina rostlinné tkáně zůstala.

"Nejlepší na tom je, že zůstaly zachovány všechny detaily, přestože ta rostlina je mrtvá už čtrnáct milionů let. Jsou to doopravdy rostlinné tkáně jako takové," vysvětlil Lewis.

Souvislosti: U Kanady se odlomila obrovská kra. A další praskají

Další výzkum pak pod ledem odhalil zbytky miniaturních korýšů známých jako ostracoda, malé mušky a brouky a pyl z jižních bukových lesů a růžových rostlin.

"Existence vlhkých ledovců, předledovcových jezer, vegetace a hmyzu z tundry dohromady ukazuje, že podnebí západoolympského pásma bylo před 14 miliony let teplejší a vlhčí než dnes," uvedl americký vědec.

Ochlazování 50 milionů let

Je důležité to vědět, protože tak lépe pochopíme klimatický systém Země, vysvětlil význam svého objevu Lewis.

Před 50 miliony let se podle něj planeta začala ochlazovat. A pak přišel moment, kdy Antarktida zamrzla docela.

"Musíte pochopit, kde přesně byla ta hranice," uvedl. "Protože pokud lidstvo nebude mít dost štěstí a postrčí klima za jednu z takových hranic, může to být totální katastrofa."

Čtěte také: V Antarktidě umrzly tisíce tučňáků. Pršelo, když nemělo

 

Právě se děje

před 28 minutami

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy