Čína zakázala Animal Crossing. Lidé ve hře kritizovali vládu a podporovali protesty

Magazín Magazín
14. 4. 2020 13:04
Hra Animal Crossing: New Horizons určená pro konzoli Nintendo Switch zmizela na čínských on-line obchodech z prodeje. Stalo se tak poté, co ji aktivisté v době pandemie koronaviru začali používat k tomu, aby alespoň v prostředí internetu dál bojovali za politickou nezávislost Hongkongu.
Videohra Animal Crossing: New Horizons
Videohra Animal Crossing: New Horizons | Foto: Nintendo

Populární simulátor Animal Crossing: New Horizons hráčům umožňuje, aby si podle svých představ vytvořili vlastní virtuální ostrov a pak na něj přizvali herní avatary dalších lidí. Jak ovšem informoval britský deník The Guardian, někteří hráči podporovali ve virtuálním světě demokratické hnutí v Hongkongu.

Ve hře se tak objevovala kritika namířená proti čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi nebo hongkongské političce Carrie Lamové. Ta svým návrhem zákona o vydávání občanů Hongkongu do pevninské Číny loni vyvolala vlnu protestů, kterou na začátku tohoto roku přerušila až šířící se pandemie onemocnění covid-19.

"Vypuknutí pandemie koronaviru nám znemožnilo dál pořádat demonstrace ve fyzickém prostředí. Nic nám ale nebránilo, abychom v protestech pokračovali na internetu. Museli jsme jen být dostatečně kreativní, abychom si našli vhodný nástroj, a tahle nová videohra nám ho přinesla," vyzdvihl známý aktivista Joshua Wong.

Ten na Twitteru v uplynulém týdnu sdílel screenshot ze hry, na kterém jeho postava držela transparent s nápisem "osvoboďte Hongkong, chceme revoluci, a to hned". "Pro mnoho lidí po celém světě může být hra způsobem, jak promítnout své ideály alespoň do virtuálního světa," doplnil Wong.

Krátce poté, co aktivista snímek ze hry na svém twitterovém účtu zveřejnil, však byl simulátor stažen z čínského internetového obchodu Taobao, který funguje na podobném principu jako eBay, a postupně začal mizet i z nabídky menších webů v zemi. Není jisté, jestli se tak stalo po zásahu čínských cenzorů, nebo hru ze svých databází proaktivně odstraňují sami distributoři.

Právě na platformě Taobao, kde si uživatelé přeprodávají různé produkty mezi sebou, se hra objevila v době, kdy v Číně ještě nebyla oficiálně dostupná. Podle zpravodajské stránky Ping West zaměřené na novinky ze světa technologií dostali prodávající na Taobao minulý týden zprávu, která v případě Animal Crossing: New Horizons nařizovala zákaz další distribuce.

Čínská vláda hry přísně reguluje, ale k zákazu zmíněného simulátoru zatím nevydala žádné veřejné stanovisko. Wong se svěřil, že ho nyní někteří herní fanoušci obviňují za to, že jejich oblíbenou hru stáhli právě kvůli němu. Herní publicista Daniel Ahmad na druhou stranu prozradil, že prodej Animal Crossing dál pokračuje prostřednictvím soukromých zpráv na sociálních sítích.

Nejde přitom o první případ, kdy protestující v Hongkongu využili nějakou videohru k občanskému aktivismu. Loni se symboly demonstrací dostaly například do hry GTA Online a mapy ve hře Pokemon Go aktivistům zase posloužily k tomu, aby si dali vědět, kde se bude demonstrovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy