Zakázala synovi telefon i herní konzoli. Po měsíci zjistila, že dítě nemá žádný společenský život

Magazín Magazín
24. 8. 2018 9:41
Anglická novinářka vzala synovi na šest týdnů chytrý telefon a herní konzoli. Po měsíci však zjistila, že přestože chlapec více čte, nepotkává se s přáteli a nemá skoro žádný společenský život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Novinářka britského deníku The Telegraph Anna Maxtedová se rozhodla nařídit během léta svému třináctiletému synovi digitální detox. Vadilo jí, že kouká do obrazovky počítače nebo tabletu i dvanáct hodin denně.

Po měsíci však přišla na to, že kvůli omezení času stráveného s moderními technologiemi přišel syn Conrad také o svůj společenský život.

"Ačkoliv si běžně užíváme sportovních aktivit, vídáme se s přáteli a jsme vyrovnaní, cítila jsem, že vývoj mých synů je omezený. A také jejich inteligence. Ponořili se do svých telefonů natolik, že když jsem jim je vzala, bylo to, jako by se probudili ze sna - byli dezorientovaní a utrápení," popsala ve svém článku pro britský deník.

Rozhodla proto, že tomu staršímu na šest týdnů vezme telefon a herní konzoli PlayStation 4. Netrávil tak čas přidáváním fotek na Instagram nebo on-line hraním s kamarády a více se věnoval knížkám a výletům do přírody. 

Více čte, ale méně se potkává se svými vrstevníky

Podle Maxtedové se jejímu synovi, který je dobrý student i hráč kriketu, během digitálního detoxu daří dobře. "Více čte. Je méně náladový, odpočatější, duchem přítomný a aktivnější," pochvaluje si ve svém článku.

Zároveň si však uvědomila, že se bez telefonu a připojení na internet ocitl třináctiletý Conrad v izolaci a bez pravidelného kontaktu se svými vrstevníky.

Dovolila mu proto, aby se po víkendu stráveném v přírodě díval na televizi. Anebo aby přespal u kamarádů, se kterými hrál na PlayStationu.

Všechny společenské aktivity jejího dospívajícího syna ale musela zařídit náhoda. Třeba když její manžel s chlapcem navštívil obchod otce jednoho z kamarádů, kde potkal své přátele, nebo když se vydali do kavárny a po cestě potkali synovy známé.

Maxtedová svůj sloupek končí zamyšlením, jestli opravdu chce díte, které sice nekouká do mobilu a více čte, ale zase nemá žádné kamarády a je osamělé.

Video: Sociální sítě jsou stejná závislost jako alkohol

Instagram je ze všech sítí nejtvrdší. Upravené fotky s filtrem jsou důkazem, že všichni jsou krásnější a šťastnější než já nebo ty, říká Louženská. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy