Američtí inovátoři vyrábí vodku z uhlíkových emisí. Přispívají tak k záchraně planety

Magazín Magazín
12. 11. 2019 10:58
Pokud si člověk pořídí lahev prémiové lihoviny od amerického start-upu Air Co, může pomoct při záchraně planety a omezit uhlíkové emise v ovzduší. Právě z nich totiž dvojice inovátorů vodku vyrábí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Vodka se nikdy netěšila takové úctě jako luxusnější lihoviny typu whisky či koňak. Většina lidí si ji spojuje spíš s divokými večírky a kocovinou. Startupová firma Air Company se to teď ale se svou palírnou sídlící v newyorském Brooklynu snaží změnit a spojit vodku se současným trendem udržitelného rozvoje.

Foto: Air Co.

Jak píše magazín Forbes, výroba této vodky nestojí na procesu kvašení a místo toho využívá speciální technologii, která proměňuje emise oxidu uhličitého na kapalný etanol. Každá lahev výsledného destilátu tak současně odstraňuje jednu libru (asi půl kilogramu) oxidu uhličitého z ovzduší.

Vodku, která přispívá k ochraně životního prostředí, společně vymysleli Američani Gregory Constantine a Stafford Sheehan a jejímu uvedení na trh předcházely dva roky výzkumu. Dvojice tvrdí, že je její vodka jednou z nejčistších na trhu, a postupně plánuje přijít i s dochucenými verzemi.

Constantine, který teď působí jako výkonný ředitel firmy, dříve pracoval v marketingovém oddělení pro vodku Smirnoff. Jeho kolega Sheehan naproti tomu získal doktorát z fyzikální chemie na Yaleově univerzitě a spíš než v obchodu vyniká v laboratoři. "Když jsme se potkali, přišel mi nápad na výrobu vodky jako daleko účinnější způsob, jak bojovat s klimatickou změnou, než kdybych dál zůstával ve výzkumné laboratoři," řekl Sheehan pro Forbes.

Proces výroby, který si společnost nechala patentovat, je promyšlený. Oxid uhličitý firmě dodávají místní znečišťovatelé, mezi nimiž je i několik palíren, protože látka vzniká také jako vedlejší produkt tradičního alkoholového kvašení. Stroje, které Air Company využívá pro přeměnu oxidu uhličitého na destilát, potom pohání pouze elektrická energie ze solárních panelů.

Foto: Air Co.

Na ekologičnost navíc Constantine a Sheehan kladou důraz i při distribuci. Prozatím totiž vodku dodávají jen do obchodů poblíž palírny a do budoucna chtějí pro svou firmu vybudovat několik poboček, aby se jejich vodka nemusela nikam daleko dovážet.

Oba inovátoři připustili, že je podnikatelé v alkoholovém průmyslu ani investoři, kteří se zajímají o udržitelnost, nejdřív nebrali příliš vážně. "Když přijdete s něčím, co je natolik nezvyklé, bývá to těžké. Jsme ale přesvědčení, že kapalina, která dovede snížit množství uhlíku v atmosféře, je skutečně revoluční," dodal Constantine.

Video: Konopí není jen hulení, ale i rostlina, která může zachránit civilizaci, říká Rohal

Bavlna je nejdrastičtější zemědělská plodina. Je neekologická a nefunkční, zvolte raději konopí, která nám pěkně roste v Evropě. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 13 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy