Válečný veterán požádal o sto přání k narozeninám, dostal jich 10 tisíc

Magazín Magazín
2. 3. 2019 10:00
Fotograf a veterán z druhé světové války Joe Cuba brzy oslaví sté narozeniny. Jeho ošetřovatelka proto navrhla, že by mohl lidi požádat, jestli by mu neposlali stovku přání. Na příspěvek kolující na sociálních sítích zareagovaly tisíce lidí. A místo stovky přání jich Joeovi přišlo 10 tisíc z celého světa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Joe Cuba oslaví své narozeniny 2. března. Když se jej ošetřovatelka Stephanie Veitenheimerová zeptala, co by si přál ke svému jubileu, veterán odpověděl, že hlavně štěstí.

Veitenheimerovou tehdy napadlo, že by mu možná udělala radost stovka přání od různých lidí. Fotku Joea s myšlenkou umístila na sociální sítě a zájem na sebe nenechal dlouho čekat. "Všechna ta přání jsem vůbec nečekal. Dostal jsem jich spoustu a nemůžu za ně ani dostatečně všem poděkovat," citoval veterána britský zpravodajský web BBC

Narozeninová přání přišla například od lidí z Portorika, Guamu, Německa, Maďarska, Velké Británie či Japonska. Pečovatelský dům je všechna předal Cubovi, které je teď ani nestíhá číst. 

Na sociální sítě však pod hashtagem #joecuba dávají lidé stále další a další fotky pro stoletého veterána. 

Kromě papírových přání nebo kreseb mu lidé posílají také květiny. A pečovatelský dům nezapomíná zveřejňovat fotky zásilek.

Joe Cuba kdysi sloužil jako technický seržant u letectva Spojených států amerických. Své století oslaví s přáteli a rodinou. Kromě toho jej přijdou navštívit také školy a další zájemci o jeho příběh. 

Video: Učme dějepis jinak než jen jako souhrn letopočtů, říká Kroupa z Paměti národa

Učme dějepis jinak než jen jako souhrn letopočtů, říká Mikuláš Kroupa, vedoucí projektu Paměť národa. Více v dalším díle DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy