Američanka vyměnila dvě děti za papouška a 175 dolarů

Zpravodajská směna
26. 2. 2010 0:17
Podle právníka obviněné ženy se k pochybnému činu odhodlala s dobrým úmyslem
Ilustrační foto papouška kakadu
Ilustrační foto papouška kakadu | Foto: Wikipedia.org

Ville Platte (USA) - Třiapadesátiletá Donna Louise Grenwellová se před americkým soudem zodpovídala z toho, že prodala dvě malé děti za papouška kakadu a 175 dolarů (3325 korun).

A ačkoliv byl celý případ projednáván jakožto velmi těžký zločin, nakonec z něj všichni aktéři vyvázli relativně mírně.

Dobrý skutek ze všech stran

Kauza byla podle zpravodajského serveru Mnsbc.com posuzována jako obchodování s dětmi. Obviněným tak hrozilo mnohaleté vězení.

Nakonec však žena, která děti směnila za domácí zvíře a peníze, dostala trest "jen" 15 měsíců vězení. Vedle obhájce k tomu paradoxně napomohl i státní žalobce.

Advokát Donny Louise Grenwellové od počátku soudcům tvrdil, že jeho klientka celou věc myslela dobře. Podle něj se snažila pětiletému chlapci a čtyřleté dívce pomoci a chtěla jim zajistit pohodlný život.

A ačkoliv ženě za vážné trestné činy a recidivu hrozilo až deset plus dalších dvacet let za mřížemi, státní zástupce nakonec žalobu kvůli opakované trestné činnosti vůbec nepodal. Greenwellová se podle něj stala obětí špatně fungujícího justičního systému, a v trestním rejstříku dostala záznam, který si ve skutečnosti nezasloužila.

Prodej podle letáku

Co tedy vlastně zločinnému obchodu předcházelo a jak k němu došlo?

Greenwellová měla děti v péči déle než rok, protože je opustila jejich matka. U nové pěstounky se však neměly o moc lépe, žena péči nezvládala a děti byly podvyživené a zanedbané.

Pak podle vyšetřovatelů Greenwellová zahlédla leták s inzerátem na prodej papouška kakadu. Kontaktovala jeho majitele, manžele Romerovy, a nabídla jim jiný obchod: za zhruba dva tisíce dolarů (38 tisíc korun) jim prodá dvě děti.

Manželé souhlasili s tím, že Greenwellové zaplatí papouškem, který byl oceněn na 1500 dolarů (28,5 tisíce korun) a zbytek pár doplatí v hotovosti.

Nakupující, manželé Romerovi, byli logicky rovněž souzeni za těžký zločin obchodu s dětmi. Ani jejich trest však prozatím nebyl naplněn - uvěznění bylo pozastaveno výměnou za otevřené svědectví proti Greenwellové.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy