Žena odvolala na internetu sebevraždu. Nakonec však zemřela

jaz
3. 11. 2014 12:38
Mladá Američanka umírala na rakovinu, lékaři jí předpověděli několik měsíců života. Žena svým rozhodnutím vyjádřila podporu zastáncům bojujícím za legalizaci asistované sebevraždy.
Foto: www.thebrittanyfund.org

Portland – Brittany Maynard ještě minulý týden tvrdila, že k její asistované sebevraždě naplánované na 1. listopad nedojde. V neděli večer ale vydala nezisková organizace Compassion & Choices, se kterou spolupracovala, prohlášení o její smrti.

"S lítostí oznamujeme, že zemřela drahá Brittany Maynard. Odešla poklidně ve své posteli obklopená rodinou a přáteli,“ píše se na Facebooku organizace, která bojuje o právo všech Američanů na asistovanou sebevraždu.

VIDEO Koncem roku 2013 se Brittany vdávala, pár měsíců na to přemýšlela o smrti.
VIDEO Koncem roku 2013 se Brittany vdávala, pár měsíců na to přemýšlela o smrti. | Video:

Devětadvacetileté Brittany diagnostikovali lékaři začátkem roku čtvrté stádium glioblastomu, zhoubného nádoru na mozku, a podle odhadů jí zbývalo šest měsíců života. Bolesti a časté záchvaty, během kterých ztrácela vědomí i řeč, jí donutily přemýšlet o vlastní verzi konce svého života.

I se svým manželem a celou rodinou se přestěhovala z Kalifornie do státu Oregon, který jako jeden ze čtyř z celých Spojených států povoluje sebevraždu s lékařským dohledem. "Glioblastom mě zabíjí a nemám nad ním žádnou kontrolu. Řešila jsem se spoustou odborníků, jaký mě čeká konec. A chci zemřít důstojně," řekla Brittany magazínu People.

První video, kde nemocná žena hovoří o svém záměru, se okamžitě stalo virálním a vidělo ho necelých 10 milionu lidí. Druhé video s třemi miliony zhlédnutí zveřejnila Brittany jen pár dní před plánovaným termínem asistované sebevraždy. Na něm ale tvrdí, že se zemřít nechystá.

Sebevražda vysílá špatný signál mladým lidem

"Stále se cítím dostatečně dobře a jsem šťastná. Také se směji se svými přáteli a rodinou, proto ještě nenastal ten pravý čas,“ řekla na videu Brittany, která zřejmě pod tlakem zhoršujícího se zdravotního stavu naplnila své původní plány a požila pod lékařským dohledem smrtící pilulku.

Její plány i smrt vyvolaly veřejnou diskusi o správnosti asistované sebevraždy. Řada lidí vyjadřuje pozůstalým na sociálních sítích upřímnou soustrast a přání, aby Brittany konečně došla klidu. Jiní pokládají otázky, zda nebyl její konec sobeckým a špatným vzorem pro ostatní.

"Musíme se dívat na asistovanou sebevraždu v širším měřítku. Je zřejmé, že jsme touto smutnou zprávou zarmoucení. Sebevražda nebo asistovaná sebevražda ale vysílá špatný signál mladým lidem, zvláště těm, kteří bojují s psychickými či fyzickými problémy a vážným onemocněním,“ řekl pro USA Today Tim Rosales, mluvčí organizace hájící práva pacientů.

 

Právě se děje

Další zprávy