Američané zaplatí i sto tisíc, aby prodloužili psům životy. Léčí se i srdeční arytmie

Magazín Magazín
13. 3. 2020 10:50
Američani zajišťují svým stárnoucím psům nejnovější kardiologické zákroky, aby zůstali déle naživu. Platí za ně v přepočtu až 150 tisíc korun. "Psi jsou jako lidé, členové rodiny," myslí si zvěrolékařka Anna Gelzerová.
Fenka Sophie
Fenka Sophie | Foto: Reuters

"Byli nejlepší přátelé. Moje matka zemřela minulý květen a Sophie byla u toho. Udělala bych cokoliv, aby mohla Sophie podstoupit zákrok, díky kterému by déle žila," řekla majitelka devítileté boxerky Karen Cortenillová. Když se k ní domů nastěhovala matka, byl pes jejím jediným společníkem, když všichni odešli do práce.

Devítiletá fenka Sophie podstoupila loni v srpnu ablaci arytmie jako vůbec první pes v USA. I u lidí se jedná o poměrně novou formu léčby poruch srdečního rytmu. Dojde při ní ke zničení srdeční tkáně, která může za arytmii, a to nechirurgickou cestou, pomocí speciálních elektrod. Zvěrolékařce při operaci asistoval lékař, který léčí arytmii u lidí.

"Chceš sušenku? Chceš na procházku?" snažila se vyprovokovat fenku Sophie veterinářka, aby zrychlila její tep. Jedná se o součást zátěžových testů, které musí "pacient" po zákroku podstoupit. Tep psa se podle monitoru dramaticky zrychlil, ale zvíře zůstalo navenek klidné, zvěrolékařka proto byla s operací spokojená.

"Musíte milovat práci se zvířaty i s jejich majiteli. Já mám ráda obojí," cituje veterinářku agentura Reuters. Zákrok stojí v přepočtu až 160 tisíc korun. Cortenillová měla to štěstí, že jej nemusela platit, neboť se jednalo o klinický test pro psy. Tvrdí však, že by částku rozhodně zaplatila, pokud by Sophie potřebovala další zákrok.

Nespočet psů podstupuje také jiné než kardiologické zákroky, jedná se třeba o transplantaci kmenových buněk, léčbu dýchacích a tracheálních kolapsů a zavádění kardiostimulátorů a jiných sofistikovaných metod, které prodlužují psí životy. Podle americké veterinární asociace psí populace stárne po vzoru té lidské. Starší šesti let je skoro polovina amerických psů, což je o patnáct procent více než v roce 1987.

Zvěrolékaři považují větší plemena za "stará" právě od šesti let věku, menší pak od sedmi. Trápí je pak stejné zdravotní obtíže jako lidi, s rakovinou se například potýká téměř polovina psů starších deseti let.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Huawei chce vyrábět elektromobily, první modely může představit už letos

Čínská technologická společnost Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Některé modely by mohla představit už v letošním roce, uvedla v pátek s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters. Firma už podle zdrojů jedná se státní společností Changan Automobile a dalšími automobilkami o využití jejich továren pro výrobu svých elektromobilů. Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, kvůli sankcím ze strany Spojených států ale v poslední době expanduje do nových odvětví.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Dívka, která v 15 letech odešla za Islámským státem, se nesmí vrátit do Británie, rozhodl soud

Britský nejvyšší soud rozhodl, že Shamima Begumová, která v 15 letech odešla za tzv. Islámským státem do Sýrie, se nesmí vrátit do Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy