Američané zaplatí i sto tisíc, aby prodloužili psům životy. Léčí se i srdeční arytmie

Magazín Magazín
13. 3. 2020 10:50
Američani zajišťují svým stárnoucím psům nejnovější kardiologické zákroky, aby zůstali déle naživu. Platí za ně v přepočtu až 150 tisíc korun. "Psi jsou jako lidé, členové rodiny," myslí si zvěrolékařka Anna Gelzerová.
Fenka Sophie
Fenka Sophie | Foto: Reuters

"Byli nejlepší přátelé. Moje matka zemřela minulý květen a Sophie byla u toho. Udělala bych cokoliv, aby mohla Sophie podstoupit zákrok, díky kterému by déle žila," řekla majitelka devítileté boxerky Karen Cortenillová. Když se k ní domů nastěhovala matka, byl pes jejím jediným společníkem, když všichni odešli do práce.

Devítiletá fenka Sophie podstoupila loni v srpnu ablaci arytmie jako vůbec první pes v USA. I u lidí se jedná o poměrně novou formu léčby poruch srdečního rytmu. Dojde při ní ke zničení srdeční tkáně, která může za arytmii, a to nechirurgickou cestou, pomocí speciálních elektrod. Zvěrolékařce při operaci asistoval lékař, který léčí arytmii u lidí.

"Chceš sušenku? Chceš na procházku?" snažila se vyprovokovat fenku Sophie veterinářka, aby zrychlila její tep. Jedná se o součást zátěžových testů, které musí "pacient" po zákroku podstoupit. Tep psa se podle monitoru dramaticky zrychlil, ale zvíře zůstalo navenek klidné, zvěrolékařka proto byla s operací spokojená.

"Musíte milovat práci se zvířaty i s jejich majiteli. Já mám ráda obojí," cituje veterinářku agentura Reuters. Zákrok stojí v přepočtu až 160 tisíc korun. Cortenillová měla to štěstí, že jej nemusela platit, neboť se jednalo o klinický test pro psy. Tvrdí však, že by částku rozhodně zaplatila, pokud by Sophie potřebovala další zákrok.

Nespočet psů podstupuje také jiné než kardiologické zákroky, jedná se třeba o transplantaci kmenových buněk, léčbu dýchacích a tracheálních kolapsů a zavádění kardiostimulátorů a jiných sofistikovaných metod, které prodlužují psí životy. Podle americké veterinární asociace psí populace stárne po vzoru té lidské. Starší šesti let je skoro polovina amerických psů, což je o patnáct procent více než v roce 1987.

Zvěrolékaři považují větší plemena za "stará" právě od šesti let věku, menší pak od sedmi. Trápí je pak stejné zdravotní obtíže jako lidi, s rakovinou se například potýká téměř polovina psů starších deseti let.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy