Američané zaplatí i sto tisíc, aby prodloužili psům životy. Léčí se i srdeční arytmie

Magazín Magazín
13. 3. 2020 10:50
Američani zajišťují svým stárnoucím psům nejnovější kardiologické zákroky, aby zůstali déle naživu. Platí za ně v přepočtu až 150 tisíc korun. "Psi jsou jako lidé, členové rodiny," myslí si zvěrolékařka Anna Gelzerová.
Fenka Sophie
Fenka Sophie | Foto: Reuters

"Byli nejlepší přátelé. Moje matka zemřela minulý květen a Sophie byla u toho. Udělala bych cokoliv, aby mohla Sophie podstoupit zákrok, díky kterému by déle žila," řekla majitelka devítileté boxerky Karen Cortenillová. Když se k ní domů nastěhovala matka, byl pes jejím jediným společníkem, když všichni odešli do práce.

Devítiletá fenka Sophie podstoupila loni v srpnu ablaci arytmie jako vůbec první pes v USA. I u lidí se jedná o poměrně novou formu léčby poruch srdečního rytmu. Dojde při ní ke zničení srdeční tkáně, která může za arytmii, a to nechirurgickou cestou, pomocí speciálních elektrod. Zvěrolékařce při operaci asistoval lékař, který léčí arytmii u lidí.

"Chceš sušenku? Chceš na procházku?" snažila se vyprovokovat fenku Sophie veterinářka, aby zrychlila její tep. Jedná se o součást zátěžových testů, které musí "pacient" po zákroku podstoupit. Tep psa se podle monitoru dramaticky zrychlil, ale zvíře zůstalo navenek klidné, zvěrolékařka proto byla s operací spokojená.

"Musíte milovat práci se zvířaty i s jejich majiteli. Já mám ráda obojí," cituje veterinářku agentura Reuters. Zákrok stojí v přepočtu až 160 tisíc korun. Cortenillová měla to štěstí, že jej nemusela platit, neboť se jednalo o klinický test pro psy. Tvrdí však, že by částku rozhodně zaplatila, pokud by Sophie potřebovala další zákrok.

Nespočet psů podstupuje také jiné než kardiologické zákroky, jedná se třeba o transplantaci kmenových buněk, léčbu dýchacích a tracheálních kolapsů a zavádění kardiostimulátorů a jiných sofistikovaných metod, které prodlužují psí životy. Podle americké veterinární asociace psí populace stárne po vzoru té lidské. Starší šesti let je skoro polovina amerických psů, což je o patnáct procent více než v roce 1987.

Zvěrolékaři považují větší plemena za "stará" právě od šesti let věku, menší pak od sedmi. Trápí je pak stejné zdravotní obtíže jako lidi, s rakovinou se například potýká téměř polovina psů starších deseti let.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy