Američan narazil na pláži na děsivé stvoření. Vypadá jako příšera z Hledá se Nemo

pru pru
12. 5. 2021 19:38
Před několika dny nalezl Američan Ben Estes na pobřeží v Kalifornii podivuhodné stvoření. Na břeh se vyplavila ryba s neobvyklým vzhledem z řádu ďasovitých. Ty tráví většinu svého života na dnech oceánů v hloubkách až jeden kilometr. Správci tamního přírodního parku se tak podivují nad tím, jak se mohla na břeh vyplavit v tak zachovalém stavu.
Video: Aktuálně.cz

Estes narazil na vyplavenou rybu zcela náhodou, když se procházel po pláži ve státním parku Crystal Cove u kalifornského města Newport Beach. Svůj objev okamžitě nahlásil správcům parku a hlídce pláže, uvedl server NBC News

Ti vyplavenou rybu, měřící v průměru téměř půl metru, identifikovali jako jeden z 300 žijících druhů řádu ďasovitých. "Vidět mořského ďasa vcelku je velmi vzácné a je nám neznámé, jak nebo proč se ryba dostala na pobřeží," komentovali správci parku neobvyklý nález.

Prozatím není jasné, co se s rybou stane - zda se dostane do muzea nebo vzdělávacích institucí. Mořské stvoření si už i přesto získalo slávu na sociálních sítích a v zahraničních médiích.

Ryby z řádu ďasovitých jsou díky svým špičatým zubům a velkým ústům schopny pozřít potravu ve velikosti vlastního těla. Samice mají na své hlavě ústrojí, které vypadá jako prut se zářící lucernou. To jim slouží jako návnada k přilákání kořisti.

Ďasové se proslavili především díky animovanému filmu Hledá se Nemo. V jedné scéně začne protagonistu, rybku Nema, a jeho kamarádku Dory pronásledovat děsivé stvoření podobající se mořským ďasům.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy