Američan narazil na pláži na děsivé stvoření. Vypadá jako příšera z Hledá se Nemo

pru pru
12. 5. 2021 19:38
Před několika dny nalezl Američan Ben Estes na pobřeží v Kalifornii podivuhodné stvoření. Na břeh se vyplavila ryba s neobvyklým vzhledem z řádu ďasovitých. Ty tráví většinu svého života na dnech oceánů v hloubkách až jeden kilometr. Správci tamního přírodního parku se tak podivují nad tím, jak se mohla na břeh vyplavit v tak zachovalém stavu.
Video: Aktuálně.cz

Estes narazil na vyplavenou rybu zcela náhodou, když se procházel po pláži ve státním parku Crystal Cove u kalifornského města Newport Beach. Svůj objev okamžitě nahlásil správcům parku a hlídce pláže, uvedl server NBC News

Ti vyplavenou rybu, měřící v průměru téměř půl metru, identifikovali jako jeden z 300 žijících druhů řádu ďasovitých. "Vidět mořského ďasa vcelku je velmi vzácné a je nám neznámé, jak nebo proč se ryba dostala na pobřeží," komentovali správci parku neobvyklý nález.

Prozatím není jasné, co se s rybou stane - zda se dostane do muzea nebo vzdělávacích institucí. Mořské stvoření si už i přesto získalo slávu na sociálních sítích a v zahraničních médiích.

Ryby z řádu ďasovitých jsou díky svým špičatým zubům a velkým ústům schopny pozřít potravu ve velikosti vlastního těla. Samice mají na své hlavě ústrojí, které vypadá jako prut se zářící lucernou. To jim slouží jako návnada k přilákání kořisti.

Ďasové se proslavili především díky animovanému filmu Hledá se Nemo. V jedné scéně začne protagonistu, rybku Nema, a jeho kamarádku Dory pronásledovat děsivé stvoření podobající se mořským ďasům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy