Amazonský prales má zachránit špionážní systém

Vanda Králová, vk
22. 10. 2008 12:59
Moderní technika přišla na 1,4 miliardy dolarů
Ročně v Amazonii zmizí prales o rozloze velké jako americký stát Connecticut.
Ročně v Amazonii zmizí prales o rozloze velké jako americký stát Connecticut. | Foto: Reuters

Brazília - Brazílie, která se se střídavými úspěchy snaží potírat nelegální těžbu dřeva v Amazonském pralese, vsadila na moderní technologie. Kácení stromů v Amazonii monitoruje pomocí systému satelitního snímkování.

Díky aktuálním fotografiím může brazilská vláda nelegální dřevařské společnosti najít a zastavit. Snímky je dokonce možné použít jako důkaz u soudu, píše agentura Reuters.

V boji proti kácení, ale i nepovoleným stavbám, lesním požárům či pašování drog pomáhá technika, která se jinak využívá například ve špionáži.

"Nemůžeme být všude, oblast je obrovská. Takže potřebujeme špionážní techniku, aby dohlížela na naše zdroje," řekl Reuters ředitel Amazonského ochranného systému Sipam Marcelo de Carvalho Lopes.

Satelity, senzory a internet 

Systém Sipam, který stál 1,4 miliardy amerických dolarů, tvoří stovky klimatických senzorů, satelitních telefonů a širokopásmových internetových spojení. Rozmístěny jsou na ploše o rozloze 5,2 milionu kilometrů čtverečních.

Tedy na území větším, než je celá Evropská unie.

Až dosud se brazilskému ministerstvu životního prostředí dařilo zjistit a potrestat jen asi osm procent případů nelegální těžby. To by se ale mělo brzy změnit.

Satelitní snímky například ukazují trasy, kde se dřevaři na kácení stromů teprve chystají. Vládní úřady tedy mohou zasáhnout ještě předtím, než k těžbě dřeva dojde.

Do konce roku chce mít Brazílie pod úplnou kontrolou 86 procent celé Amazonie.

"Posílat lidi pěšky, aby takové snímky pořídili, je drahé, časově náročné a nebezpečné. Moderní satelitní snímkování je průlom," řekl Reuters Wougran Soares Galvao, expert na Sipam.

Odhalí i pašeráky drog

Jak už bylo řečeno, brazilská vláda systém používá také k odhalování pašeráků drog. Díky němu a novému zákonu, který letectvu umožňuje sestřelit jakékoliv podezřelé letadlo, téměř ustalo pašování drog vzdušnou cestou.

Pašeráci se kvůli tomu začali soutřeďovat na lodní dopravu. I proto se teď Sipam instaluje také podél hlavních vodních toků.

Ani funkční špionážní systém ale sám o sobě na zastavení ilegální těžby nestačí. Kácení pralesů se sice oproti roku 2004 snížilo o více než polovinu, ze zemského povrchu přesto ročně zmizí oblast o rozloze amerického státu Connecticut.

"Nemáme lidi, vozidla, a dokonce ani cesty, abychom se včas dostali tam, kam je potřeba," řekl ředitel Amazonského ochranného systému Lopes.

Miliarda dolarů na ochranu pralesa

Počty soukromých a zahraničních finančních darů na ochranu Amazonie nicméně stoupají. Norsko Brazílii minulý měsíc přislíbilo, že na ni během příštích sedmi let uvolní miliardu dolarů. 

Kanada a Německo zase Brazilcům nabídly satelitní snímky ze svých radarů, které si poradí i s hustými mraky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy