reklama
 
 

Zničené Amatrice dříve proslavila hlavně omáčka na špagety. Gurmáni teď burcují k záchraně města

25. 8. 2016 8:55
Městečko Amatrice bylo zvyklé žít plnými doušky, 20. srpna tu probíhal hudební festival v ulicích, 21. srpna se tu uskutečnila filmová přehlídka na téma "kino a jídlo". O víkendu se tu měl konat již 50. ročník špagetového festivalu. Ostatně gurmáni Amatrice velmi dobře znají díky světově proslulé omáčce na těstoviny salsa all'amatriciana. Sociálními sítěmi již koluje iniciativa, která žádá italské restaurace, aby věnovaly z každé této prodané pochoutky dvě eura na záchranu města.

Rajčata, papričky, italská slanina Guanciale, tvrdý italský sýr Pecorino, bílé víno, olivový olej. Zhruba z těchto ingrediencí vzniká vynikající známá omáčka na těstoviny salsa all'amatriciana. Recept pochází z italského městečka Amatrice a velmi ho proslavil mezi gurmány z celého světa. Jeho věhlas bohužel překonalo ničivé zemětřesení, které více než polovinu této malebné horské obce zničilo.

Vynikající omáčku a tragické zemětřesení se nyní snaží propojit iniciativa, která vyzývá italské restaurace, aby městu Amatrice věnovaly dvě eura z každé objednané pochoutky na pomoc při likvidaci škod.

Amatrice v kraji Lazio bylo kulinářskou oblastí. Kromě slavné omáčky odtud pochází také řada kuchařů, kteří připravovali pokrmy pro papeže. O víkendu 27. a 28. srpna se tu měl konat již padesátý ročník špagetového kulinářského festivalu.

Si è presentata così la 50esima edizione della Sagra degli spaghetti all’amatriciana, in programma il 27 e 28 agosto. Gremita la sala conferenze della Camera di Commercio che ha ospitato il sindaco di Amatrice, Sergio Pirozzi, che insieme al presidente di C.C.I.A.A. Vincenzo Regnini, ha illustrato le parti salienti della sagra che da cinque decenni fa parlare di sé in ogni angolo del pianeta.

Zveřejnil(a) Comune di Amatrice dne 19. Srpen 2016

Město bylo zvyklé užívat si a bavit se, 21. srpna v místním kině probíhala přehlídka filmů na téma "kino a jídlo", o den dříve si lidé vychutnávali pohodovou hudbu v ulicích či v klášteře svatého Františka.

Americký zpravodajský server CNN připomíná i další někdejší lákadla Amatrice – atraktivní horskou oblast vyhledávanou turisty či pověstné cyklistické závody. Ubytovací kapacity tu byly obzvláště v létě věčně plné.

Několik vteřin středečního rána situaci zcela obrátilo. Amatrice bylo jedním z nejhůře zasažených míst středečního zemětřesení v Itálii. "Tři čtvrtiny města už neexistují," popsal situaci starosta Sergio Pirozzi.

Na Facebooku italského městečka nyní lidé nabízejí nocleh pro ty, kteří zůstali kvůli zemětřesení bez střechy nad hlavou.

Region Umbria ve střední Itálii zasáhlo v noci na středu silné zemětřesení. Vyžádalo si desítky mrtvých. Pod troskami zůstávají další lidé. | Video: Reuters |  02:12

autor: Zuzana Hronová | 25. 8. 2016 8:55

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama