Alkohol je dobrý na žlučník, tvrdí vědci

Jiří Krejčík
18. 6. 2009 7:45
Norwich (Velká Británie) - Játrům škodí, ale na sousední žlučník má blahodárný vliv. Řeč je o alkoholu, který podle nejnovějších zjištění brání vzniku žlučových kamenů.
Takové množství lihu vám sice možná zachrání žlučník, ale zato vás spolehlivě dostane do léčebny. Ilustrační foto
Takové množství lihu vám sice možná zachrání žlučník, ale zato vás spolehlivě dostane do léčebny. Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Podle nejnovější studie britských vědců snižují dvě malé skleničky piva nebo vína riziko vzniku žlučníkových kamenů o celou třetinu.

„Věděli jsme, že alkohol zvyšuje hladinu ,dobrého' cholesterolu a chrání před srdečními chorobami," říká vedoucí výzkumného týmu doktor Paul Banim.

Výsledky studie však naznačují, že alkohol snižuje hladinu cholesterolu také ve žluči a brání tak jejímu ztvrdnutí do pevného skupenství.

Dvě skleničky denně

Studie odborníků z University of East Anglia analyzovala data 25 tisíc britských mužů a žen od 45 do 74 let.

Zjistilo se, že ti, kteří pravidelně popíjeli, měli o 32 % nižší riziko vzniku žlučníkových kamenů než abstinenti.

Každá jednotka alkoholu vypitá během týdne podle vědců snižuje riziko o 3 procenta. Za jednotku se považuje malé pivo, malá sklenička vína nebo malý panák tvrdého alkoholu.

Jelikož je však alkohol návyková látka, pijáci by si měli dát pozor, aby svou týdenní dávku nezvyšovali.

Nadměrné pití alkoholu totiž naopak může zdraví přitížit. Muži by proto neměli pít více než 3—4 skleničky za den a ženy o jednu méně.

Výsledky raději s rezervou

Žlučníkové kameny jsou v lidském těle vcelku běžné. Někdy během života jimi trpí každá třetí žena a každý šestý muž, zejména ve stáří. Jen u třetiny jejich majitelů se však projeví nějaké závažnější problémy.

Pravděpodobnost jejich vzniku roste i při těhotenství, nadváze, rychlém hubnutí a užívání některých léků.

Přestože blahodárné působení alkoholu na žlučník naznačovaly i předchozí lékařské studie, zůstávají vědci nadále opatrní a žádné dalekosáhlé závěry z výzkumu nevyvozují.

„Studie je sice zajímavá, ale zabývala se pouze jedním z relevantních faktorů. Proto bychom její výsledky měli brát s rezervou," říká předseda britské gastroenterologické společnosti profesor Chris Hawkey.

 

Právě se děje

Další zprávy