Zničení Hvězdy smrti by ve skutečnosti položilo finanční systém galaxie na lopatky, píše vědec

Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček
11. 12. 2015 8:00
Profesor z Washingtonské univerzity ve své odborné práci spočítal, že zničením druhé Hvězdy smrti se Aliance rebelů zasloužila o devastaci galaktického trhu a vytvořila finanční krizi obrovského měřítka. Aby se to nestalo, museli by rebelové připravit finanční náplast o velikosti minimálně 15 až 20 procent hrubého galaktického domácího produktu.
Luke Skywalker (Mark Hamill), princezna Leia (Carrie Fisher) a Han Solo (Harrison Ford) se objeví i v nové Epizodě VII Hvězdných válek.
Luke Skywalker (Mark Hamill), princezna Leia (Carrie Fisher) a Han Solo (Harrison Ford) se objeví i v nové Epizodě VII Hvězdných válek. | Foto: Disney

Tatooine/Praha - Zničení Hvězdy smrti byla chyba. Destrukce té druhé přímo katastrofa, a to nejenom pro Aliancí rebelů osvobozenou Galaktickou Republikou, ale i pro celou dalekou předalekou galaxii.

"Alespoň to si myslí Zachary Feinstein, vysokoškolský učitel z Washingtonské univerzity v St. Louis, který se zabýval finančními mechanismy Hvězdných válek," píše deník The Washington Post. 

V práci "Je to past: Palpatinova otrávená pilulka" se Feinstein snaží odhalit finanční dopady zániku Impéria. "Účelem práce je analýza bankovních a finančních systémů v rámci celé galaxie a rizik, která pro tyto systémy představuje smrt kancléře Palpatina a zničení druhé Hvězdy smrti,“ píše v úvodu.

V první fázi se akademik snaží odhadnout náklady základních materiálů (například ocel) potřebných pro vybudování zbraně o velikosti Měsíce. Cenu neocelových složek důležitých k výstavbě Hvězd smrti odvozuje ve srovnání s americkými letadlovými loďmi. 

Nečekané následky 

Feinstein vycházel z předpokladu, že vybudování první takové zbraně mělo pro galaktickou ekonomiku stejný dopad jako projekt Manhattan pro americkou. Na základě jeho propočtů musel výstavbu první i druhé Hvězdy smrti sponzorovat galaktický bankovní sektor, který představuje 60 procent galaktického hrubého domácího produktu. A zde začíná problém.

Vzhledem k tomu, že právě tento bankovní sektor pravděpodobně investoval do Impéria a výstavby druhé Hvězdy smrti, zničením těchto stanic a pádem Impéria se Aliance rebelů přímo zasloužila o devastaci galaktického trhu a vytvořila finanční krizi obrovského měřítka.

Na bankovním sektoru se ztráty takového rozsahu samozřejmě podepíší. Je jenom otázkou času, kdy klienty bank znejistí obrovský úbytek kapitálu a následná panika v podobě masivního vybírání peněz z bankovních institucí položí celý finanční systém na lopatky.

"Aliance rebelů by musela připravit finanční náplast o velikosti minimálně 15 až 20 procent hrubého galaktického domácího produktu, aby zabránila riziku katastrofického ekonomického kolapsu. Bez okamžitého použití těchto peněz galaktická ekonomika spadne do deprese astronomických rozměrů,“ uzavírá svou práci Feinstein.

Vize o postimperiální republice plné svobody a demokracie se podle dosavadních trailerů nenaplnily a Impérium přišlo znovu k moci. Rebelové sice vyhráli finální bitvu, kde zničili druhou Hvězdu smrti i se senátorem Palpatinem, ale při vládnutí selhali. Co se skutečně stalo, diváci zjistí 17. prosince na premiéře sedmého dílu Star Wars: Síla se probouzí. 

Star Wars: Síla se probouzí trailer | Video: Disney/Falcon
 

Právě se děje

před 2 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 cm sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren s celkovým výkonem 300 MW. Dodavatelem technologie bude GE Renewable Energy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy