Zničení Hvězdy smrti by ve skutečnosti položilo finanční systém galaxie na lopatky, píše vědec

Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček
11. 12. 2015 8:00
Profesor z Washingtonské univerzity ve své odborné práci spočítal, že zničením druhé Hvězdy smrti se Aliance rebelů zasloužila o devastaci galaktického trhu a vytvořila finanční krizi obrovského měřítka. Aby se to nestalo, museli by rebelové připravit finanční náplast o velikosti minimálně 15 až 20 procent hrubého galaktického domácího produktu.
Luke Skywalker (Mark Hamill), princezna Leia (Carrie Fisher) a Han Solo (Harrison Ford) se objeví i v nové Epizodě VII Hvězdných válek.
Luke Skywalker (Mark Hamill), princezna Leia (Carrie Fisher) a Han Solo (Harrison Ford) se objeví i v nové Epizodě VII Hvězdných válek. | Foto: Disney

Tatooine/Praha - Zničení Hvězdy smrti byla chyba. Destrukce té druhé přímo katastrofa, a to nejenom pro Aliancí rebelů osvobozenou Galaktickou Republikou, ale i pro celou dalekou předalekou galaxii.

"Alespoň to si myslí Zachary Feinstein, vysokoškolský učitel z Washingtonské univerzity v St. Louis, který se zabýval finančními mechanismy Hvězdných válek," píše deník The Washington Post. 

V práci "Je to past: Palpatinova otrávená pilulka" se Feinstein snaží odhalit finanční dopady zániku Impéria. "Účelem práce je analýza bankovních a finančních systémů v rámci celé galaxie a rizik, která pro tyto systémy představuje smrt kancléře Palpatina a zničení druhé Hvězdy smrti,“ píše v úvodu.

V první fázi se akademik snaží odhadnout náklady základních materiálů (například ocel) potřebných pro vybudování zbraně o velikosti Měsíce. Cenu neocelových složek důležitých k výstavbě Hvězd smrti odvozuje ve srovnání s americkými letadlovými loďmi. 

Nečekané následky 

Feinstein vycházel z předpokladu, že vybudování první takové zbraně mělo pro galaktickou ekonomiku stejný dopad jako projekt Manhattan pro americkou. Na základě jeho propočtů musel výstavbu první i druhé Hvězdy smrti sponzorovat galaktický bankovní sektor, který představuje 60 procent galaktického hrubého domácího produktu. A zde začíná problém.

Vzhledem k tomu, že právě tento bankovní sektor pravděpodobně investoval do Impéria a výstavby druhé Hvězdy smrti, zničením těchto stanic a pádem Impéria se Aliance rebelů přímo zasloužila o devastaci galaktického trhu a vytvořila finanční krizi obrovského měřítka.

Na bankovním sektoru se ztráty takového rozsahu samozřejmě podepíší. Je jenom otázkou času, kdy klienty bank znejistí obrovský úbytek kapitálu a následná panika v podobě masivního vybírání peněz z bankovních institucí položí celý finanční systém na lopatky.

"Aliance rebelů by musela připravit finanční náplast o velikosti minimálně 15 až 20 procent hrubého galaktického domácího produktu, aby zabránila riziku katastrofického ekonomického kolapsu. Bez okamžitého použití těchto peněz galaktická ekonomika spadne do deprese astronomických rozměrů,“ uzavírá svou práci Feinstein.

Vize o postimperiální republice plné svobody a demokracie se podle dosavadních trailerů nenaplnily a Impérium přišlo znovu k moci. Rebelové sice vyhráli finální bitvu, kde zničili druhou Hvězdu smrti i se senátorem Palpatinem, ale při vládnutí selhali. Co se skutečně stalo, diváci zjistí 17. prosince na premiéře sedmého dílu Star Wars: Síla se probouzí. 

Star Wars: Síla se probouzí trailer | Video: Disney/Falcon
 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy